mideyanmasi.gen.tr https://www.mideyanmasi.gen.tr Mide Yanması, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, mideyanmasi.gen.tr Thu, 10 Mar 2016 00:00:00 +0000 Wed, 11 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Mide Yanması Nasıl Geçer https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-yanmasi-nasil-gecer.html Thu, 15 Nov 2018 06:57:59 +0000 Mide yanması nasıl geçer, mide yanmasının oluşması midedeki asidin yemek borusuna kadar gitmesi sonucunda gırtlakta hissedilen meydana gelen yanmayla olur. Bu sorunu yaşayan kişilerde yemek borusuyla gırtlağın yanması hissedilir. Mide yanması nasıl geçer, mide yanmasının oluşması midedeki asidin yemek borusuna kadar gitmesi sonucunda gırtlakta hissedilen meydana gelen yanmayla olur. Bu sorunu yaşayan kişilerde yemek borusuyla gırtlağın yanması hissedilir. Toplumda oldukça yaygın şekilde görülen mide yanması en fazla yemeklerde tüketilen yiyeceklere bağlı olarak ve midedeki hassasiyetle ortaya çıkar.

Mide yanmasına neden olan besinler yemek borusuyla midenin birleşim yerindeki kasın gevşemesine yol açanlardır. Özellikle soğan, turşu, acı biber, nane, baharatlı besinler, çikolata, kızartma yiyecekler, domates bu etkiye yol açar. Bu yiyecekler midenin hassasiyetine göre artabilir. Yanmayla birlikte yeme borusunda yara, daralma ve yara bölgesinde kanser oluşumu gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Mide yanmasının tedavisi kişiye göre ve ortaya çıkan etkilere göre yapılabilir. Genellikle ilk olarak ilaç tedavisine başvurulur. İlaçlar midedeki asidi nötralize etmekte ya da mide asidinin salgılanmasını engellemektedir. Bunun dışında endoskopik yöntemlerde bazı hastalarda uygulanmaya başlanmıştır. Cerrahide yemek borusunun altı kısmı daraltılmakta ve midenin yemek borusunun çevresine sarılmasıyla mide yanması önlenmeye çalışılmaktadır. Bu tedavilere mide yanması için evde alınacak bazı önlemlerde ilave edilebilir. Günlük yaşamda biraz daha dikkatli olunması, yanma etkisini hafifletebilir.

Mide yanması evde nasıl geçer

Mide yanması sorunu olan kişilerde en önemli etken mide asidinin nötralize edilmesini sağlamaktır. Eğer hastanın kullandığı pastil tarzı ilaçlar bulunuyorsa, bunları kullanarak yanmayı hafifletebilir. Bunun yanında evde süt içerek ya da içinde asit bulunmayan içecekleri tüketerek yanmayı azaltabilirsiniz. Bu ilaçların yaptığı etkiyi gösterecek ve hastayı bir süre rahatlatacaktır.

Mide yanmasına uzun süreli bir etki sağlamak isterseniz, proton pompa, histamin blokerleri kullanılmalıdır. Mide yanmasında anti asit ilaçların uzun süreli kullanılmasının sakıncası yoktur. 

Mide Yanması Nasıl Geçer
Bu sorunu yaşayan kişiler kan basıncını arttıracak etkenlerden kaçınmalıdır. Bu nedenle dar giysiler ve fazla kilo oldukça sakıncalıdır. Vücudu sıkan giysiler mide yanmasını tetikleyecektir. Aynı şekilde fazla kilolu kişilerde bundan rahatsız olurlar.

Mide yanmasına karşı alınabilecek önlemler arasında, tüketilen besinlere dikkat edilmesi etkin bir koruma sağlar. Özellikle çikolata, turşu, nane içeren yiyecekler, baharatlı gıdalar, alkollü içecekler, kızartılarak tüketilen besinler bunların arasındadır. Mide yanması açısından en etkili baharat kimyondur. Kimyon midedeki yanmayı tetikleyen özelliklere sahiptir.
]]>
Mide Hastalıkları https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-hastaliklari.html Thu, 15 Nov 2018 14:03:54 +0000 Mide hastalıkları, mide insan vücudunda hayati önemi olan bir organdır. Kaslı bir yapıya sahip olan mide genişleme özelliği olan bir organdır. Sindirim sistemine ait bir organ olan mide, yemek borusu ve ince bağırsak Mide hastalıkları, mide insan vücudunda hayati önemi olan bir organdır. Kaslı bir yapıya sahip olan mide genişleme özelliği olan bir organdır. Sindirim sistemine ait bir organ olan mide, yemek borusu ve ince bağırsak arasında yer alır. Mide yapı olarak, seröz zar, mide kası, mukoza altı ve mukoza olmak üzere dört bölüme ayrılır. Midede bulunan kas tabakası yaklaşık 1-2 mm kalınlığındadır. Midede farklı şekillerde hastalıklar gelişebilir. Bu hastalıklar basit bir üşütmeden dolayı bir hastalık olabileceği gibi hayati risk yaratan hastalıklar da olabilir.

Mide hastalıkları

Mide urları: Midede selim ya da kötü huylu urlar meydana gelebilir. İyi huylu urlar, midede şişkinlik, hazımsızlık gibi şikayete yol açsa da çok ciddiye alınmaz. Kötü huylu urlar ise mide kanseri gibi ciddi şikayetlere yol açabilir. Mide kanseri daha çok 50 yaşını aşmış erkeklerde sık görülür. Şikayetler arasında nedeni tam olarak bilinmeyen karın ağrısı, ishal, sarılık, hazımsızlık olarak sıralanabilir. Bu tür rahatsızlıkları tanımak için midenin detaylı incelenmesi gerekir. Mide filmine ihtiyaç duyulur. Özel bir alet ile mide detaylı bir şekilde incelenir, mideden parça alınarak biyopsi yapılır ve hastalığın tanısı konulur. Eğer tanı yapıldıktan sonra eğer tedavi için geç kalınmamışsa cerrahi yöntem ile ur alınabilir.

Mide yanması: Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen bir mide hastalığıdır. Mide asidinde yaşanan dengesizlikler nedeniyle oluşum gösterir. Midede yoğun yanma hissi oluşur ve bu yanma tüketilen besinler sindirilene kadar devam edebilir. Mide yanması, sindirimi zor besinlerin tüketimi, yiyeceklerin az çiğnenmesi gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Mide yanması için ilaç tedavisi faydalı olur. İlaç tedavisi ile beraber beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir. Bol su ve süt tüketimi de mide yanması için faydalıdır. Bunların haricinde mide yanmasına iyi gelecek gıdalara yönelmek gerekir. Muz, ıspanak, patates, karnabahar ve lahana gibi sebze ve meyveler mide yanmasına karşı iyi gelir.

Mide spazmı: Midede kramp tarzı şiddetli ağrıların oluşmasına yol açan bir mide hastalığıdır. Yaşanan ağrı daha çok karın ve kaburgalar arasında hissedilir. Bazen ağrı sırt ve göğüs kafesine kadar ulaşabilir. Mide spazmı, midede bulunan kasların aşırı kasılması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Stres, psikolojik travmalar, aşırı ağır beslenme, hava yutmak, hızlı yemek yemek gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Mide spazmı tedavisinde stresten uzak durmak, beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek, nefes egzersizleri yapmak faydalı olur. Şikayetler doğrultusunda doktora başvurulduğunda doktor hastayı rahatlatacak tedavi yöntemleri ile hastalığı kolaylıkla tedavi edebilir.

Mide Hastalıkları

Mide bulantısı: Çok sık karşılaşılan bir mide rahatsızlığıdır. Mide bulantısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Hamilelik mide bulantısına yol açabilen en yaygın nedenlerden biridir. Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısına kusma eşlik edebilir. Bulantı özellikle sabahları daha yoğun olur. Gıda zehirlenmesi, stres, araç tutması, enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar gibi daha pek çok neden midede bulantıya yol açabilir. Bu tür basit nedenlerin haricinde kalp krizi, kanser tedavileri, bağırsak hastalıkları, kan değerinde yaşanan düzensizlikler, karaciğer ve böbrek hastalıkları da mide bulantısına neden olabilir. Mide bulantısında tedavi için ilk önce bulantıya neden olan faktörün bulunması gerekir. Tedavi nedene yönelik yapılır. Neden tespit edildikten sonra ilaç tedavisi ile bulantı tedavi edilebilir. Ayrıca mide bulantısı basit bitkisel tedaviler ile de kontrol altına alınabilir. Zencefil, nane, limon, papatya, rezene, tarçın, elma, tavuk suyu gibi ürünler ile de evde kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

]]>
Hamilelikte Mide Bulantısı https://www.mideyanmasi.gen.tr/hamilelikte-mide-bulantisi.html Thu, 15 Nov 2018 15:09:38 +0000 Hamilelikte mide bulantısı, çoğu anne adayının yakınmaları arasında yer alır. Gebeliğin başlamasından sonra, kadınlarda altıncı haftada beta hCG hormonundaki yani anne karnındaki bebeğin büyüme hormonunun kandaki seviyesi y Hamilelikte mide bulantısı, çoğu anne adayının yakınmaları arasında yer alır. Gebeliğin başlamasından sonra, kadınlarda altıncı haftada beta hCG hormonundaki yani anne karnındaki bebeğin büyüme hormonunun kandaki seviyesi yükselmeye başlar. Bu dönemden itibaren gebe kadınlarda hamilelikle ilgili yakınmalar görülür. Bunların arasında en rahatsızlık veren mide bulantılarıdır. Özellikle sabahları rahatsızlık veren ve bazı kadınları gün içindede etkileyen mide bulantıları yanında kusma, iştahsızlık, reflü gibi belirtilerde görülür. Bu nedenle anne adaylarında yorgunluk hissi, hızlı kilo kaybı, vitamin ve mineral eksikliği gibi etkiler meydana gelir. Hamilelikte mide bulantısı genellikle ilk üç ayda etkisini gösterir. Bu anne karnındaki bebeğe zararlı olmasa da, anne adayına zarar veren etkiler yapar. Genellikle hamileliğin 12. haftasına kadar devam eden mide bulantıları için bazı önlemler alınabilir. Bunu beslenmeden başlayarak, duruş bozukluklarının düzeltilmesine kadar alınacak tedbirlerle azaltabiliriz.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl azaltılabilir
 • Mide bulantısı sorunu yaşayan gebe kadınların yediklerini çok iyi çiğnemesi tavsiye edilir. Lokmalarını adeta püre haline gelinceye kadar çiğnemeleri yararlı olacaktır.
 • Yataklarının başucunda sarı leblebi, çubuk kraker, çavdarlı kraker gibi yiyecekler bulundururlarsa, sabahları etkili olan mide bulantılarında bunları atıştırmalık olarak tüketebilirler. Sabah kalkar kalkmaz bunlardan yiyerek önlem alınabilir. Ancak bunların tuzsuz olanlardan tercih edilmesi gerekir.
 • Her an elinizin altında atıştırabileceğiniz fındık, şekersiz ılık süt, tuzsuz ayran gibi yiyeceklerde mide bulantılarını kesecektir.
 • Hamilelik döneminde şekerli gıdaların tüketilmesi mide bulantılarını tetikler. Bu nedenle mide bulantısından yakınan anne adayları şekerli besinler tüketmemelidir.
 • Hamilelikte mide bulantısına karşı, kadınlar suyun içine biraz limon sıkarak ve limon dilimi koyarak içebilirler. Bu mide sorunu bulunmayan anne adaylarına tavsiye edilebilir. Sadece bulantıları olanlar limonlu su içebilir.
 • Eğer yeşil mandalina bulabiliyorsanız, bunu yemenizi öneririz. Bu dönemdeki mide bulantıları için iyi bir çözüm olacaktır.
 • Yemeklerde az yemek, tıka basa mideyi doldurmamak, yemek çeşitlerini azaltmakta yararlıdır.
 • Bulgur pilavı mide asidini azaltan bir besindir. Anne adayları öğünlerinde bulgur pilavı tüketebilirler.
 • Baharatların tüketilmemesi gerekir.
 • Kepekli besinlerin küçük taneli olanları tercih edilmelidir.
 • Salatanın çiğ tüketilmemesi, gerekirse çok iyi çiğnenerek yenmesi bulantıların tetiklenmesini önleyecektir.
 • Günlük ara öğünlerde tüketmek için çorba, tuzsuz ayran gibi sıvı yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Gece geç saatlerde yiyecek tüketilmemelidir. Yatmadan önce ılık şekersiz süt içerek mide asidinin nötralize olmasına yardımcı olabilirler.
Hamilelikte Mide Bulantısı
Hamilelikte hormon seviyelerinin yükselmesi, rahmin giderek büyüyerek mideye baskı yapması gibi etkenler mide bulantılarının oluşmasına yol açar. Bu yüzden hamile kadınlar beslenmelerinde yukarıdaki önerilere dikkat ederek bu süreci atlatabilir. Bunun yanında midelerini sıkıştıracak pozisyonlardan kaçınmaları da yararlı olacaktır. Otururken öne doğru eğilmeleri bile midenin sıkışarak, rahatsızlık vermesine neden olabilir. Ayrıca dar, sıkı giysilerden kaçınmaları gerekir. Hamilelikte anne adayları bol rahat ve pamuklu giysilere öncelik vermelidir. Kapalı alanlardan, aşırı sıcak yerlerden uzak durmaları gerekir. Özellikle yatarken pozisyonlarını iyi ayarlamaları gerekir. Hafifçe yan dönerek, bacak arasında alacakları yastık gibi bir destekle yatmaları gerekir. Başlarının altına uygun yükseklikte yastıklar koymaları uygun olur. Başın aşağıda olması mide bulantısını tetikleyebilir.
]]>
Boğaz Ve Mide Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/bogaz-ve-mide-yanmasi.html Thu, 15 Nov 2018 21:59:17 +0000 Boğaz ve mide yanması, birçok insanda görülen bir sorundur. Boğaz ve mide yanması, daha çok sürekli olarak görüldüğü zaman kişilerde rahatsızlıklara neden olur. Birçok zaman yetişkinlerde görülse de, çocuklarda da karşı Boğaz ve mide yanması, birçok insanda görülen bir sorundur. Boğaz ve mide yanması, daha çok sürekli olarak görüldüğü zaman kişilerde rahatsızlıklara neden olur. Birçok zaman yetişkinlerde görülse de, çocuklarda da karşılaşılan bir durumdur. Bu problemlere, müdahale edilmediği zaman ileri zamanlarda daha büyük problemlere neden olabilir. Bunun için bu gibi sorunları dikkate alarak zamanında doktorunuza giderek muayenelerinizi olmalısınız. Boğaz ve mide yanması bazen sırayla gerçekleşebilir. Bazı insanlarda bu durum önce mide yanması ve daha sonraki zamanlarda da boğaz yanması ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra buna neden olan durumlar tamamen birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle sorunların birbirleriyle bağlantılı olduğu düşünülmemelidir. Mide ve boğaz yanması için doktor tedavilerinin yanı sıra evlerinizde kendi tedavilerinizi uygulayabilirsiniz. Evde uygulanacak olan tedaviler tamamen doğal bitkilerden oluşacağı için herhangi bir riske girmemiş olacaksınız. 

Boğaz ve mide yanmasının nedenleri:
 • Boğaz ve mide yanması denilince akla ilk gelen mide reflüsü problemleridir. Bu durum mide üst kapağının tam olarak kapanmamasına bağlı olarak meydana gelen ve insanlarda zamanla çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. Bu durumun en yaygın sebebi olan reflü, insanların üçte birinde görülen bir durum olduğu için tıbbi olarak dikkate alınmış ve bazı ilaçlar geliştirilerek sorunların giderilmesi sağlanmıştır.
 • Alerjik problemler boğaz ve mide yanmasına neden olan bir diğer durumdur. İnsanlarda özellikle besin alerjilerinde tükettikleri yiyeceklerin midede farklı reaksiyonlara neden olması durumunda yanma sorunlarının meydana gelmesi gibi problemler meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda alerjik reaksiyonlar daha da artmadan müdahale edilmesi, birçok sorunun önüne geçecektir. 
 • Yemek borusu iltihabı olarak bilinen "özofajit" adındaki hastalıklarda da insanlarda mide yanması görülebilir. Aslında insanlarda bu sorunda tam olarak mide de yanma değil midenin üst kapakçığında yanma görülür. Bu kişide mide yanması gibi anlaşılabilir. Mide üst kapakçığının yanı sıra ayrıca yemek borusunda ve boğazda da yanmalar görülebilir. 
 • Enfeksiyonlarda boğaz ve mide yanması sorunlarına neden olan önemli durumlardan biridir. Bakteriler ve enfeksiyonlar insanların sindirim sistemlerinde oldukça etkin rol oynarlar. Gerek hijyen eksikliği gerekse kişilerin tükettikleri yiyeceklerin temiz olmaması durumunda bu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 
Boğaz Ve Mide Yanması
Evde tedavi nasıl yapılır

Öncelikle ki evde tedaviler yapmadan önce bu durum hakkında mutlaka  doktorunuza başvurarak sorunun nedenini öğrenin. Aksi durumda herhangi bir müdahale yapmamalısınız. 

Karbonat, boğaz ve mide yanması sorunlarında oldukça etkilidir. Bunun için bir kaşık karbonat tüketerek sorunu çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok kişinin  kullandığı gargarayı sizlerde kullanarak boğazınızdaki enfeksiyonları yok etmiş olursunuz. Bu iki malzemenin haricinde, balın insan sağlığına etkisini söyleyebiliriz. Özellikle bal, boğaz yanması sorunu olan insanlar için bire birdir. Bu malzemelerin yanında daha birçok farklı malzemelerle boğaz ve mide yanması sorununuzu giderebilirsiniz. 
]]>
Mide Üşütmesi https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-usutmesi.html Fri, 16 Nov 2018 17:09:41 +0000 Mide Üşütmesi, Tıp dilindeki ismi ile gastroenterit, halk dilindeki ismi ile mide üşütmesi; özellikle bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda gözlemlenen bir mide rahatsızlığıdır. Vücudun en hassas ve savunmasız d Mide Üşütmesi, Tıp dilindeki ismi ile gastroenterit, halk dilindeki ismi ile mide üşütmesi; özellikle bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda gözlemlenen bir mide rahatsızlığıdır. Vücudun en hassas ve savunmasız döneminde meydana gelen mide üşütmesi hastalığı, kimi zaman 3- 5 gün arası sürebiliyorken çoğu zaman haftalarca bireyleri yatağa mahkum edebilmektedir. Genellikle virüslerin neden olduğu mide üşütmesi hastalığı, kimi zaman ise yiyecek ve içeceklerden de kaynaklanabilmektedir. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyecek içecek tüketilmesi veya karın bölgesinin uzun süre soğuk ortama maruz kalması durumunda ortaya çıkmakta olan mide üşütmesi, mideden çok bağırsağa etki ederek bireyin hastalık boyunca ishal rahatsızlığına maruz kalmasını sağlamaktadır.

Mide Üşütmesi Belirtileri, Mide üşütmesi yani bir diğer ismi ile gastroenterit hastalığına yakalanan bir bireyde hemen görülebilen belirtiler mevcuttur. Bu belirtilerin başlıca olanları şunlardır:

 • Halsizlik,
 • İştahsızlık,
 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Yoğun şekilde karın bölgesi krampları,
 • Kötü ağız kokusu ve ağız kuruluğu,
 • Ateş.

Bu belirtilere bağlı olarak kimi zaman lenf bezlerinde şişme ve yoğun baş ağrıları da mide üşütmesi hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle migren hastası olan kişi veya kişiler mide üşütmesi rahatsızlığında migren ataklarını sıkça yaşamaktadırlar. Mide üşütmesi rahatsızlığı uzun süre devam eden kişi veya kişilerde, mide üşütmesine bağlı olarak ortaya çıkan dehidrasyon yani vücudun aşırı oranda su kaybetmesi durumu gözlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda hasta bireyler acil olarak tıbbi müdahaleye başvurmalılardır. Dehidrasyon yani vücudun aşırı su kaybı yaşıyor olması durumunun belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hiç idrar olmaması veya koyu ve az şekilde idrar oluşması,
 • Aşırı sessizlik,
 • Göz kapaklarında ve göz altlarında çöküntü ve koyulaşma,
 • Kalp atışına bağlı olarak nabız düşmesi,
 • Sayıklama durumu.

Mide ÜşütmesiMide Üşütmesi Tedavisi

 • Dinlenmek,
 • Sıvı alımını arttırmak,
 • Kontrollü yiyecekler ile beslenmek,
 • Hekim kontrolü için tıbbi başvuruda bulunmak.
 • İlaçla tedavi uygulanması.

Dinlenmek: Mide üşütmesi rahatsızlığı olan bir bireyin ilk olarak bu süreci yoğun ve iyi bir şekilde dinlenerek geçirmesi en önemli tedavi başlangıcıdır. Bunun nedeni ise; vücudun hastalığa bağlı olan bakteri ve virüslerle savaşması için düzenli ve sürekli dinlenmesi gerekmektedir. Günlük aktiviteler kısıtlanarak uyku durumu arttırılmalıdır.

Sıvı Alımı: Mide üşütmesi hastalığı sürecinde vücut sürekli olarak ishal, ateş ve kusmaya bağlı su kaybedecektir. Bu nedenle sürekli olarak sıvı tüketilmeli, vücudun kaybettiği ve kaybedeceği sıvı seviyesini dengede tutmaya çalışılmalıdır. Mide üşütmesine bağlı ishal sorunu yaşayan kişi veya kişiler meyve suyu tüketiminden kaçınmalılardır. Bol su ve çorba türleri ile kaybolan sıvıları tekrar depolayabileceklerdir.

Yiyecekler: Mide üşütmesi rahatsızlığı sürecinde yemek yemek hasta birey için zorlaşacaktır. Hasta kişi veya kişilerin kızarmış ekmek, baharatsız krakerler, pirinç, patates ve sebze çorbası türü besinlerle beslenmesi mide ve bağırsaklar için en uygunudur. Bunların yanı sıra ishal sorununu yoğun şekilde yaşıyor olan kişi veya kişiler muz, elma gibi hafif meyvelerde tüketerek ishal durumunu dengeleyebilecektir. Aşırı yağlı yemeklerden, baharat çeşitlerinden ve süt ürünlerinden bu süreçte uzak durulması ve tüketilmemesi mide bulantısı ve ishal durumunu rahatlatarak hasta kişiyi hafifletecektir.

Tıbbi Müdehale: Belirtilerin oluşması ile birlikte hekim başvurusunda bulunmak, hasta kişi için en ideal olan tedavi biçiminin beli]]> Mide Ekşimesi https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-eksimesi.html Fri, 16 Nov 2018 19:38:02 +0000 Mide ekşimesi, midede bulunan asidin yemek borusuna doğru kaçak yaparak ilerlemesi sonucunda gerçekleşen yemek borusundan gırtlağa doğru giden yanma ve ekşime hissidir. Bu hissedilen rahatsız edici his aslında midenin değil, yemek Mide ekşimesi, midede bulunan asidin yemek borusuna doğru kaçak yaparak ilerlemesi sonucunda gerçekleşen yemek borusundan gırtlağa doğru giden yanma ve ekşime hissidir. Bu hissedilen rahatsız edici his aslında midenin değil, yemek borusunun ve gırtlağın yanması sonucu gerçekleşir. Bu ekşime hissini toplumdaki bazı insanların her gün yaşadığı gibi bazı insanlar ise ayda sadece birkaç kez bu ekşimeyi hisseder. Günümüz toplumunun yaklaşık olarak yüzde 30-40'da mide ekşimesi şikayeti görülür. Bu aşırı mide ekşimesi şikayeti, yenilen gıdaların ne kadar yendiğine, yenilen gıdaların türüne ve midenin ne kadar dolu olduğuna doğrudan bağlantılıdır. 


Mide ekşimesi sebepleri,

Genel olarak yemek borusu ile midenin bir araya geldiği bölgedeki kasın gevşeyerek yayılmasına yol açan gıdalardır. Domates, sarımsak, soğan, kızartmalar, aşırı baharatlı yiyecekler, çikolata ve bazen de nane midede ekşime hissine neden olur. Mide ekşimesi hissinin yan etkileri olarak yemek borusunda yara oluşabilir, yara oluşan bölgede bir yara dokusu oluşarak darlığa yol açması gerçekleşebilir, bu bölgedeki mukozanın değişerek kanser hastalığına doğru ilerlemesi durumunda da daha ciddi tıbbi şikayetlere dönüşebilir. 

Mide EkşimesiMide ekşimesi ve mide yanması tedavisi,

Bu mide yanması hissi için aldığımız ilaçları, ya midedeki asidi nötr hale getiren ilaçlar (antiasit veya karbonat) ya da midede bulunan asit salgısını engelleyecek ilaçlar alıyoruz. Bu ilaçları kullanırken kullanan hastaların mutlaka bir doktor tavsiyesi ile alınmalı ve bu ilaçların ne kadar süre aralıklarla alınacağının bir doktor tarafından belirlenmesi gerekir. 
Endoskopik tedavi yöntemleri henüz tam olarak yerleşmedi ama bazı hastaların tedavisinde faydalı olabiliyor. Bu hastalıklarda gittikçe yaygın hale gelen cerrahi yöntemler ise özellikle genç olan ve şikayetleri aşırı derecede ciddi olan hastalarda gerçekleştiriliyor. Ameliyat ile yemek borusunun alt ucundaki kas lifleri halkasının daha daraltılması, midenin bu yemek borusu etrafına sarılarak, oradaki reflünün önüne geçilmesi sağlanıyor. 

Mide ekşimesinin anlık ve uzun süreli olan tedavisinde kullanılan çok fazla ilaç vardır. Hastalığı nötr hale getirebilecek süt veya içerisinde asit bulunmayan içecekler anlık tedaviler için geçerlidir. Ya da antiasit tarzındaki emme pastilleri, etkisini hemen göstererek yardımcı olabilir. 
Daha uzun süre etkili tedaviler için kullanılan ilaçlar, histamin blokerleri ya da proton pompa inhibitörleridir. 
Antiasit tarzındaki ilaçların sürekli olarak kullanılmasının ciddi bir sakıncası yoktur. Vücuda alınan asit alkolü dengeyi bir miktar bozabilir ama bu tür etkiler her hastada görülmez. Antiasitler'in etki süreleri çok kısadır. Bazen birkaç saat sürebilir. Bu nedenle özellikle geceleri yatarken herhangi işe yarar bir koruma sağlayamaz. Uyku esnasında yer çekiminden dolayı reflü sıkıntısı daha fazla artar. Bu süre içerisinde yemek borusu neredeyse tamamen korunmasız kalır. ve bu da yemek borusunda hasara yol açabilir.
]]>
Mide Yanması Ekşimesi https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-yanmasi-eksimesi.html Fri, 16 Nov 2018 22:02:06 +0000 Mide Yanması Ekşimesi, Birçok kişinin ortak şikayeti olan ve kişiyi oldukça rahatsız eden mide yanması veya eskimesi boğazda yada ağızda acımsı ve ekşimsi bir tat hissedilmesi şeklinde olur. Bu rahatsızlık genellikle yemek y Mide Yanması Ekşimesi, Birçok kişinin ortak şikayeti olan ve kişiyi oldukça rahatsız eden mide yanması veya eskimesi boğazda yada ağızda acımsı ve ekşimsi bir tat hissedilmesi şeklinde olur. Bu rahatsızlık genellikle yemek yedikten sonra oluşur ve çoğunlukla hazım problemi olarak düşünülür. Halk arasında mide ekşimesi olarak adlandırılır. Mide yanması ve ekşimesi genellikle reflü hastalığı ile ilgilidir. Bu rahatsızlıkla beraber aynı zamanda göğüs ağrıları da yaşanabilir.

Mide yanması ve ekşimesinin belirtileri nelerdir
 • Kişinin göğsünün alt kısmında hissettiği yanma duygusu
 • Boğazda gıcık hissi
 • Yutkunmakta zorluk yaşanması
 • Ağız ve boğazda gelen acı yada eskimsi tat
 • Boyunda ve çenede hissedilen ağrılar 
 • Mide bulantısı
 • Geğirme ve öksürme ihtiyacı
 • Karın bölgesinde hissedilen şişkinlik veya ağrı
 • Mide asidinden kaynaklanan cezir mide yanması ve ekşimesinin belirtileri arasında sayılabilir.
Mide yanması ve ekşimesini önlemek için neler yapılabilir
 • Tüketilen yiyeceklerin asitli olmamasına dikkat etmek
 • Sık aralıklarla ve az yemek yemek faydalı olabilir
 • Bu rahatsızlığa faydalı olacak egzersizler yapılabilir
 • Sigara ve alkol tüketimini azaltmak
 • Portakal ve limon gibi C vitaminli gıdalar tercih etmek
 • Yemeklerde kullanılan yağ miktarını azaltmak
 • Kırmızı et tüketimini azaltmak
 • Günde yaklaşık 2 litre su içmek
 • Mide üzerine baskı yapacak olan pantolonlar tercih etmemek bu şikayetleri azaltılmasına faydalı olabilir.
Mide Yanması EkşimesiMide yanması ve ekşimesinin nedenleri nelerdir
 • Aşırı sigara ve alkol kullanımı
 • Kafein içeren içeceklerin tüketilmesi
 • Hamilelik durumu
 • Karbonhidrat içeren gıdaları aşırı derecede tüketmek
 • Geç saatlerde yemek yeyip yatmak
 • Yaşanılan stres ve sıkıntılar
 • Kişinin kullandığı bazı ilaçlar
 • Bazı mide hastalıkları
 • Çikolata, cips gibi gıdaların fazla tüketilmesi
 • Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmek
 • Yenilen yiyecekleri yeteri kadar çiğnememek
 • Aşırı şişmanlık durumu da bu rahatsızlığın nedenleri arasında sayılabilir.
Mide yanması veya ekşimesi şikayetinde ne zaman doktora gidilmelidir

Eğer hasta bu  rahatsızlığı  haftada iki defa yaşıyor ise doktora görünmesinde fayda vardır.

Mide yanması veya eskimesi şikayetinin tanısı tedavisi nasıl yapılır

Bu konuda uzman olan doktorlar rahatsızlıkta yaşanan belirtiler ve tıbbi geçmiş hakkında bilgi edinir ve hastaya fizik muayene yaparak hastalığın tanısının koyar.
Hastalığın tedavisi mide yanma ve ekşime derecesine bağlıdır. Eğer rahatsızlık ileri derecede değilse yanma ve ekşime hissini önleyecek ilaçlar reçete edilir. Fakat hastalık bunlara rağmen geçmiyor ve sürekli tekrar ediyorsa cerrahi yöntemler uygulanabilir. Bu hastalıkta en sık uygulanan tedavi şekli endoskopik yöntemdir. Bu tekniğin en önemli avantajı deriye kesik yapılmamış olmasıdır.

Mide yanması ve ekşimesine iyi gelen besinler nelerdir

Bal, badem, elma sirkesi, elma, muz, süt, ayran, fesleğen, bitki çayları, tarçın, rezene, sarımsak ,zencefil, üzüm, patates, hardal, ananas, nane, meyan kökü, zerdeçal, gibi besinler tüketmek ve sakız çiğnemek de bu rahatsızlığa iyi gelmektedir.
]]>
Mide Ülseri https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-ulseri.html Sat, 17 Nov 2018 11:50:22 +0000 Mide ülseri, insanlarda mide zarı üzerinde oluşan enfeksiyonların ortaya çıkardığı bir hastalıktır. Meydana geldiği zaman insanlarda çok büyük belirtilere ve rahatsızlıklara neden olarak kişinin yaşamını etkileyen bu duru Mide ülseri, insanlarda mide zarı üzerinde oluşan enfeksiyonların ortaya çıkardığı bir hastalıktır. Meydana geldiği zaman insanlarda çok büyük belirtilere ve rahatsızlıklara neden olarak kişinin yaşamını etkileyen bu durum, müdahale edilmediği zaman daha da artmaktadır. Çünkü bu hastalık direk olarak enfeksiyonlardan kaynakladığı için enfeksiyonlar sürekli olarak artış göstermektedir. Mide zarı üzerinde oluşan yaralar şeklinde kendisini gösteren bu hastalığa tıbbi olarak "H.pylorié adı verilmektedir. Enfeksiyonların yanında birde bakterilerin eşlik ettiği mide ülseri, bu şekilde hızlı bir şekilde daha da sorun olabilmektedir. Sağlıklı insanlarda mide iç zarı, sindirimin kimyasal olarak devam edebilmesi için salgılanan mide asidine bile dayanıklı bir dokudur. Fakat mide ülseri olan kişilerde mide iç zarı, son derece korumasız bir hale gelmiş ve bu nedenle salgılanan aside de karşı koyamaz hale gelmiştir. Bu durumda yiyeceklerden gelen bakteriler de enfeksiyonları oluşturarak midede yaraların oluşmasına neden olmuştur. Oluşan yaralara mide asidinin temas etmesi durumunda çok şiddetli mide ağrıları ve mide yanmaları meydana gelecektir. Bu nedenle kişilerde büyük rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Bazı insanlarda bu ağrılar o kadar çok artar ki kişilerde sinirlilik halleri ve gerginlik halleri meydana gelebilmektedir. Mide ülseri nedeniyle oluşa ağrılar, daha çok midenin üst kısımlarında yoğunlaşır ve kişi ağrıları midenin üst kısmında hisseder. Mide ülseri, sorunlarında erken teşhis çok önemlidir. Çünkü bu hastalıklarda erken teşhisler yapıldığında, tıbbi ilaçlarla çok rahat bir şekilde çözülebilmektedir. Fakat bu durum ciddiye alınmayarak daha da ilerler ise mide de kanamalar meydana gelecektir ve bu kanamalar kişilerde hayati tehlikelere neden olacaktır. Şimdi mide ülserinin ne gibi belirtilerinin olduğuna bakalım.

Mide ÜlseriMide ülseri ne gibi belirtiler gösterir
 • Mide ülseri olan kişilerde en büyük belirti tabi ki ara ara meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar midenin her asit salgılanmasında meydana geleceği için ne zaman ağrıların meydana geleceği bilinemez. Karnın üst kısımlarında görülen ağrılar bazen gelip geçici olsa bile bazen sürekli olarak etkisini gösterebilir. Midedeki ülserler ne kadar büyür ise ağrılar o kadar şiddetli olacağı için hastalık ilerledikçe sorunlarda büyüyecektir.
 • Mide ülseri kanamalara bağlı olarak ve midenin kasılmasına bağlı olarak mide bulantısına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra mide ülseri, insanlarda mide bulantısının yanında kusma sorunlarına neden olmaktadır. 
 • Eğer mide ülseri daha hafif bir şekilde ilerliyorsa kişilerde iştah kaybı, şişkinlik ve sık sık geğirme sorunları meydana gelecektir. 
 • Son olarak mide ülseri, ilerledikçe kanamalara neden olacaktır. Bu kanamalar zamanla kişilere kansızlığa bağlı olarak kişilerde halsizlik sorunlarına neden olacaktır. Bu belirtilerin biri ya da birkaçı insanlarda görüldüğünde mide ülseri sorununun varlığından şüphe edilebilir. 
Mide ülseri nasıl tedavi edilir

Mide ülseri sorununda gerekli olan teşhis konulduktan sonra insanlarda ülserlerde ağrılara neden olan mide asidinin dengelenmesi amacı ile asit dengeleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda bu ilaç doktor tarafından direk olarak yazılacaktır. Bu sayede mide asidi, ülserlerin büyümesine neden olmayacak ve sorun zamanla ortadan kalkacaktır. 

Eğer sorun bakteri kaynaklı ise bu durumda tedaviler daha çok enfeksiyonların temizlenmesi yönünde yapılır. Bunun için ise kişilerde antibiyotik tedavileri uygulanır. Son olarak eğer sorun kullanılan kimyasal tıbbi ilaçlar kaynaklı ise bu durumda kişilerde ilaç değişiklikleri ve mide koruyucu ilaçlar kullandırılır. Eğer sorunlar giderilmez ise bu durumlarda kişilerde bazı mide ameliyatları gerçekleştirilebilir. Aksi durumlarda mide ülseri sorununun ortadan kaldırılması mümkün olmayacak]]> Tüp Mide Ameliyatı https://www.mideyanmasi.gen.tr/tup-mide-ameliyati.html Sat, 17 Nov 2018 12:12:59 +0000 Tüp mide ameliyatı, diğer adıyla sleeve gastrektomi diğer mide operasyonlarının uygulanamadığı obezite derecesinde kilolu olan hastalarda kilo vermelerini sağlamak amacıyla uygulanan ilk aşama olan cerrahi girişimlerden biridir. Tüp mide ameliyatı, diğer adıyla sleeve gastrektomi diğer mide operasyonlarının uygulanamadığı obezite derecesinde kilolu olan hastalarda kilo vermelerini sağlamak amacıyla uygulanan ilk aşama olan cerrahi girişimlerden biridir. Ancak hastaların bu yöntemle yeteri kadar kilo vermesinin üzerine tek başına kullanılmaya başlanmıştır. Bu operasyonda midenin büyük olan kısmı kesilerek çıkarılır. Bu sayede midenin hacminde % 80-85 küçülme sağlanır. Hastalar bu sayede kilo vermeye başlar. 

Tüp mide ameliyatı ile kilo verme nasıl olur

Bu yöntemin uygulanmasıyla hastalarda kilo verme iki şekilde sağlanır. Bunlardan biri mide hacminin küçültülmesiyle mekanik sınırlandırma olması, diğeri ise mide hareketlerindeki azalmayla meydana gelen kilo vermedir. Mide dokusundan ghrelin denilen maddeyi üreten kısım çıkarıldığında, vücutta hormonal bir değişim meydana gelir. Bu hastanın kilo vermesinde etkili olur. Ghrelin maddesi midede fundus bölümünde üretilen ve oksintik hücrelerin ürettiği 28 amino asit içeren peptit bir proteindir. Bu madde güçlü bir iştah açan üründür. Mide fundusunda on iki parmak bağırsağına göre her gramda 10-20 kat fazla ghrelin maddesi bulunur. Tüp mide ameliyatı sırasında çıkarılan bölüm fundus kısmıdır. Bununla kişideki iştah azaltılmış ve kilo vermesine yardımcı olunmuş olur. Operasyon laparoskopik yöntemle yapıldığından, oldukça konforlu şekilde tamamlanır. Açılan 6 küçük delikten uygulandığından, ortaya çıkan ağrılarda az olur. Mide tek kullanımlık malzemelerle kesilmekte ve bu esnada mide hemen dikilmektedir. Operasyonun sonunda mide bir tüpe benzediğinden, bu isimle anılır. Midedeki kaçağın tespiti içinde, mide özel bir boya yardımıyla şişirilmekte ve kaçaklar kolayca tespit edilmektedir.

Tüp Mide AmeliyatıTüp mide ameliyatının etkileri

Ameliyat ilk aşamada mide hacminin küçültülmesi sayesinde hastanın daha az yemek yemesini sağlayarak doymasını sağlar. Sağlıklı bir vücutta doyma hissi mide duvarındaki gerilmeyle ortaya çıkar. Mide kendine yetecek besinle doyar, duvardaki gerilimle beyne doygunluk hissi gönderir ve kişi yeme eylemini sona erdirir. Mide operasyondan sonra ince tüp şeklinde olduğundan, kişi az yemekle doyar, midedeki gerilme daha hızlı olur ve yemek yemeyi keser. Ameliyatın başka bir etkisi de açlık hormonu olan ghrelin üzerindeki etkisidir. Bu hormon mide boşaldığında beyne yemek yemelisin şeklinde sinyal göndermekte ve kişinin daha fazla yemek yemesini, dolayısıyla kilo almayı sağlar. Tüp mide ameliyatında fundus bölümü çıkarıldığından, bu hormonun üretimi engellenir. Bu ameliyatı olan kişiler az yemekten, hemen doymuş olmaktan dolayı memnuniyet duyarlar.

Tüp mide ameliyatının avantajları
 • Bu operasyon laparoskopik olarak yapılabilir, yara iyileşmesi hızlı olur ve hastaların daha kısa sürede taburcu edilmeleri sağlanır.
 • Midenin hacmi küçültülse de, işlevleri değiştirilmez. Sadece besinlerin en az seviyede tüketilmesini sağlar.
 • Açlık hormonu ghrelin üretilen fundus kısmı çıkarıldığı için iştah azaltılır ve kilo kaybı kolayca sağlanır.
 • Mide kapakçığı yerinde olduğundan, dumping sendromu yaşanmaz, yiyecekler mideyi geç terk eder ve tokluk daha uzun devam eder.
 • Mide ülseri riski azaltılmış olur.
 • Bağırsaklara operasyon yapılmadığı için, bağırsak tıkanması, anemi, kemik erimesi, vitamin ve mineral eksikliği, marjinal ülser gibi sorunlar yaşanmaz.
 • Vücut kitle indeksi yüksek kişilerde daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.
 • Kansızlık sorunu olanlarda, bağırsak bypassı için riskli olan hastalarda, crohn hastalığı bulunanlarda risk oluşturmayan başarılı bir yöntemdir.
 • Bu operasyon yapılacak ikinci bir operasyonla bypass ve doudenal switch operasyonuna dönüştürülebilir.
Tüp mide ameliyatının dezavantajları
 • Hastada beklenende]]> Mide Şişkinliği https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-siskinligi.html Sun, 18 Nov 2018 04:26:41 +0000 Mide şişkinliği, Mide vücudumuzda en önemli organlardan biridir. İnsan vücudundaki her organ rahatsızlandığında görevini yerine getiremez. Mide de rahatsızlandığında görevini yerine getiremez. Buda vücutta rahatsızlığa ned Mide şişkinliği, Mide vücudumuzda en önemli organlardan biridir. İnsan vücudundaki her organ rahatsızlandığında görevini yerine getiremez. Mide de rahatsızlandığında görevini yerine getiremez. Buda vücutta rahatsızlığa neden olur. Mide rahatsızlığı bazen basit gibi görünüp çabuk geçsede bazen uzun süreli olur ve ciddi bir rahatsızlık olduğunu gösterir. Midede oluşan rahatsızlıklardan biride mide şişkinliğidir. Midedeki şişkinlik fazla gaz birikmesinden yada mideye yaramayan bir şey yeyip kabız olunca, bağırsaklarda oluşan kurtlardan yada rahatsızlıklardan dolayı mide de şişkinlik olabilir. Mide şişkinliğine karın bölgesinde şiddetli ağrı olur. Midedeki şişlik ve ağrı şiddetlendiğinde kramplara kadar gidebilir. Midedeki şişkinlikten oluşan ağrı karında her bölgede olabilir. Mide şişkinliğine en korkulacak zaman ağrıyı karının üst kısmında hissedilen zamandır. Bu bir kalp rahatsızlığı olabilir. Hemen doktora başvurulmalıdır. Midedeki şişkinlik ve ağrı safra kesesi yada apandis yüzünden de olabilir. Basit mide şişkinliklerinde ve bu şişkinlikten oluşan ağrılarda sıcak su içmek, ilaç içmek geçirmiyorsa doktora başvurulmalıdır.

  Mide şişkinliğinin nedenleri,
  • Midedeki şişkinliğin nedeni yanlış beslenmeden dolayı olabilir.
  • Midede oluşan reflü de mide de şişkinliğe neden olabilir.
  • Mideye yaramayan bir şey yenildiğinde kabız olunması mide de şişkinliğe neden olabilir.
  • Bağırsaklarda oluşan tıkanmalar yada ağrılar da mide şişkinliğine neden olabilir.
  • Günlük tüketilen su miktarı da mide de şişkinliğe neden olabilir.
  • Yemeklerin çok yağlı tüketilmesinde midede şişkinliğe neden olabilir.
  • Hamileliği düşünmeyen ve ilaç kullanan bayanlarında kullandığı ilaçlar nedeni ile mide de şişkinlik olabilir.
  • Günlük hayatta alınan aşırı alkol mide de şişkinliğe neden olabilir.
  • Yemeklerde fazla tuz kullanımı da mide de şişkinliğe neden olabilir.
  • Sucuk, sosis, salam gibi çok işlenmiş gıdalarda mide de şişkinliğe neden olabilir.
  Mide ŞişkinliğiMide şişkinliğinin belirtileri,
  • Mide de oluşan aşırı kramplar mide de şişkinlik olduğunu gösterir.
  • Karında oluşan ağrılar mide de şişkinlik olduğunu gösterir.
  • Aşırı gaz çıkarma da mide de şişkinlik olduğunu gösterir.
  • Lavaboya gidildiğinde ishal iseniz mide de şişkinlik olduğunu gösterir.
  • Yenilen yemeklerin hazmedilememesi de mide de şişkinlik olduğunu gösterir.
  • Nefes alırken göğüs kafesinde oluşan ağrı mide de şişkinlik olduğunu gösterir.
  • Her hangi ağır bir şey kaldırılmadıysa yinede belde ağrı varsa buda mide de şişkinlik olduğunu gösterir.
  Mide rahatsızlıkları ciddi rahatsızlıklardır. Eğer karın ağrısında şiddetlenme varsa yada uzun süreli ishal iseniz mutlaka doktora gidilmelidir. Kusma yada kilo kaybı var ise doktora başvurulmalıdır. Kusmanın kanlı olması durumunda doktora gidilmelidir. Midedeki şişkinlik ekşimelere neden oluyorsa yine doktora gidilmelidir.

  Mide şişkinliğine iyi gelecek tedavi önerileri,
  • Lifli gıdalar tüketilmelidir.
  • Bol sıvı tüketilmelidir.
  • Tüketilen yiyecekler taze olmalıdır.
  • Günlük düzenli spor yapılmalıdır.
  • Süt ürünleri tüketirken dikkatli olunmalıdır.
  ]]>
  Mide Yanması Reflü https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-yanmasi-reflu.html Mon, 19 Nov 2018 04:25:50 +0000 Mide yanması reflü, midede ve göğüs kısmında yanma reflünün en belirgin şikayetleri arasında yer alır. Bu yanmalar boğaza kadar hissedilmektedir. Tedavi sırasında kalp rahatsızlığı olup olmadığı da incelenir. Mide yanması reflü, midede ve göğüs kısmında yanma reflünün en belirgin şikayetleri arasında yer alır. Bu yanmalar boğaza kadar hissedilmektedir. Tedavi sırasında kalp rahatsızlığı olup olmadığı da incelenir. Çünkü kalp rahatsızlıkları da mideye vuran ağrılara sebep olabilir. Reflü kaynaklı olarak oluşan yanmalar ve ağrılar mide içeriği ile temas da bulunmakta olan yemek borusunda oluşan hasarlardan kaynaklanır. Reflü ne kadar ilerlemiş ise şikayetler de o denli artmaktadır. Günümüzde yanlış beslenmeler aşırı yağlı yiyecek tüketmeleriyle beraber reflü şikayetleri oldukça sık görülmeye başlamıştır. Toplumun büyük bir kesiminde görülür hale gelen bir hastalık olmuştur. Reflü yemek borusu ile mide arasında bulunan kapakcığın görev yapamaması ve tahriş olması ile oluşur. Bu kapakçık görevini yapamayınca mide asidi yukarı çıkar ve tahrişe sebep olur. Bu da reflü hastalığı sebebidir. Reflünün sebep olduğu en belirgin
  şikayetler,

  • Mide ve göğüs kafesinde yanma hissi
  • Yemeklerden sonra mide ekşimesi
  • Boğaz ağrısı
  • Ses de kısılmalar ve öksürme

  Mide yanması reflü, reflü teşhisi konulması için gastroloji bölümü muayenesine gidilir. Burada endoskopik yöntem ile mide içi incelenerek reflü olup olmadığına bakılır. Endoskopik yöntem ile reflünün sebep olduğu tahriş rahatlıkla görülebilir ve o yönde tedaviye başlanır. İlaçla tedavi ya da laparoskopik yöntem ile tedavi edilir.

  Mide Yanması ReflüMide yanması ve reflüsü olan kişilerin tüketmemesi gereken yiyecekler, domates, yağlı kızartmalar, yağlı et türleri, portakal gibi asitli meyveler, dondurma, şarap, bira, çikolata, cips, konserve, kola gibi gazlı içecekler, çay.

  Mide yanması reflü olan kişilerin tüketebileceği gıdalar, ilk olarak lifli gıdalar tüketmeye çalışmalılar. Çünkü lifli gıdalar reflü riskini en aza indirir. Domates hariç tüm sebzeleri tüketebilirler. Asitsiz olan meyveler tüketilebilir.

   

  ]]>
  Yemekten Sonra Mide Bulantısı https://www.mideyanmasi.gen.tr/yemekten-sonra-mide-bulantisi.html Mon, 19 Nov 2018 06:59:01 +0000 Yemekten sonra mide bulantısı, Çoğu insanın midesi yemekten sonra bulanır. Bunun birçok sebepleri vardır. Yediği yemeyi sindirememe, yemeğin mideye yaramaması, mide ve bağırsakta bulunan iltihaplar nedeniyle yemekten sonra mide b Yemekten sonra mide bulantısı, Çoğu insanın midesi yemekten sonra bulanır. Bunun birçok sebepleri vardır. Yediği yemeyi sindirememe, yemeğin mideye yaramaması, mide ve bağırsakta bulunan iltihaplar nedeniyle yemekten sonra mide bulantısı olur. Yemekten sonra mide bulantısı pek görülen bir rahatsızlık değildir. Midesinde hastalığı olan kişilerde en çok görülür. Kişinin sevmediği veya midesine rahatsızlık veren yiyecekler de yemekten sonra mide bulantısı yapar.

  Alkol ve sigara kullanımı da mideye zarar verir. Yenilen yiyecekler sindirilemez ve mide yemekten sonra bulantıya sebep olur. O yüzden alkol aldıktan sonra veya sigara içtikten sonra hemen yemek yenilmemelidir. Midenin alkolü ve sigarayı sindirmesi gerekir. Asit reflü hastalığı da mide bulantısına sebep olan bir hastalıktır. Midesinde reflü olan bir kişi yemekleri sindiremez  böylelikle mide bulantısına ve yemeğin ağza gelmesi gibi durumlarda sebep olur. Birde asit reflünün içinde asit olduğundan dolayı mide asidi sindiremez ve böylelikle mide bulantısına sebep olur. 

  Yemekten sonra mide bulantısı vücut için ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bağırsak tıkanıklığından kaynaklanan mide bulantıları vücut için çok risk taşır. Toksin maddelerin birikmesi ve daha çok tehlikeli şikayetlere neden olmaması için hemen doktora başvurulmalı ve tedavi altına alınmalıdır. Kabızlıkta yemekten sonra mide bulantısına sebep olur. Yenilen yiyecekleri sindiremediği için bağırsakların içine kalır ve mide de bulantıya sebep olur. Tabi mide bulantısının dan başka diğer mide hastalıklarına da sebep olabilir. Safra kesesi rahatsızlığı olan kişilerde de yemekten sonra mide bulantısı görülür. Çok yağlı veya tuzlu mideye zarar verecek şekilde tüketilen yiyeceklerde mide bulantısına sebep olur. 

  Yemekten Sonra Mide BulantısıMide de bulunan virüs ve bakterilerde mide bulantısına sebep olabilir. Onun yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemekten sonra mide bulantısına sebep olur. Çoğu insanın vücudu süt ürünlerini kabul etmez ve rahatsızlıklara sebep olur. Onlardan biri da mide bulantısıdır. Mide ülseri olan kişilerde de yemekten sonra mide bulantısı görülür. Mide ülseri yemekten sonra bulantının yanı sıra mide de şiddetli ağrılara da sebep olur. Mide ülseri başladığı zaman doktora gidilmeli ve tedavi altına alınmalıdır. Yoksa daha ciddi mide hastalıklarına sebep olur.
  ]]>
  Mide Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-agrisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 19 Nov 2018 19:47:47 +0000 Mide ağrısına ne iyi gelir, mide ağrısı kişiye çok zor anlar yaşatan bir sağlık sorunudur. Mide ağrısı yaşayan kişiler ağrıyı ne geçirir, mide ağrısına ne iyi gelir diye arayış içine girebilir. Gerçekten Mide ağrısına ne iyi gelir, mide ağrısı kişiye çok zor anlar yaşatan bir sağlık sorunudur. Mide ağrısı yaşayan kişiler ağrıyı ne geçirir, mide ağrısına ne iyi gelir diye arayış içine girebilir. Gerçekten sıkıntılı bir sorun olan mide ağrısının nasıl önlenebileceği öğrenilmelidir. Yaşanan ağrıyı başlangıç aşamasında kontrol altına alarak, ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek büyük sıkıntıların önüne geçmek mümkündür. Mide ağrısı birçok farklı nedenden dolayı oluşum gösterebilir. Bu nedenle ağrının nedenini bilmek gerekir. Örneğin aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler mide ağrısına yol açabilir. Bu tür gıdalar mide asitlerini daha aktifleştirerek ağrı oluşumuna yol açar. Bunun haricinde sigara, alkol, asitli yiyecek ve içeceklerde ağrıyı tetikler.

  Mide ağrısı başlangıçta hafif bir mide yanmasıyla kendini gösterir. Daha sonra bu yanma yavaş yavaş ağrıya dönüşür. Ayrıca mide ağrısı bir anda her hangi bir belirti vermeden de ortaya çıkabilir. Başlangıçta hafif seyreden ağrılar yavaş yavaş şiddetini arttırır. Mide ağrısı tedavisinde kişinin aklına ilk gelen mideyi rahatlatacak özellikte olan ilaçlardır. Ancak kullanılan ilaçlar mutlaka doktor reçetesi ya da önerisiyle kullanılmalıdır. Çünkü kullanılan ilaçlar farklı rahatsızlıklara yol açabilir. Mide ağrısı için bitki çayları kullanmak ağrıyı yatıştırmak için faydalı olur.

  Mide ağrısına ne iyi gelir

  Mide Ağrısına Ne İyi GelirZencefil: Sindirim sistemi için yaygın bir şekilde kullanılan ve sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği olan bir bitkidir. Serbest radikaller ile mücadele etmede etkilidir. Orta büyüklükte zencefil dilimlenerek 1 su bardağı suyun içinde 5 dakika kadar kaynatılır. Ocaktan alınarak süzülür. Acı bir tada sahip olabileceğinden bal ve limon ilave edilerek içilebilir. 

  Rezene: Ağrı kesici, gaz önleyici ve idrar söktürücü özelliği olan rezene bitkisi, özellikle hazımsızlık nedeniyle yaşanan mide ağrılarına karşı iyi gelir. Mide ağrısı için rezene tohumunun çok etkili olduğu bilinmektedir. Rezene çay şeklinde hazırlanarak mide ağrısı yaşandığında içilebilir. Rezene tohumları ezilerek 1 su bardağı sıcak suyun içine atılır ve 5 dakika demlenir. Çay ılındıktan sonra içilebilir. Rezene tohumu yemeklerin ardından çiğnendiğinde de mide ağrısına iyi gelebilir.

  Keten tohumu: İçeriğinde yüksek oranda omega-3 yağ asidi barındıran keten tohumu kabızlık için oldukça faydalıdır. Kabızlığın neden olduğu mide ağrısı ve şişkinliğe karşı iyi gelir. Öğütülmüş keten tohumu bir kase yoğurtla karıştırılarak bu şikayetler için kullanılabilir.

  Kefir: İçeriğinde bol miktarda kalsiyum ve D vitamini barındıran kefir sindirim sisteminin sağlığını ciddi anlamda korur. İçeriğindeki probiyotikler midede ağrıya neden olan enfeksiyon, kronik mide iltihabı ve ishal gibi durumlara karşı iyi gelir. Bu nedenlerden dolayı oluşabilecek mide ağrısını önler.

  Çadıruşağı: Hazımsızlık ve gaz problemlerinin yol açtığı mide ağrısına karşı iyi gelen bir bitkidir. 1 su bardağı suyun içine bitkiden bir miktar atılarak demlenir. Gün içinde 3 fincan kadar içilebilir. Mide ağrısı için oldukça etkili bir bitkidir.

  Papatya: Papatya birçok alanda sağlık için adeta şifa dağıtan bir bitkidir. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliğinden dolayı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mide enfeksiyonu, hazımsızlık ve üşütme nedeniyle oluşan mide ağrısı için kullanılabilir. 7 tane kurutulmuş papatya bir bardak sıcak suyun içine atılarak birkaç dakika kaynatılır. Ocaktan alınan çay süzülerek içilebilir.

  Nane: Sindirim sisteminde gerçekleşen kas spazmlarına karşı iyi gelen bir bitkidir. Gaz ve hazımsızlığın yol açtığı mide ağrısı için mükemmel bir alternatiftir. Nane çay şeklinde hazırlanarak günde 2-3 fincan içilebilir. Ayrıca daha çabuk rahatlama sağlamak için nane yaprakları da mide ağrısına karşı çiğ]]> Mide Gazı https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-gazi.html Tue, 20 Nov 2018 01:39:03 +0000 Mide gazı, kendiliğinde oluşan ve önemli bir rahatsızlık değildir. Mide gazı ve şişkinliğin yaşanması gereken doğal bir durumdur. Mide gazı yemekten sonra oluşan bir rahatsızlıktır. Soda veya sirke içildikten sonra mide ga Mide gazı, kendiliğinde oluşan ve önemli bir rahatsızlık değildir. Mide gazı ve şişkinliğin yaşanması gereken doğal bir durumdur. Mide gazı yemekten sonra oluşan bir rahatsızlıktır. Soda veya sirke içildikten sonra mide gaz çıkar. Tabi sadece soda ve sirke değildir, mide gazına iyi gelen birçok içecek vardır. 

  Midede gazın çıkması rahatlatıcı bir durumdur. Mide gazı çıkarmamak mideyi rahatsız eder ve bulantıya sebep olur. Mide gazları hidrojen, nitrojen, karbondioksit, kükürt, metan gazı ve oksijen den oluşur. Mide gazı ve şişkinlik ayrı anlamlara gelir. Mide gazı yemek yerken ağza dolan havadan veya yiyeceklerden dolayı oluşan bir durumdur. Şişkinlik ise yiyecekler mideye geldiği zaman şişkinliğe sebep olur ve aynı zamanda mide de ağrıya sebep olur. Aynı zaman da yiyeceklerin sindirilmesi de zor olur. 

  Mide GazıMide gazının oluşma sebepleri,
  • Yemek yerken ağza dolan havayı yutmak mide gazının oluşmasına sebep olur.
  • Yenilen yemeklerde midede parçalanırken mide gazının oluşmasına sebep olur.
  • Kimi insanın vücudu laktozu kabul etmez ve mide de gaz oluşmasına sebep olur. 
  • İnce bağırsak hastalığı yani çöl yak hastalığı da mide de gaz oluşmasına sebep olur. 
  • Kalın bağırsak rahatsızlığı da yemeklerin sindirilmesinde sıkıntı çeker ve sindirimi gerçekleştiremez bu durumda mide de gaz oluşumuna sebep olur.
  • Baklagiller kuru fasulye gibi yiyeceklerde mide de gaz oluşmasına sebep olur. 
  • Düzensiz ve sağlıksız beslemede mide de gaz oluşmasına sebep olur.
  • Sağlıklı olmayan tatlandırıcılar da mide de gaz oluşmasına sebep olur.
  • Uzun süre kullanılan ilaçlar, mideye yaramayan ilaçlar veya antibiyotiklerin yan etkisi olarak mide de gaz oluşmasına sebep olur.
  Mide gazı nasıl giderilir,
  • Hareket etmek,
  • Ilık ve şekersiz içecekler içmek,
  • Bitkisel çay içilmesi,
  • Soda içmek,
  • Sırt üstü yatmak,
  • Su içmek gibi durumlar mide de oluşan gazın giderilmesi için kullanılır. 
  ]]>
  Mide Fıtığı Ameliyatı https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-fitigi-ameliyati.html Wed, 21 Nov 2018 01:10:15 +0000 Mide fıtığı ameliyatı, hastalarda fazla şikayete neden olmayan, tesadüf eseri teşhis edilen mide fıtığı tedavisinde kullanılan cerrahi girişimdir. Hiatal herni olarak tanımlanan mide fıtığı yaşın ilerlemesiyle daha fazla g Mide fıtığı ameliyatı, hastalarda fazla şikayete neden olmayan, tesadüf eseri teşhis edilen mide fıtığı tedavisinde kullanılan cerrahi girişimdir. Hiatal herni olarak tanımlanan mide fıtığı yaşın ilerlemesiyle daha fazla görülmektedir. 60 yaş üzerindeki kişilerin yarısını etkileyebilen bir sağlık sorunudur. Bu rahatsızlıkta hastaların sadece yarısında göğüste yanma hissi, mide içeriğinin ağza gelmesi gibi belirtiler oluşabilir.

  Diyafram denilen kas yapısında kubbe şeklindeki bölme akciğerleri karın bölgesinden ayırmaktadır. Nefes alışta diyafram kasılmakta ve düz hale gelmektedir. Bu akciğerlerinin havayla dolmasını sağlamaktadır. Diyaframın solundaki açıklık yemek borusunun göğüs boşluğundan karın boşluğuna ulaşmasını ve mideyle birleşmesini sağlar. Küçük olan açıklık yemek borusunu sarmaktadır. Diyaframda bazı kişilerde yemek borusunun geçtiği bu açıklık esnek ve zayıf olur. Yarık genişlediğinde ise, midenin bir kısmı diyaframın üzerine çıkar. Şişman olma, ağır kaldırma, ıkınma gibi etkenler kişiler için risk faktörleri olarak kabul edilir. Bu bölümde genişleme, zayıflama gibi etkiler olursa, göğüs kafesine doğru fıtıklaşma oluşur ve mide fıtığı gelişir. Mide fıtığı tanısı genellikle baryumlu üst gastrointestinal sistem grafisinin çekilmesi ya da endoskopi yapılarak konur. Rahatsızlığın tedavisi yapılan teşhisle birlikte başlatılır. Bu durumda vücuttaki anatomik yapı bozulduğundan, bunun ilaç tedavisiyle iyileştirilmesi mümkün değildir. Sadece hastanın rahatlamasını sağlayacak, mide asidin, baskılayacak ilaçlar kullanılabilir. Mide fıtığı tedavisinde kesin çözüm mide fıtığı ameliyatı yapılmasıdır. Cerrahi girişimle hastalar bu sorundan kurtarılabilir.

  Mide Fıtığı AmeliyatıMide fıtığı ameliyatı nasıl yapılır
   
  Mide fıtığı tedavisinde kalıcı çözüm sunan ameliyatta gevşeyen ve genişleyen diyafram yarığı dikilmektedir. Bu sayede daraltılan yarıkla birlikte mide mürekkep hokkasına benzeyen bir şekle dönüştürülür. Mide fıtığı ameliyatı günümüzde çoğu merkezde laparoskopik yöntemle uygulanmaktadır. Bu yüzden oldukça konforlu ve sonrasında ağrısız şekilde gerçekleştirilir. Bu yöntemle ameliyat gerçekleştirilirse, hastalar 4-5 gün içinde taburcu edilebiliyor, normal yaşamlarına daha hızlı adapte olabiliyorlar. Klasik yöntemle yapılan mide fıtığı ameliyatında ise, hastanın karın bölgesinde 20-30 cm genişliğinde kesik oluşmakta ve bunun iyileşmesi daha uzun sürmektedir. Aynı zamanda enfeksiyon riski artmakta ve yara bölgesinden yeniden  % 10 oranında fıtık oluşma riski bulunmaktadır. Bu nedenle laparoskopik yöntemle yapılan mide fıtığı ameliyatı daha yaygın şekilde uygulanmaktadır.

  Mide fıtığı hastalarında cerrahi tedavinin uygulanması için, iyi bir değerlendirme yapılmalı ve cerrahi girişimin kaçınılmaz olduğuna karar verilmelidir. Çünkü ameliyattan sonra hasta önceki rahatını bile arayacak duruma gelebilir. Sadece ilaç tedavisine ve diğer tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalarda ameliyat uygulanmalıdır. Yapılan radyolojik incelemelerde mide fıtığı sorununun yaşla birlikte gideren artan sıklıkla görülmeye başlandığını belirlenmiştir. Yetişkinlerde % 3-20 oranında etkili olurken, 60 yaşını geçenlerde % 50 oranında etkili olmaktadır. Bazı hastalarda mide fıtığı boğulması denilen ciddi bir durum gelişmekte ve hastaların acilen mide fıtığı ameliyatı olması gerekmektedir.
  ]]>
  Çocuklarda Mide Üşütmesi https://www.mideyanmasi.gen.tr/cocuklarda-mide-usutmesi.html Wed, 21 Nov 2018 17:51:13 +0000 Çocuklarda mide üşütmesi, aslında yetişkinlere göre daha ağır geçen bir sorundur. Yetişkinlere göre daha korumasız bir vücuda sahip olan çocukların hassas vücudu, diğer hastalıklar gibi mide üşütmesi durumunda da çok bü Çocuklarda mide üşütmesi, aslında yetişkinlere göre daha ağır geçen bir sorundur. Yetişkinlere göre daha korumasız bir vücuda sahip olan çocukların hassas vücudu, diğer hastalıklar gibi mide üşütmesi durumunda da çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Mide üşütmesi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en çok soğuk su tüketimi nedeni ile meydana gelmektedir. Asıl nedeni virüsler ve diğer bakteriler olan bu durum tıbbi olarak gastroenterit olarak bilinmektedir. Mide üşütmesi, hem yaz aylarında hemde kış aylarında çok yaygın bir şekilde görülen bir durumdur. Aslında bu sorun daha çok yaz aylarında karşılaşılır. Çünkü kış aylarında aileler çocuklarının soğuk şeyler tüketmemesi için son derece dikkatli davranırken, yaz aylarında bu dikkatlerini devam ettirmeyerek daha çok çocuklara dondurmalar, soğuk içecekler verirler. Bu durumdan ilk etkilenen organ ise tabi ki mide olacaktır. Bunun yanı sıra soğuk havalarda karın bölgesinin soğuk bölgelere temas etmesi durumunda çocuklarda mide üşütmesi görülebilmektedir. Bu durum özellikle çocukların yattığı yerler ile alakalıdır. Bu nedenle çocuklarınızın yerlerde, halı üzerinde ve benzeri yerlerde uyumasına engel olur. Bu gibi durumlarda mide üşütmesi gibi olumsuzluklar meydana gelebilir. Genel olarak bir virüs ve bakteri hastalığı olan bu durum soğuk nedeni ile gerçekleşmiş ise enfeksiyonlar etkin olmuştur. Enfeksiyon hastalıklarında ise vücuda ilaçlar ile destek olmak birçok sorunun giderilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle gerekli olan tedavileri yaparak sizlerde çocuklarınızı bu gibi durumlardan koruyabilirsiniz. 

  Çocuklarda Mide ÜşütmesiMide üşütmesinin belirtileri:
  • Sağlıklı çocuklarda bile iştahsızlık sorunları çok yaygın bir şekilde görülürken, mide üşütmesi durumunda iştahsızlık sorunları daha da artış göstermektedir. Bu gibi durumların meydana gelmesi durumunda ilk belirti iştahsızlık sorunlarının ortaya çıkmasıdır. 
  • Dolaylı da olsa iştahsızlık sorunları ile bağlantılı olan halsizlik durumları çok karşılaşılan bir belirtidir. Fakat bu durumlar bazen çocuklarda fark edilmeyebilir. 
  • Mide üşütmesinin en büyük ve en belirgin belirtisi mide bulantısıdır. Meydana gelen mide bulantıları, bazen oldukça şiddetli olabilir. Bu nedenle kusma sorunları görülecektir.
  • Bir diğer belirti ise midenin tam olarak görevini yapamaması nedeni ile meydana gelen ishal sorunlarıdır. Çocuklarda mide üşütmesi durumunda ishal olmazsa olmaz belirtilerdendir. 
  • Son olarak karın ağrısını, mide üşütmesi belirtileri arasında saymamız mümkündür. Bu durum herkeste görülmeyebilir. 
  Diğer belirtiler: Mide de ara ara kramplar, ağız kokusu, yüksek ateş, gözde kızarıklıklar, baş ağrısı...

  Mide üşütmesi, virüs kaynaklı hastalıklardan olduğu için direk olarak bulaşıcı bir özellik göstermektedir. Bu nedenle kesinlikle mide üşütmesi sorunu olan çocuklarla yakın temasa geçmemelisiniz. Özellikle çocuklarınızda ki bu durum nedeni ile öpmek ve hatta sarılmak gibi aktivitelerden uzak durmalısınız. Bu gibi durumlarda bazı yiyeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü bazı yiyecekler, insanlarda mide üşütmesine neden olan virüslerin hızlı bir şekilde çoğalmasına neden olabilir. Özellikle süt ürünlerini çocuklarınızdan uzak tutun. Çocuklarda mide üşütmesi, deniz ürünlerinin yenilmesi ile daha da artabilir. 

  Tedavisi: Bu gibi durumların tedavisi en çok antibiyotikler ile yapılmaktadır. Sizlerde doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde çocuklarınızın kullanmasını sağlayın. Bunun yanı sıra ishal nedeni ile vücut çok hızlı bir şekilde sıvı kaybeder. Bunu telafi etmek için çocuklarınıza bol bol sıvı verin. Aldığınız sıvı ile birlikte çocukların beslenmesine de özen gösterin.
  ]]>
  Sabahları Mide Bulantısı https://www.mideyanmasi.gen.tr/sabahlari-mide-bulantisi.html Wed, 21 Nov 2018 23:17:54 +0000 Sabahları Mide Bulantısı, özellikle sabahları meydan gelen mide bulantısının birden fazla sebebi olabilir. Ancak yaşanan mide bulantısının ilk sebebi olarak stres, migren, yorgunluk, gıda zehirlenmesi yada kaygı olarak sayılabil Sabahları Mide Bulantısı, özellikle sabahları meydan gelen mide bulantısının birden fazla sebebi olabilir. Ancak yaşanan mide bulantısının ilk sebebi olarak stres, migren, yorgunluk, gıda zehirlenmesi yada kaygı olarak sayılabilmektedir. Diğer bir mide bulantısının ensık ve yaygın olarak yaşandığı durum ise gebelikten kaynaklı olanıdır. Genel olarak vücuda alınan bazı besin maddeleri kişide meydana gelen mide bulantısını şiddetlendirirken, bazıları ise hafifletme konusunda yardımcı olmaktadır. Eğer kişide hem düzenli hemde çok sık olarak bir mide bulantısı durumu söz konusu ise, mutlaka en kısa zamanda bir uzmana başvurmayı ihmal etmemelidir. Ayrıca meydana gelen bazı mide bulantı sorunlarının kendi çabalarınız ile kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz. Mesela yatak odasının penceresini yatmadan önce açarak havalandırın. Sabah uyandığınız zaman mutlaka kahvaltı yapmadan önce dışarı çıkarak temiz havada küçük bir koşu yapmayı deneyin. Eğer sabah kalktığınızda çok şiddetli derecede mide bulantısı söz konusu ise, hemen bir dal nane çiğneyebilirsiniz veya nane çayı demleyerek de içebilirsiniz. 

  Sabahları Mide BulantısıAç Karınla Mide Bulantısı,

  Sabahları aç karnına yemiş olduğunuz bir adet elma vücutta bulunan toksinlerin kolaylıkla dışarıya atılmasında yardımcı olacaktır. Mide bulantısı için bir başka öneride özellikle sabahları uyanınca meydana gelen mide bulantısını geçirmek için nane, limon ve lavanta koklamanız sizin için yeterli olacaktır. Sabahları uyandığınızda ortaya çıkan mide bulantısı durumunun sebebi çoğunlukla mide rahatsızlıklarından kaynaklı olabilmektedir. Bu duruma safran reflüsü, yada safra akımı da neden olabilmektedir. Hatta midede meydana gelen bir iltihaptan kaynaklı olarak da ortaya çıkmış olabilir. Ayrıca meydana gelen mide bulantısının en büyük riski olan kanser hastalıklarıdır. Bunun için eğer mide bulantısı şikayetleriniz var ise, kesinlikle göz ardı edilmeden hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Çoğunlukla mide bulantısı kişinin böbrek, beyin ya da idrar hastalıklarından dolayı meydana gelebilir ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Genellikle günümüzde kişilerin alkol ve sigara tüketimi ya da duygusal açıdan meydana gelen yorgunluk nedeni ile de sabahları uyandığınızda baş edilmesi imkansız olan mide bulantıları yaşanabilmektedir. 

  Sabahları Görülen Mide Bulantısı, 

  Eğer sabahları dayanılmaz şekilde mide bulantısı sorunları yaşıyorsanız çok ciddi bir hastalık olan kalp krizinin belirtisi de olabilmektedir. Bu meydana gelen mide bulantısı bazı zamanlar kişiyi uykusundan kaldırdığı için uyku sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla sabahları ortaya çıkan mide bulantısının bilimsel açıdan kesin bir tanımlaması yoktur. Ancak kişide gelişen mide bulantısı ya da kusma olayının merkezinin beyinde meydan geldiği düşünülmektedir. Diğer bir sebep kişinin zayıflama için kendisini aç bırakması ile alakalıdır. Çünkü kişinin kendisini aç bırakması hem sabahları uyandığı zaman mide bulantısına sebep olurken gün boyunca devam etmesinde de etkili olmaktadır. Hatta kişinin gün içerisinde çok fazla su içilmesi mide bulantısına sebep olmaktadır.
  ]]>
  Mide https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide.html Thu, 22 Nov 2018 21:09:42 +0000 Mide, kaslardan oluşan ve tulum şeklinde bir görüntüye sahip  bir sindirim sistemi organıdır. Vücudun üst karın bölgesinin altında yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Sağında karaciğer, solunda dalak, üst kı Mide, kaslardan oluşan ve tulum şeklinde bir görüntüye sahip  bir sindirim sistemi organıdır. Vücudun üst karın bölgesinin altında yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Sağında karaciğer, solunda dalak, üst kısmında diyafram, altında kalın bağırsak, arkasında da pankreas yer alır. 

  Yiyecekler mideye girmeden önce ağızda parçalanıp çiğnenerek bir ölçüde sindirilir. Mide kaslarının hareketi ve mide sıvısının etkisiyle, sindirimin bir bölümü ağızda gerçekleşir. Ağızda çiğnenen besinler yemek borusununda yardımıyla mideye ulaşır. Bu besinler midenin salgıladığı öz suyu sayesinde midenin uyguladığı  dalgalı hareketlerle akışkan bir kıvamına gelinceye kadar eritilir. Midenin yaptığı bu sindirim olayına mekanik sindirim adı verilir. Midenin besinleri karıştırdığı pek söylenemezse de, besinleri  kuvvetli ve esnek bir baskı altında sıkıştırdığı bir gerçektir. Kimyasal sindirim ise üç farklı salgı üretir. Ürettiği mukus salgısı tek hücreli bezlerden, mide suyu borumsu olan bezlerden, kloridrik asit salgısı kenar hücrelerden üretilir. Mukusun en önemli görevi, proteinleri sindiren mide öz suyunun, proteinden oluşan mide çeperine değmemesini sağlamaktır. Çünkü mide çeperi mide öz suyu ile zedelenebilir.  Midedeki sindirimin sonucunda da kimus meydana gelir. Midenin sinirleri, beyin omurilik sinir sistemi ile birleşir. Bu birleşmeyi sağlayan bağlar sayesinde yiyecekler mideye inince mide suyu salgılanmaya başlar. Bir gün içerisinde salgılanan mide öz suyu yaklaşık 1,5 litre civarıdır.

  Akışkan kıvamdaki eritilen besinler son olarak kalın bağırsağa geçer. Sıvıların mideyi terk etmesi katı besinlerden daha hızlı gerçekleşir ve bu terk etme olayı yaklaşık 20 dakika sürer. Katı ile sıvı bir karışımın mideyi terk etmesi ise yaklaşık 1,5 saati bulmaktadır. aynı zamanda yeni doğan bir çocukta midenin kapasitesi 30 ml iken, ergenlik döneminde 100 ml, erişkinlik döneminde ise 1500 ml kadardır. Mide genişleyebilen bir yapısı sahiptir ve yaklaşık olarak en fazla 4 lt sıvı alma kapasitesi bulunur. 

  Midenin yapısal olarak iki deliği, iki yüzü, iki tane de kenarı vardır. Aynı zamanda mide görevleri bakımından da 4 ana bölüme ayrılır. Bunlar fundus, kardia, korpus ve antrumdur. Mide, vücudumuzun en duygusal ve en hassas organlarından biridir. Gündelik hayatta yaşanılan her türlü stres, sıkıntı, yenilen yemek ve içilen içeceklere kadar her şey mideyi etkiler. Oluşan mide ağrıları yalnız mide içi organlarının hastalıklarında ortaya çıkmaz. Mevsim geçişleri, genetik yatkınlık  gibi durumlar mide rahatsızlığının oluşumunda büyük etkendir. 

  MideMide rahatsızlıkları,

  Reflü: Mide salgısının yemek borusuna doğru geri kaçması ve burada iltihap oluşturmasından kaynaklanır. Ağız kokusu, ağızda olan acı bir tat, gıcık öksürüğü ve şişkinlik hissedilir.

  Gastrit: Midede oluşan iltihaplanmadan kaynaklanır. Genel olarak midede ekşime, yanma ve ağrı hissedilir. 

  Ülser: Midenin içerisinde belirli bir kısmın aşınması sonucu oluşan yaralardır. Ağza acı ekşi sıvı gelmesi, baş dönmesi, terleme ve kusma görülür. 

  Mide Yanması: Mide asidi, sindirimin zor olduğu besinleri parçalamak için normalden daha çok salgılanır. Bu salgılama sonucu mide içerisinde yaralar varsa yanmalar meydana gelir. Ağza acı ekşi sıvı gelmesi, sık sık geğirme görülür. 
  ]]>
  Mide Reflüsü https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-reflusu.html Fri, 23 Nov 2018 20:49:40 +0000 Mide Reflüsü, Mide içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı yerdir. Kaslardan oluşan ve genişleyebilen bir sindirim organıdır. Mide yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Mide insan vücudu iç Mide Reflüsü, Mide içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı yerdir. Kaslardan oluşan ve genişleyebilen bir sindirim organıdır. Mide yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Mide insan vücudu için en gerekli organlardan biridir. Midemiz olmaz ise sindirim işlemi çok güç olur. Bazen midemiz de bazı rahatsızlıklar olur. Bunlardan en bilinenleri gastrit, ülser, reflü, mide bulantısı ve mide kanaması olur. Bunlar dikkate alınması gereken hastalıklardır. Midemiz de bir rahatsızlık olduğu zaman mutlaka bir doktora görünmelisiniz. 
  Mide de reflü niçin olur, nasıl geçer onu öğrenelim.

  Mide reflüsü neden olur

  Mide reflüsünün olma nedeni, mide sindirim yaparken mide asidinin yemek borusuna kaçması sonucu olur. Mide asidine yemek borusu dayanıklı değil ise yemek borusunda yanmaya neden olur, bu durumda mide reflüsü denir. Reflünün en yaygın belirtileri ise yemek borusunda yanma, mide sıvısının acı bir şekilde ağza gelmesi ve hazımsızlıktır. 
  Reflü tedavi olan bir hastalıktır. Eğer mideniz de bu belirtiler var ise doktora görünmenizde fayda vardır. Bazen nede olsa geçer der doktora gitmeyiz. Reflü olan bir kişi tedavi olmaz ise yemek borusu yüzeyinde tahribata yola açabilir ve yemek borusu kanseri riskini önemli oranda arttırır. Her hastalıkta olduğu gibi erken tedavi çok önemlidir.

  Mide reflüsüne ne iyi gelir nasıl geçer

  İlk başta yapmamız gerekenler, yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz. Mide asidini arttıran yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. En başta kola, soda gibi gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Yemek yer iken mideyi tıka basa doyurmayın, sıvı içecekleri yemekler ile beraber alın ve akşam yemeğinden sonra başka hiç bir şey yemeyin. 
  Evde yine bazı yiyecek ve içeceklerden yararlanarak mide reflüsünü geçirebiliriz.

  Mide ReflüsüSüt: Mideniz yanmaya başladığı zaman iki üç yudum süt için midede biraz rahatlama olur. Mide yanma hissi tekrar eder ise sütü 10-15 gün aynı şekilde içmeye devam edin. Ama süt sıcak olamayacak ya oda sıcaklığında ya da soğuk içilmesi gerekmektedir. Bu uygulamayı midenizin her yanmasında tekrar edin reflünün geçtiğini göreceksiniz.

  Reflü için evde yapacağımız içecek: İki tane havuç, bir tane patates, iki yaprak çiğ lahana ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını. Sebzeleri çiğ olarak suyunu sıkalım ve içine zeytinyağını karıştırarak içelim. Bu karışımı günde bir su bardağı taze olarak yapıp için ve 20 gün boyunca devam edin. Mideniz de yanma geçecektir.
  ]]>
  Gebelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/gebelikte-mide-yanmasi.html Sat, 24 Nov 2018 10:58:04 +0000 Gebelikte Mide Yanması, Gebelik de hormonların değişmesi sonucu gebelik aylarına göre değişiklik gösterir. Gebelikte mide yanması en sık karşılaşılan zararsız ve geçici bir dönemdir. Mide yanması kimi gebelerde ilk 3 Gebelikte Mide Yanması, Gebelik de hormonların değişmesi sonucu gebelik aylarına göre değişiklik gösterir. Gebelikte mide yanması en sık karşılaşılan zararsız ve geçici bir dönemdir. Mide yanması kimi gebelerde ilk 3 ay içinde görülür ve 5-6 aylıkken geçer, kimi gebelerde ise 3-9 ay kadar devam eder.

  Mide yanmasının en önemli sebebi hamilelik döneminde annelik hormonlarının artması rahimdeki kasların ve yemek borusunun gevşemesi sebep olur. Yemek borusundaki gevşeme midedeki asitlerin yukarı çıkmasına neden olur ve boğaza hoş olmayan bir yanma duygusu verir.

  Gebelikte mide yanmasını önlemek: Gebelikte mide yanmasının önüne geçmek için ilk yapılacak şey kızarmış yiyecekler, kahve, asitli içecekler, (kola, limon, sirke, salam, sosis, sucuk ) aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak olacaktır. Düzenli beslemeyle hafif bir diyetle bu yanma hissini azaltıla bilinir. Gebelikte yemek öğünleri az ve sık olmalıdır, bir oturuşta tabak dolusu yemek yenmemeli.

  Gebelikte Mide YanmasıGebelikte beslenme: Gebelikte annenin beslenmesi diğer zamanlardaki beslenmeye oranla daha önemlidir. Anne hamile kaldıktan sonra aşırı kilo almaktan kaçınmalıdır, 9 ay boyunca toplam önerilen kilo 12 kilo civarındadır. Bebeğin beslenmesi annenin sağlıklı ve bol kalsiyum vitaminler almasına bağlıdır. Annenin iyi beslenmesi bebeğin sağlıklı büyümesine olgunlaşmasına ve annenin kendisi için gerekli vitaminleri alması hamilelik dönemini sorunsuz geçirmesini sağlar.

  • Anne günlük kalsiyum almaya özen göstermelidir, bunun için yağsız peynir, ekmek, balık, az yağlı süt, yoğurt, ceviz, badem, lor peyniri, et, yeşil sebze lifli gıdalar, C vitamini ve bol meyve tüketmelidir. Gebelik döneminde demirinde önemi çoktur, kana oksijen miktarının düzenli gitmesi için normalden fazla demire ihtiyaç duyulur. Demir ihtiyacını gidermek için hayvansal gıdalar kuru tahıllar kuru meyveler ve kan yapıcı ilaçlar tüketilmelidir.
  • Gebelikte süt tüketilmesinde önemi çoktur. Süt  anne karnındaki bebeğin sağlığı açısında diş ve kemiklerinin gelişiminde önemlidir bebek gelişiminde önemli rol oynar ve sağlıklı bebek dünyaya gelmesini sağlar. Annenin süt tüketimi kalsiyum eksikliğini tamamlayarak kemik erimesini engeller.

  Gebelikte su tüketimi: Gebelik esnasında su ihtiyacının daha artması nedeniyle günlük 8-10 bardak su tüketilmeli. Gebelikte kabızlık nedeniyle hemoroid (basur) oluşumu engellenemez bol su tüketerek kabızlığın giderilmesini sağlayabiliriz, su tüketimi idrar yolları enfeksiyon’larını önlemek açısında da önemlidir.

  • Gebelikte su tüketiminin en önemli nedeni anne karnındaki bebeğin susuz kalması erken doğuma neden olur. Susuzluk cilt kuruluğuna neden olduğu için hamile kadınlar için çok problem olur, deri susuz kaldığı için gerilir ve anne karnında hiç hoş görülmeyen çatlaklar meydana gelir, yeterli su tüketimi cildi nemli tutar ve cilde parlaklık verir.
  • Suyun anne için önemi olduğu kadar bebek içinde çok önemli olduğunu unutmamak gerekli. Anne karnında bebeklerin susuz kalması bebek için ciddi riskler taşımaktadır. Gebelikte su tüketimi anne ve bebek açısında mutlaka arıtılmış veya kaynatılıp soğutulmuş, şişe su olmalıdır.
  ]]>
  Sürekli Mide Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/surekli-mide-yanmasi.html Sun, 25 Nov 2018 06:45:29 +0000 Sürekli Mide Yanması midede bulunan asidin yemek borusundan sızması sonucu gırtlağa doğru oluşan ekşime ve yanma hissidir.  Aslında bu mide yanması değildir. Gırtlakta mide asidinden oluşan bir ağrıdır. Ancak biz böyle bir a Sürekli Mide Yanması midede bulunan asidin yemek borusundan sızması sonucu gırtlağa doğru oluşan ekşime ve yanma hissidir.  Aslında bu mide yanması değildir. Gırtlakta mide asidinden oluşan bir ağrıdır. Ancak biz böyle bir ağrı yaşadığımızda midemizin ağrıdığını hissederiz. Bu mide yanması sürekli de yaşanabilir çok seyrekte yaşanabilir. Mide yanmasından günümüzde bir çok insan şikayetçidir. Mide yanmasının dozu midenin ne kadar dolu olduğuna yani ne kadar çok yemek yendiğine ve yenilen yiyeceklerin türüne bağlıdır.

  Mide de yanma oluşmasının bir çok nedeni vardır. Genel nedeni ise mide ile yemek borusunun birleştiği bölgedeki kasın gevşemesine neden olan yiyecekler yenildiğinde asit sızıntısı oluşur. Bu yiyecekler genelde içinde asit bulunan yiyeceklerdir. Bunlar domates, sarımsak, soğan, kızartmalar, bol baharatlı yiyecekler, alkol, çok nadir de olsa çikolata ve nane bunlar mide de yanmaya sebep olurlar. Fazla kahve veya çay tüketmek ve gazlı içeceklerden de kaçınmalısınız. 

  Mide yanmasını geçirebilecek bir çok ilaç ve doğal ürünler vardır. Antiasit ilaçlar midenin yanmasını azaltabilir. Bu ilaçlar için doktora gitmeniz gerekmez. Eczaneden reçetesiz rahatlıkla alabilirsiniz. Sindirime yardımcı olan çaylarda mide yanmasına iyi gelmektedir. Bu çaylar kekik çayı ve zencefil çayıdır. Bal da mide yanmasına iyi gelir. Hatta bir çok mide sorununa iyi gelir. Bal ve tarçını karıştırıp yediğinizde midedeki yanma ağrısı sakinleşir. Muz yemek de mide yanmasını azaltır. Mide ağrınızın gaz nedeniyle olduğunu biliyorsanız bunun için dik bir şekilde oturup midenizi ovalarsanız bu yöntemde iyi gelecektir. 

  Sürekli Mide YanmasıMide yanması yaşamak istemiyorsanız çok yemek yemeyeceksiniz. Çok öğünlü fakat az az yemelisiniz. Yemek yedikten sonra en az iki saat yatmamalısınız. Geceleri yatmadan önce yemek yeme alışkanlığını bırakmalısınız.

  Mide yanmasını önemsizmiş gibi düşünmeyiniz. Mide yanması bir çok hastalığın belirtisidir. Bu hastalıklar en önemlisi mide kanseri, ülser, bağırsak problemleri yaşayabilirsiniz. Siz siz olun herkes çekiyor bu ağrıyı bir şey olmaz diye düşünmeyin.
  ]]>
  Gebelikte Mide Bulantısı https://www.mideyanmasi.gen.tr/gebelikte-mide-bulantisi.html Mon, 26 Nov 2018 02:40:24 +0000 Gebelikte mide bulantısı, genel olarak hamileliğin ilk üç ayında görülen bir durumdur. En çok sabahları meydana gelen mide bulantıları, bazen kişinin kusmasına bile neden olabilmektedir. Kimi zaman oldukça şiddetli olan bu mide Gebelikte mide bulantısı, genel olarak hamileliğin ilk üç ayında görülen bir durumdur. En çok sabahları meydana gelen mide bulantıları, bazen kişinin kusmasına bile neden olabilmektedir. Kimi zaman oldukça şiddetli olan bu mide bulantıları son derece yaygın bir şekilde karşılaşılan ve hemen hemen her hamile kadında görülen bir durumdur. Daha çok vücutta alışagelmiş hormonların aniden yükselmesi ve vücudun bu şekilde bir tepki vermesiyle oluşan mide bulantısı ile birlikte tansiyon sorunları da meydana gelebilmektedir. Sabahları gebelikte mide bulantısının en büyük nedenlerinden biri budur. Hamilelik ile birlikte mide bulantısı sorunu yaşayan insanların yanı sıra ayrıca sindirim sorunları da yaşadığı bilinmektedir. Yani kişilerde kabızlık sorunları ya da ishal sorunları ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda gebelik döneminde mide bulantısı ve kusma nedeniyle kilo kaybı sorunları meydana gelebilmektedir. Bu durum aslında gebelikte mide bulantısı sorununun derin ve en çok sorun olan halidir. Tıbbi olarak ise bu duruma hiperemezis gravidarum" adı verilmektedir. Bu sorunun görülmesi durumunda kişi çok yüksek oranda su kaybeder. Bu nedenle aşırı soğuk ya da sıcak olmamak şartı ile kişinin bol bol su tüketmesi ve vücudundaki su oranını dengelemesi gerekmektedir. Bazen gebelikte mide bulantısı sorununun aşırı artması nedeni ile anne adaylarının hastaneye yatması bile görülmektedir.

  Gebelikte mide bulantısının en şiddetli olduğu zaman daha önce de belirttiğimiz gibi sabah saatleridir. Hamilelerin birçoğunun yaşadığı bu sıkıntının en fazla sabahları görülmesi nedeniyle halk arasında sabah hastalığı olarak anılır. Meydana gelen bulantıların şiddeti ve süresi, kişinin vücuduna göre değişiklikler gösterebilir. Öyle ki vücudu dayanıklı ve dirençli olan insanlarda vücut kendini daha hızlı toparlarken, diğer insanlar bu mide bulantısıyla daha çok zarar görürler. Gebelikte mide bulantısı sorunu yaşayan kişilerin en çok tedirgin oldukları durum meydana gelen mide bulantısı ve kusma sorununun bebeğe herhangi bir zarar verip vermeyeceğidir. Tıbbi olarak bu durumların bebeğe herhangi bir zararının olmadığı bilinmektedir. Fakat kişinin vücudundaki su dengesini koruması bebek açısından ve anne açısından çok daha iyi olacaktır. Eğer mide bulantısı aşırı bir şekilde artış gösterir ise bu durumda tıbbi müdahalelere ihtiyaç duyulabilir. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. 

  Gebelikte mide bulantısının diğer nedenleri:
  • Kadınlarda hamileliğin ilk haftalarında östrojen hormonu ve diğer hormon seviyelerinde artışlar görülür. Bu durumda kişinin beslenme şekli de değişir. Hormonların artmasıyla birlikte vücutta ciddi bir B6 vitamini ihtiyacı doğar. Bu durum mide bulantısına neden olabilir.
  • Bunun yanı sıra değişen karbonhidrat metabolizması nedeniyle insanlarda mide bulantısı sorunu meydana gelebilir. Bu durumun temel nedeni ise yine hormonlara dayanmaktadır. 
  • Tansiyondaki dalgalanmalar nedeniyle kişilerde mide bulantıları meydana gelebilmektedir. Fakat bu nedenle oluşan mide bulantıları daha hafif bir şekilde seyreder. 
  • Hamilelik nedeniyle genel olarak vücuttaki kimyasal ve fiziksel değişimler mide bulantısı sorunlarına neden olabilmektedir. 
  Gebelikte Mide BulantısıNeler yapılmalıdır
  • Gebelikte mide bulantısı olan kişi mümkün oldukça dinlenmelidir ve hareket etmemelidir. 
  • Karına baskı yapan kıyafetler giyilmemelidir. 
  • Yemek yedikten sonra anne adayı uzanmamalıdır.
  • mide bulandırıcı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Yatmadan önce ve sabahları uyandıktan sonra bir miktar kraker ya da bisküvi yiyebilirsiniz. 
  • Düzenli olarak küçük öğünler yiyin.
  • Dikkatinizi dağıtın.
  ]]>
  Mide Krampına Ne İyi Gelir https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-krampina-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 09:22:39 +0000 Mide Krampına Ne İyi Gelir, Mide krampları ağır bir yemek sonrasında yaşanabileceği benzeri böbreklerde yaşanan rahatsızlıklar, sindirim sistemi sıkıntıları veya dalak rahatsızlıkları sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Mide Krampına Ne İyi Gelir, Mide krampları ağır bir yemek sonrasında yaşanabileceği benzeri böbreklerde yaşanan rahatsızlıklar, sindirim sistemi sıkıntıları veya dalak rahatsızlıkları sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Mide krampları düşündüğünüzden daha uzun sürdüyse ve aldığınız tedbirlere rağmen kramplarda bir azalma sağlanamadıysa başka sağlık sorunlarınız olup olmadığını öğrenmek için doktora görünmekte yarar vardır. Yemiş olduğunuz yiyecekler veya gaz gibi basit sebeplerle ortaya çıkan kramplar için nefes egzersizlerinden sıcak bir duşa kadar bir takım basit metotları kullanabilirsiniz. Genel olarak midenin tamamında görünen hafif ağrı ve kramplar genellikle zararsız olup 1-2 saat içerisinde geçer. Bunun dışarısında kalan krampların sebeplerini ve belirtilerini sizinle paylaşacağız.Mide kramplarının nedenleri gibi farklı sebeplerle meydana gelen krampların işaretleri de farklıdır. Regl esnasında mide krampları ve ağrısı görülmesi normaldir. Bu reglin çoğunlukla ilk gününde oluşur ve bir kaç günden uzun sürmez. Keskin, bıçak benzeri saplanan ağrılar apandisit gibi önemli bir problemin işareti olabilir. Bel bölgesinden mideye doğru yanlardan gelen ağrılar böbrek taşı belirtisi olabilir. Ağrılar yavaş başlar ve her geçen gün çok şiddetlenir.

Mide Krampına Ne İyi GelirMide Krampına Ne Yapılabilir;

Mide kramplarına karşı bu teklifleri uygulayabilirsiniz. Mide krampları birdenbire yaşanan ve yaşamı  zindana çevirebilen şiddetli ağrılardır. Çoğunlukla hazımsızlık, aşırı yağlı yemek ve bir takım minör hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Tekrarlayan vaziyetlerde kesinlikle doktora başvurmak lazımdır. 

Mide Krampına İyi Gelen Yöntemler,
 • Bölgeyi sıcak tutmak kramplarda belli bir süre bir iyileşme sağlayabilir. Bel çevrenize küçük bir battaniye bağlayabilir veya biyot benzeri ısıtıcılar kullanabilirsiniz.
 • Sırt üzeri uzanın ve gözünüzü kapayın. Alnınıza ılık ve nemli küçük bir havlu koyarak 5-10 dakika dinlenin.
 • Gaz sebebiyle meydana gelen mide krampları için gazı çıkarmaktan başka çözüm yolunuz yok. 15-20 dakika yürümek gaz çıkarmanız için  iyi gelecektir.
 • Çok sıcak olmayacak ılık suyla bir duş alın.
 • Papatya çayı için. Papatya, antienflamatuvar özellik gösterip mide ağrısını en aza indirecektir. Mide kaslarını rahatlatır ve kramplara iyi gelir .
 • Sıcak su torbası kullanın. Rahat bir biçimde uzanın ve karın bölgesine sıcak su torbası koyup dinlenin. Sıcaklık kasların iyi olmasını sağlar ve bunun yardımıyla krampların önüne geçilebilir.
 • Pirinçleri suda haşlayıp süzdükten sonra kalan suya biraz bal ilave ederek içebilirsiniz. Pirinç suyu mideyi rahatlatır.
 • Taze nane çayı, mide kaslarını gevşetir. Bununla birlikte safra üretimini arttırarak sindirimin düzgün bir biçimde yapılmasını sağlar. Bilhassa şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi gelir.
 • Ilık limonlu su iyi gelir. Limonlu su, hazımsızlık söz konusu olduğunda oldukça yararlıdır. Yüksek asit düzeyi yardımıyla hidroklorik asit üretimini arttırır. Hidroklorik asit besinlerin parçalanması için lazımdır.
 • Zencefil çayı tüketin. Zencefilin içerisinde bulunan kimyasallar mide ve bağırsak kaslarını rahatlatır. Bununla birlikte mide bulantısına da iyi gelir.
 •  Rezene de hazımsızlık söz konusu olduğunda oldukça etkilidir. Rezene çiğnemek sindirime yardımcı sıvıların salgılanmasına yardım eder ve şişkinliğe iyi gelir. Yemeklerden sonra 1 çay kaşığı çiğneyebilirsiniz.
 • Limon veya misket limonu da karın ağrısına iyi gelir. Sodaya bir iki damla ekleyerek yemeklerden sonra şişkinlik hissettiğinizde içebilirsiniz.
]]>
Mide Fıtığı https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-fitigi.html Mon, 26 Nov 2018 15:42:31 +0000 Mide fıtığı, çok sık karşılaşılmasa bile ülkemizde de birçok insanda görülen bir durumdur. Anatomik olarak midenin üst tarafında görülen bu durum, direk olarak midenin yemek borusuna doğru sarkması ile meydana gelmektedir. Mide fıtığı, çok sık karşılaşılmasa bile ülkemizde de birçok insanda görülen bir durumdur. Anatomik olarak midenin üst tarafında görülen bu durum, direk olarak midenin yemek borusuna doğru sarkması ile meydana gelmektedir. Mide fıtığının ana nedeni ise midenin üst kısmında bulunan kasların gevşek olmasıdır. En çok yaşı ilerlemiş olan insanlarda görülen mide fıtığı, ortalama olarak 50 ile 60 yaşındaki insanlarda görülür. Bu yaşlardaki kişiler direk olarak mide fıtığı sorununda risk grubu içerisinde bulunurlar. Mide fıtığı, insanlarda büyük belirtilere neden olur. Bu belirtilerden bazılarının ya da birinin görülmesi durumunda kişilerin acilen uzman bir doktora giderek sorunun çözümünü sağlamaları gerekmektedir. Çünkü mide fıtığı, diğer fıtıklar gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Mide fıtığı, eğer dikkate alınmaz ise çok kısa bir süre sonar kişilerde reflü problemlerine neden olmaktadır. Bu durum ise yine farklı hastalıklara neden olacağı için kişilerin oldukça dikkatli olmaları ve zamanında müdahale etmeleri birçok problemin meydana gelmesini önleyecektir. 

Mide FıtığıMide fıtığının nedenleri:
 • Karın iç basıncının normalden daha fazla artması durumunda insanlarda mide fıtığı görülme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle gençlerde de farklı nedenlere bağlı olarak karın iç basıncının artması durumunda bu sorun kontrol edilmezse mide fıtığı sorunu ortaya çıkabilmektedir.
 • Kişilerin farklı hastalıklar nedeni ile sürekli olarak kusması ve öksürmesi gibi durumlarda mide kasları zara görerek bu gibi sarkma problemleri ortaya çıkacaktır. Ortaya çıkan bu durum ise zamanla fıtık sorununa neden olacaktır. Üstelik bu durum çok kısa sürelerde gerçekleşecektir. 
 • Bu durum bazen hamile insanlarda hamilelik sonrasında meydana gelmektedir. Hamile insanlarda karın iç basıncı hamilelik süresince oldukça fazla olur. Bu durumlarda hamilelikten birkaç sene sora mide fıtığı görülebilir.
 • Son olarak mide fıtığına neden olan önemli bir durum ise aşırı kilolardır. Meydana gelen aşırı kilolar nedeni ile insanlarda mide genişler ve mide kasları zarar görür. Bu durumda farklı sorunların yanı sıra ayrıca insanlarda mide fıtığı görülmektedir. 
Mide fıtığı iki farklı şekilde görülmektedir. Bunlardan biri, daha öncede belirttiğimiz gibi midenin yemek borusu tarafına sarkmasıdır. Diğeri ise tıbbi olarak paraösefagal fıtık tipidir. Bu fıtık tipi daha çok kadınlarda oluşmaktadır. Bu fıtık tipi, az görülse bile insanlarda hayatı daha fazla etkilediği için daha tehlikeli olabilmektedir. Bazı insanlarda fıtığın aşırı ilerlemiş olması nedeni ile ameliyatlar yapılamamaktadır. Bu durumlarda kişiler daha çok kanser hastalığına dönüşmesinden tedirgin olurlar. Aslında mide de farklı enfeksiyonların olmaması durumunda mide fıtığı, kanser hastalığına dönüşmez. 

Mide fıtığı ne gibi belirtiler gösterir

Mide fıtığı, ilk zamanlarda herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Bu sorun, biraz daha ilerledikten sonra kişilerde yavaş yavaşa daha belirtiler ortaya çıkarmaya başlar. Özellikle kişilerde göğüs kemiğinin alt kısımlarında yanmalar ile başlayan belirtiler zamanla ağızda birden bire berrak bir su ya da gıda gelmesi gibi durumlar ile belirtiler gösterir. Mide fıtığı, ilk zamanlarda son derece azken ileri dönemlerde daha da artarak kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Fıtık ilerledikçe kişilerde boğulma hissi ses kısıklığı ve öksürük çok karşılaşılan belirtiler arasında yer almaktadır. Bazı insanlarda da boğazın sık sık gıcışması gibi durumlar çok karşılaşılmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi belirtiler var ise kesinlikle erken teşhis için doktora gitmelisiniz. Bunun yanı sıra paraösefagal mide fıtığında kişilerde mide kanaması, ve ağızdan kan gelmesi gibi durumlar gözlenebilir. bu gibi belirtiler meydana geldiğinde kişide mide fıtığı görülür ise tedaviler hızlandırılmalıdır.  Mide Kanaması https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-kanamasi.html Tue, 27 Nov 2018 07:15:23 +0000 Mide kanaması, sindirim sistemimizin olduğu yerde bulunan midenin farklı sebeplerden dolayı kanamaya başlaması ile ortaya çıkan tehlikeli bir durumdur. Aslında mide kanaması adı verilen rahatsızlık ağızdan başlayarak yemek Mide kanaması, sindirim sistemimizin olduğu yerde bulunan midenin farklı sebeplerden dolayı kanamaya başlaması ile ortaya çıkan tehlikeli bir durumdur. Aslında mide kanaması adı verilen rahatsızlık ağızdan başlayarak yemek borusu, mide ve bağırsaklarda meydana gelen kanamalarda olabilir. Mide kanaması birçok sebepten dolayı meydana gelmektedir bundan dolayıda tedavi şeklide bu duruma göre yapılmaktadır. Bir kişide mide kanaması ortaya çıktığı zaman bazı belirtilerde kendini göstererek bu durumun fark edilmesine yardımcı olmaktadır. Bazı kişilerde hiçbir belirti göstermeyebilir. Bu durum oldukça tehlikeli bir durumdur çünkü mide kanamasının başladığını anlaşılmadığı zaman herhangi bir önlem alınmaz yada tedavi edilmediği sürece bu durum tehlikeli bir hal alır ve hayati bir durum oluşturur. Ancak genel olarak bazı belirtiler çoğu kişide görünebilir. Bu belirtileri beraber inceleyelim;

Mide KanamasıMide kanaması belirtileri;
 • Karın bölgesinin üst batınında şiddetli bir ağrı yada rahatsızlık duyulması,
 • Midede meydana gelen hazımsızlık yada midede şişkinlik oluşması gibi şikayetler,
 • Hasta olan kişide baş dönmesi oması yada bulanık olarak görme,
 • Mide bulantısı olma, yemek yiyememe, doygunluk hissi gibi şikayetler,
 • İştahsızlık hissi olması,
 • Kusma ve bulantı ile birlikte ağız içinde ekşi bir tat yada yanma hissedilmesi,
 • Mide bölgesinde bir yanma hissi oluşması,
 • Kusmada taze kırmızı kan rengi yada kahve telvesi renginde bir kusma olması,
 • Kanlı yada kahve telvesi renginde dışkı çıkması,
 • Makat bölgesinden kan gelmesi yada halsizlik oluşması,
 • Boğaz yoluyla ağız içinden bir miktar kan gelmesi ve ağızda oluşan kötü koku,
Yukarıda saymış olduğumuz maddelerin tümü yada bir kısmı mide kanaması rahatsızlığı meydana geldiğine dair belirtilerdir. Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler meydana geldiği zaman hasta olan kişi hemen bir doktor tedavisi altına girmeli ve gerekli olan tüm tetkikler yada tahliller yapılarak hastalığın teşhisi konulmalıdır. Mide kanamasının durumuna göre ne kadar ilerleyip ilerlemediğine yada kanamanın şiddeti ölçülerek nasıl olduğu anlaşılarak ona göre gerekli olan tedavi yapılmalıdır yada duruma göre ameliyat gerekli ise hasta olan kişi ameliyat edilmelidir. 

Mide kanamasının sebepleri;
 • Çevresel faktörler ve ailesel faktörler olması,
 • Stres ile dolu bir yaşamın olması ve bu durumu tetikleyen derecede üzüntü ve stres yaşanması,
 • Çok gergin yada sinirli bir bünyeye sahip olunması,
 • Kanamaya sebep olacak bazı ilaçların kullanılması ve bu ilaçların bu durumu tetiklemesi,
 • Herhangi bir hastalıktan dolayı mide kanamasının yaşanması bu durumun tetiklenmesi,
 • Midede ülser olması ve bu ülserin tedavi edilememesinden dolayı önlem alınamaması,
 • Kişinin zayıf bir bünyesinin olması her durumdan etkilenmesi,
 • Aşırı miktarda alkol kullanılması yada bağımlı olarak sigara kullanılması,
 • Kafa travmaları yaşanması yada karın bölgesine şiddetli bir darbe alması sonucunda 
 • Yapılan herhangi bir cerrahi müdahale sonucunda oluşması,
Bu tür nedenler mide kanamasına sebep olmaktadır ve bu tür durumlarda belirtiler ortaya çıkarak mide kanaması yaşanmaktadır. Eğer bu durum fark edilmez ve tedavi olmayıp herhangi bir önlem alınmaz ise mide kanaması şiddeti artar kanama daha hızlı olur ve hayati fonksiyonları çok olumsuz bir yönde etkileyebilir. Mide kanamasını tetikleyen durumlardan uzak durulması bir önlem alma şeklidir. Kişi stresli ve gergin bir ortamdan uzak durulmalı, sigara yada alkol kullanılıyorsa hemen bu maddeler bırakılmalı, bilinmeyen ilaçlar kullanılmamalı ve doktor tavsiyesi olmadan tedavi yöntemleri denenmemelidir. Tedaviden sonra doktorun vermiş olduğu ilaçlar düzenli olarak kullanımına dikkat edilmelidir. Mide kanamasından sonra hasta]]> Mide Bulantısı https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-bulantisi.html Tue, 27 Nov 2018 22:12:04 +0000 Mide bulantısı, mide bulantısı hemen herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı ya da yaşamaya devam ettiği bir sorundur. Mide bulantısı bir hastalık değildir, her hangi bir hastalığın belirtisi olarak yaşanır Mide bulantısı, mide bulantısı hemen herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı ya da yaşamaya devam ettiği bir sorundur. Mide bulantısı bir hastalık değildir, her hangi bir hastalığın belirtisi olarak yaşanır. Mide bulantısının birbirinden farklı bir çok nedeni vardır. Basit bir soğuk algınlığından ciddi bir sağlık problemine kadar pek çok şey mide bulantısına yol açabilir. Bu nedenle mide bulantısı göz ardı edilmemelidir. Özellikle uzun süre sürdüğünde mutlaka kontrol için bir doktora başvurulmalıdır. Mide bulantısı çoğu zaman beraberinde kusmaya yol açabilir. Fakat her mide bulantısında kusma görülmez. Gebelik, kullanılan ilaçlar, soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı yaşanabilecek mide bulantısı, bunların haricinde farklı nedenlerden de oluşabilir.

Mide bulantısı nedenleri

 • Bakteri ya da virüsler
 • Mide ülseri, reflü ve gastrit gibi rahatsızlıklar
 • Tüketilen gıdalar ve solunan havada bulunan zararlı maddeler nedeniyle oluşan zehirlenme
 • Uyuşturucu ya da alkolün aşırı kullanılması
 • Kalp krizi
 • Migren tipi baş ağrısı
 • Kanser tedavisinde uygulanan radyoterapi ve kemoterapi
 • Hiper tansiyon
 • Kullanılan ilaçlar
 • Gebelik
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Bağırsak rahatsızlıkları
 • Kabızlık ya da ishal
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları
 • Kan değerlerinde yaşanan dalgalanmalar
 • Araç tutması
 • Stres, psikolojik rahatsızlıklar mide bulantısına yol açabilecek nedenler arasında yer alır. Gebelik haricinde nedensiz mide bulantısı yaşanıyorsa daha ciddi sorunlara maruz kalmadan zamanında araştırılarak nedene yönelik tedavinin başlatılması gerekir.

Mide bulantısı tedavisi

Nedenlere bakıldığında mide bulantısı görüldüğü gibi bir hastalık değil, bir hastalık sonucu ortaya çıkabilecek bir belirtidir. Mide bulantısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir şikayet olduğu için ilk olarak bulantıya neyin sebep olduğu araştırılmalıdır. Mide bulantısına neden olan her sebep birbirinden farklı olduğu için tedavileri de farklı şekillerde yapılır. Kemoterapi, radyoterapi, karaciğer ya da böbrek sorunlarının neden olduğu mide bulantısı için hastayı rahatlatacak bir çok ilaç bulunmaktadır. Bu tür ilaçların dozu ve kullanım şekli mutlaka doktor tarafından ayarlanmalıdır. Bulantının nedeni tespit edildikten sonra doktor nedene yönelik en uygun tedaviyi başlatarak mide bulantısını tedavi edebilir.

Mide BulantısıMide bulantısı için bitkisel tedavi

Mide bulantısı uygun bir ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilse de, kullanılan ilaçlar kimyasal içerikli olduğundan kişide yan etkilere yol açabilir. Halsizlik, enerji kaybı gibi şikayetler kullanılan ilaçlar nedeniyle yaşanabilir. Bu nedenle doktor kontrolü dahilinde ilaçlar ile birlikte bazı bitkisel reçetelerden de yardım alınarak mide bulantısı hafifletilebilir. Mide bulantısı için kullanılabilecek bir çok bitki bulunmaktadır. Bu bitkiler birçok uzman tarafından da tavsiye edilmektedir. Kullanılacak bitki için de yine doktora danışmak en doğru yaklaşım olur.

Nane: Nane mutfaklarda sıkça kullanılan ve sağlığa ciddi anlamda katkı sağlayan mucizevi bir bitkidir. Mide bulantısına iyi geldiği de herkes tarafından bilindiği için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Nane kaynatılarak limon eklenip, içildiğinde mide bulantısını bastırıcı etki yaratır.

Zencefil: Zencefil birçok şekilde kullanılarak mide bulantısını önleyen bir bitkidir. Mide dostu olduğu bilinir. Gebelik döneminde yaşanan mide bulantıları için de alternatif bir çözümdür. Ancak gebelik döneminde mide bulantısına karşı kullanılacak zencefilin abartılmaması gerekir.

Rezene: Mide bulantısına karşı kullanılabilecek bir diğer bitkide rezenedir. Rezene tohumları kullanılarak hazırlanan çay günde 2 defa içilebilir. Gebelik dönemi mide bulantısı için mutlaka]]> Mide Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-yanmasi.html Wed, 28 Nov 2018 05:21:25 +0000 Mide Yanması, midedeki asidin yemek borusuna doğru kaçak yapmasıyla oluşan yanma ve ekşime hissine mide yanması denir. Midemizin yandığını hissederiz ancak bu yanma gırtlak ve yemek borusunun yanmasıdır. Birçok insan m Mide Yanması, midedeki asidin yemek borusuna doğru kaçak yapmasıyla oluşan yanma ve ekşime hissine mide yanması denir. Midemizin yandığını hissederiz ancak bu yanma gırtlak ve yemek borusunun yanmasıdır. Birçok insan mide yanması şikayetiyle sıkıntılı zaman dilimleri geçirmektedir. Bu şikayetlerin neden oluştuğu tükettiğimiz besinler ve midenin ne kadar dolu olduğu ile doğru orantılıdır. 

Mide ile yemek borusunda arasında halka biçiminde bir kas bulunur. Bu kas yediklerimizin mideye geçişinden sonra kapanır. Eğer kas gevşek ise yediklerimiz yemek borusuna gelerek mide yanmasını oluşturur. Bunun sonucunda göğüs kemiği ağrısı ve son yediğimiz yemeğin asitli bir bölümü ağzımıza gelerek bizi rahatsız eder.
Asıl anlamı geriye akmak olan reflü, bu hastalığın tıp bilimindeki karşılığıdır. Araştırmalara göre haftada beş kişiden en az biri mide yanması şikayetiyle doktora başvurmaktadır.

Mide YanmasıMide yanması neden olur

Mide yanmasına sebep olan yiyecekler, genellikle mide ile yemek borusunda bulunan kası gevşeten ve zarar veren yiyeceklerdir. Baharatlı yiyecekler, domates,soğan, sarımsak, kızartma ve nane gibi yiyecekler bunlardan bazılarıdır. Ayrıca yanmanın yan etkisi ile yemek borusunda yaralar oluşturarak darlığa sebeb olması sonucunda kanser riski de artar.

Mide yanmasının sebepleri,
 • Mide asidi salgılanmasındaki artış.
 • Obezite ve dar kıyafet seçimleri.
 • Midede bulunan yiyeceklerin boşaltımının gecikmesi.
 •  Sindirim hızının yavaşlaması.
 • Yiyeceklerin çiğnenmeden yutulması.
 • Ağır beslenme şekilleri.
Mide yanması nasıl tedavi edilir

Mide yanmasının tedavisinde en etkili çözüm ilaç tedavisidir. Midedeki asidi önleyen ilaçlar veya midede bulunan asidi nötralize eden ilaçlar kullanılır. Tabiki bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gereklidir.
Bazı hastalarda ise henüz tam gelişmeyen endoskopik tedavi kullanılmaya başlanmıştır. Bu tedavi genellikle ileri safhada mide yanması bulunan hastalara uygulanmaktadır. Ayrıca cerrahi işlemler sonucunda mide ile yemek borusu arasında bulunan kas daraltılarak tedavi uygulanabilir.

Mide yanması sırasında neler yapılmalıdır

Hastalığın başladığı sıralarda asidi nötralize eden süt veya içinde asit bulunmayan içecekler faydalı olabilir.
Hızlı ve uzun süreli etkileri bulunan iki tür ilaç hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Hızlı tedavi için antiasit tarzında bulunan emme pastilleri kullanılır. Uzun süreli tedaviler isteniyorsa hastalar, histamin blokerleri veya proton pompa inhibitörleri kullanılır. Antiasit tarzındaki ilaçlar sürekli kullanılırsa vücuda herhangi bir zarar vermez.
Uyku sırasında yer çekimi nedeniyle reflü artar ve yemek borusu korumasız kalır. Bu da ciddi hasarlara yol açabilir.

Mide yanması yaşamamak için önceden alınabilecek önlemler nelerdir

Reflüyü artıran en önemli şey kandaki basıncın artmasıdır. Bu nedenle kiloları dengelemek ve karın bölgesinde basıncı artıran dar kıyafetleri tercih etmemek gerekmektedir.
Sigara ve alkolden uzak durulması, aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmemesi, kafein ve asit barındıran içeceklerden uzak durulması mide yanmasını önlemek adına alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.

Mide yanması hangi hastalıkların sonucunda ortaya çıkar
 
Romatizma ilaçları ve aspirin kullanımı mide yanmasını tetikliyor. Ayrıca ülser ve mide kanseri sonucunda ortaya çıkar. Özellikle mide ve bağırsak tembelliğinde, safra kesesinden akan safra sıvısının geriye kaçması ile safra reflüsü ortaya çıkar. Safra reflüsü d]]> Mide Ağrısı https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 16:36:21 +0000 Mide Ağrısı, Genellikle bu tür ağrılar göğsün hemen altında ve karnın orta ve üst kısımlarında meydana gelmektedir. Onikiparmak bağırsağında meydana olası gelmiş olan bir ülser veya yara oluşması durumu var ise bu ağr Mide Ağrısı, Genellikle bu tür ağrılar göğsün hemen altında ve karnın orta ve üst kısımlarında meydana gelmektedir. Onikiparmak bağırsağında meydana olası gelmiş olan bir ülser veya yara oluşması durumu var ise bu ağrı sırt bölgesinde de hissedilebilir. Aynı bölgede bulunan pankreas, safra kesesi, karaciğer bulunduğundan bu bölgede oluşan ağrılar mide ağrısını taklit edebilir. Yine kalın bağırsağın bir kısmı mide bölgesinden geçtiği için ona bağlı ağrılar, mide ağrısıyla karıştırılmaktadır. 

Mide ağrısı, kimi zaman yanma hissi ile birlikte olur. Karakteristik mide ağrıları, batma hissi şeklinde kedini gösterir. Mide ağrıları genelde uzun süreli ağrılar olarak görülmekte. Safra kesesi ve kalın bağırsak ağrıları ise karın boşluğunda aralıklı duyulan güçlü kolit sancılar yanında mide ağrısına benzer ağrılar olarak ta görülmekte. Böbrek ağrıları da genelde taş ağrılarıdır ve bazen mideye ciddi ağrı hissi verir. Mide ağrıları genelde yemeklerden sonra görülmekle birlikte, kimi zamanda açlıktan doğan mide ağrılarının görüldüğü de olmaktadır. Mide ağrılarında psikolojik veya fizyolojik sebeplerde çok etkili olduğu bilinmektedir. Mide ağrısı basit hazımsızlıklar neticesinde oluştuğu gibi, bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Sebeplerin tespit edilebilmesi için bir takım tahlil ve tetkikler yapılmaktadır. Mide ağrıları sebeplerinin erken tespiti, olası hastalıkların engellenmesine imkan tanıyacaktır.

Yaygın olarak mide ağrıları;
 • Mide kanseri
 • Sinirsel hazımsızlık
 • Ülser
 • Safra taşı
 • Gastrit ve kolit hastalıkları belirtisi ağrıları 
Mide Ağrısına Neden Olanlar, Mide ağrısının psikolojik nedenlerinin yanı sıra kişideki hormonsal faktörler, düzensiz beslenme veya bilmediği bir hastalıktan dolayı da oluşma olasılığı vardır. Kişide mide ağrısına neden olacak sebepleri sıralayacak olursak,
 • Günlük yaşamdan kaynaklanan stres
 • Kişinin farkında olmadığı mide ile ilgili bir hastalık
 • Herhangi bir besin maddesine karşı alerjik bir durum
 • Çevresel faktörler
 • Hormonsal faktörler
 • Psikolojik nedenler
Fazla ya da hızlı yemek, yemek; yemek fazlaca yendiğinde ya da çok hızlı bir şekilde yemek yediğinde sindirim sistemi zorlanır ve bunun bir sonucu olarak mide ağrısının kaçınılmaz olması mümkündür. Porsiyonları küçültmek, daha yavaş yemek, hazım için spor yapmak ve yürüyüşe çıkmak bu tip ağrıları dindirebilir.

Mide AğrısıEnfeksiyon; Klorofilsiz, tek hücre canlılar ya da virüsler sindirim sistemine girdiğinde vücut da doğal olarak bünyeyi korumak ve bu yabancılardan kurtulmak üzere harekete geçer. Vücut bu tepkisini ishal ve kusma olarak ortaya koymaktadır.

Bakteriyel Enfeksiyonlar; Bakteri sonucu oluşan enfeksiyonlar, gıda zehirlenmesi sebebiyle görülür ama klorofilsiz, tek hücre canlıların sebep olduğu başka tıbbi durumlar da mide ağrısına yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, zatürre gibi durumlarda mide ağrısı hissedilebilir.

Virüsler; Mide gribi denilen başka bir tür enfeksiyona neden olmaktadır. Kusma, bulantı, mide ağrısı gibi belirtileri genelde yemeklerden sonra ortaya çıkmaktadır. Virüsler de  bakteriler de kolayca insandan insana bulaşabilir, ama bunu ellerimizi sık sık yıkayarak ve kişilerin kullandığı çatal, kaşık, bardak, havlu gibi eşyalarını kullanmayarak virüs ve bakterileri kapmamızı büyük ölçüde önleyebiliriz.

Kabızlık; Beslenmelerinde yeterince lif ya da sıvı olmayan kişilerde kabızlık şikayetine sık rastlanılmaktadır. Kabızlık ta mide ve karın ağrısına neden olmaktadır.

Tahriş ve İltihap; İç organlardaki şişme ve tahriş gibi sorunlar mide ağrısına neden olabilir. Ülser, apandisit, irritable bowel ve iltihaplı bağırsak sendromu gibi tıbbi durumlar nedeniyle karın ve m]]> Hamilelikte Mide Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/hamilelikte-mide-yanmasi.html Thu, 29 Nov 2018 06:49:29 +0000 Hamilelikte mide yanması, hamilelik döneminde oluşan mide yanmaları çok sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Bu yanmalar mideden başlar ve boğaza doğru yayılır. Mide de oluşan bu yanmalar ile beraber ağrı ve e Hamilelikte mide yanması, hamilelik döneminde oluşan mide yanmaları çok sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Bu yanmalar mideden başlar ve boğaza doğru yayılır. Mide de oluşan bu yanmalar ile beraber ağrı ve ekşime görülür. Özellikle de gebeliğin ilk aylarında ağza acı tat da bir su gelir. Hamileliğin ilk aylarında hafif olarak görülse de özellikle son aylarda yanmalar ağrılar daha da artacaktır. Çünkü rahim büyümeye başladıkça mideye ve sindirim sistemine ağırlık bindirerek baskı yapar. Bu durumda da midede bulunan yiyeceklerin sindirilmesi ve boşaltılması geç olduğundan mide de yanmaya sebep olur. Hamilelik döneminde oluşan bu mide yanmaları anne adayının vücudunda oluşan hormonal değişiklikler sonucunda oluşur. Hormonal değişiklikler mide kapakçığının genişlemesine veya zarar görmesine sebep olarak bu belirtileri oluşturur. Şikayetleriniz dayanılamayacak bir hal almaya başlarsa muhakkak bir uzman doktora gözükmeniz gerekecektir. Hamilelik döneminde sindirim sistemi eskisi gibi hızlı çalışmayabilir. Bu durumda mide içerisindeki besinleri uzun süre tutmak durumunda kalır ve devredemez. Bu nedenle mide de buluna yiyecekler yemek borusuna doğru çıkmaya başlayarak reflü oluşumuna zemin hazırlar. Yemek borusunda tahrişe sebep olur. Böylelikle mide yanması şikayetleri daha da artar. Hamilelik de mide de oluşan yanmaların bir diğer nedeni ise yanlış beslenme kaynaklı olabilir. Hamilelik döneminde vücut sindirimi değiştiği için bizde vücudumuzdaki yeni bu sisteme göre beslenmeliyiz. Hiç bir zaman tıka basa yemek yememelisiniz. Öğünleriniz küçük porsiyonlardan oluşmalıdır. Yemek yerken su içmekten kaçınmalı yemek öncesinde veya daha sonrasında tüketilmelidir. Yemek yedikten sonra hemen yatmayın. Aşırı yağlı ve baharatlı yemeklerden kaçının. Hamilelik egzersizleri yapın ya da sağlığınız buna uygun değilse hafif yürüyüşler yapın.

Hamilelikte Mide YanmasıHamilelikte mide yanması, hamilelik döneminde oluşan mide yanmalarına ılık süt iyi gelmektedir. Bunun dışında elma armut gibi meyvelerde tüketilebilir. Özellikle ela sindirimi kolaylaştıracaktır. Lif bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Bunlar ile gerekli rahatlama sağlanmayınca doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılabilir. 

Hamilelikte mide yanmasını engellemek için yapılacaklar,

 • Aşırı sıcak yemek yemekten ve bir şeyler içmekten çekinin.
 • Besinleri iyice çiğneyerek tüketin.
 • Yemek esnasında sıvı alımını azaltın, mümkünse almayın.
 • Bir an da çok fazla yemek yerine az az sık sık yemeyi tercih edin.
 • Ağır yağlı yiyecekler yemekten ve hamur işlerinden kaçının.
 • Akşam yemeğini saat yediden önce yemiş olun.
]]> Mide Bulantısı Halsizlik https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-bulantisi-halsizlik.html Thu, 29 Nov 2018 08:06:32 +0000 Mide Bulantısı Halsizlik, Kişinin fiziki veya zihni nedenlere bağlı olarak yorgun olması ve halsizlikten yakınması, mide bulantısı ve halsizlik belirtileriyle bir arada olabilmektedir. İnsanlar haddinden fazla fiziki yorgunluk çek Mide Bulantısı Halsizlik, Kişinin fiziki veya zihni nedenlere bağlı olarak yorgun olması ve halsizlikten yakınması, mide bulantısı ve halsizlik belirtileriyle bir arada olabilmektedir. İnsanlar haddinden fazla fiziki yorgunluk çekerlerse ve buna bağlı olarak zihinsel olarak yorgunluk baş gösterecektir. Baş ağrısı, Mide bulantısı ve halsizlik değişik nedenlerden kaynaklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığı çok sayıda sebebi ve nedeni olabilir. Kişi normal olarak gerçekleştirdiği aktiviteler yapamayacak duruma veya daha ağır ve güçlükle  yapmaya başlayabilir. Vücuttaki kas ve dokuların işlevlerini istediği gibi yerine getiremeyecek hale gelebilir. Mide bulantısı, halsizlik ve baş ağrısı genellikle bir noktaya adapte olan kişilerde yoğun bir şekilde görülür. Kişilerin beyinsel fonksiyon seviyesini yükseltmek istemesi ile vücuttaki hormonal denge bozularak mide bulantısıyla birlikte halsizlik belirtileri görülmeye başlar. Bu etkilerin temelinde kişiler uykulu ve stresli bir dönem geçirmelerine neden olur.

Mide Bulantısı HalsizlikMide Bulantısı ve Halsizliğin Hastalıksal Etkileri

Birçok kişi mikroplara maruz kaldığından dolayı mide bulantısı ve halsizlik gözlemlenir. Bunun temelinde enfeksiyonların yaratmış olduğu etkiden kaynaklı olarak vücudun bu virüs ve bakterilere etki gösteremeyerek rahatsızlık belirtisi olarak başta ağrılar, mide bulantısı ve halsizlik durumlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde vücudun hastalık geçirmesi, organ nakilleri, ilaç kullanımı, aşırı stres ve baskı altında kalınması mide bulantısı ve halsizlik gibi sorunları yanında getirir. Bir bakıma geçirilen mide bulantısı ve yorgunluk oluşan rahatsızlığın bir uzman hekimce tespit edilmesi amacıyla iyi bir belirtidir. Bu rahatsızlıkların görülmemesi halinde kişi üzerinde etkili olan rahatsızlığın bulunamaması veya tespit edilmesi halinde ise çok zaman geçerek hastalığın nedeni tespit edilmesini etkileyecek olacaktır. Böylelikle hastalık belirtiği tespit edilmeyecek ve rahatsızlık ilerleyerek daha farklı sıkıntıların oluşmasına neden olacaktır. 

Mide Bulantısı Ve Halsizliğin Hastalık Oluşumunda Psikolojik Etmenleri

Bir kısım hastalarda yapılan araştırmalar neticesinde bulantı ve halsizliğin temelinde yatan etmenlerin stresten kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Özellikle günlük yaşam içerisinde yaşanan trafik sıkıntısı, iş yerindeki mobbing baskısı,  işe geç kalmak, çalıştığı kurumundan maaşın geç alınması gibi nedenlerden kaynaklı kişinin gündelik stresleri arasında bulunmaktadır. Bunun gibi etkilerden kaynaklı olarak kişiyi psikolojik baskı altında kalarak zihinsel yorgunluğa neden olur. Zihin yorgunluğuyla kaynaklı olarak beynin salgıladığı hormonlar normalden çok daha fazla salgılanmasına neden olur veya bu hormonların salgılanması yetersiz kalır. Hormonal denge etkisiyle olan bu dalgalar vücudun en hassas olduğu organları mide ve halsizliğin oluşmasında etkili olan nedenler arasındadır.  Mide bulantısı, baş ağrısının etkileri ile vücutta halsizlik baş göstermektedir.  Bu dönemde vücut direnci kırılmasından kaynaklı olarak halsizlik daha fazla etkili olur ve Bununla birlikte vücutta bu etkileri gösterecek sinir bozukluğu ile panik atak tarzında sorunların arkasından depresyon baş gösterir. Bu etkilerin yanında insanlarda can sıkıntısı, mutsuzluk, amaçsızlık gibi sonuçları doğurmakla birlikte mide bulantısı, halsizlik baş ağrısına neden olur.

Mide Bulantısı ve Halsizlik Rahatsızlığının Tedavisi

Bir çok hastanın mikrobik etmenlerden kaynaklı olarak mide bulantısı ve halsizlik görülmektedir. Yukarıda bu rahatsızlığın sağlık ve psikolojik etmenlerden kaynaklı olarak gerçekleştiğini uzun uzadıya anlattık. Ancak mide bulantısı ve halsizlik bir takım önlemler ile giderilir. Bunun için öncelikle rahatsızlığın nedeni araştırıldıktan sonra kon]]> Mide Borusu Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-borusu-yanmasi.html Fri, 30 Nov 2018 02:31:11 +0000 Mide Borusu Yanması, yediğimiz gıdalar yemek borusundan geçerek mideye gider. Mide borusunun yanması ise midenin kendisi mide asitdinden koruyamaması sonucu yenilen yiyeceklerin mide borusuna doğru tekrar yukarıya doğru çıkması son Mide Borusu Yanması, yediğimiz gıdalar yemek borusundan geçerek mideye gider. Mide borusunun yanması ise midenin kendisi mide asitdinden koruyamaması sonucu yenilen yiyeceklerin mide borusuna doğru tekrar yukarıya doğru çıkması sonucu gerçekleşir. Böyle olunca mide borusu kendisini mide asidinden koruyamaz. 


Mide Borusu YanmasıMide Borusunun Yanma Belirtileri,
 • Mide içeriğinin yukarıya doğru geri çıktığını hissetmek 
 • Ağza acı su geldiğini hissetmek 
 • Göğüs bölgesinde yanma 
 • Boğazda bir şeyler varmış gibi hissetmek
 • Mide yanması
Buna benzer şikayetlerin artması mide borusunun da  yanmasını beraberinde getirmektedir. Manometre adı verilen bir test yapılarak hastanın mide borusunun besini itme gücü ölçülür. Endoskopi yapılarak hastaya tanı konulabilir.
Bu hastalığın tedavisi olarak ilaçla da tedavi edilmekle birlikte yenilen yiyeceklere de dikkat edilerek önlenebilir. Kullanılan ilaç mide asidini kontrol altına almak içindir. Yani direk olarak mide borusunun yanmasına iyi gelen bir ilaç bulunmamaktadır. Bu şekilde mide borusuna kaçan asit miktarı azalacaktır. İlaç kullanımı bırakıldığı zaman şikayetler tekrardan ortaya çıkmaktadır. Son çare olarak cerrahi müdahale yapılmasıdır. İlaçla ve alınan önlemlerle hastalık kontrol altına alınamazsa bu yöntem uygulanır ve kesin sonuç alınır.

Mide Borusunun Yanmasını Önlemek İçin Basit Yöntemler,
 • Az ve sık sık yemek yemek 
 • Yemekten 2-3 saatten önce yatmamak 
 • Yiyecekleri yavaşça ve iyice çiğneyerek yemek
 • Çok soğuk ya da çok sıcak yiyecekler yememek
 • Dar ve beli sıkan kıyafetler giymemek 
 • Sigara içmemek
 • Belirli miktarda süt, bitkisel çaylar, pişmiş sebzeler bunlar tüketilebilir
 • Baharatlı, asitli içecekler, turşu, sarımsak gibi yiyeceklerin yenilmemesi gerekmektedir.
]]> Baş Dönmesi Mide Bulantısı https://www.mideyanmasi.gen.tr/bas-donmesi-mide-bulantisi.html Fri, 30 Nov 2018 15:06:59 +0000 Baş dönmesi mide bulantısı, ortaya çıkaran etkenler çoğunlukla aynı olmaktadır. Bedenimiz ayakta durması sadece dışarıdan görülen fiziki görünüşe bağlı değildir, bedenimizin ayakta durmasını sağlayan dışarıdan gö Baş dönmesi mide bulantısı, ortaya çıkaran etkenler çoğunlukla aynı olmaktadır. Bedenimiz ayakta durması sadece dışarıdan görülen fiziki görünüşe bağlı değildir, bedenimizin ayakta durmasını sağlayan dışarıdan görülmeyen bir takım organizasyonlar mevcuttur. Genellikle kulakta meydana gelen iltihaplanma çoğu zaman ağrıya neden olduğu gibi yüksek rakımlı yerlere sürekli çıkılıp inilmesi de vertigoya (dönmek) yol açabilir. 

Baş dönmesi ve mide bulantısının nedenleri,

Vertigo; İç kulak bölümünde yarım daire kanallarında bulunan sıvı vücudumuzun dengesini sağlar, bu kanallarda bulunan sinir uçları beyin ile kontak halindedir. Buradan beyine gönderilen sinyaller sayesinde vücudun hangi pozisyonda olduğu beyin tarafından değerlendirilir. Beyin bu bilgiler ile dengeyi sağlamak için hangi kas grubuna emir vermesi gerektiğine karar verir. Yarım daire kanallarında meydana gelen sorunlar, beynin yanlış karar vermesine neden olur. Beyinde bulantı ve denge aynı merkezden yönetilir, dolayısı ile denge sağlanamaz, baş dönmesi beraberinde refleks olarak mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Vertigo antibiyotik, Epley manevrası ve fizyoterapi ile tedavi edilebilir.

Panik Atak; Vücudumuzun psikolojik dengesinde meydana gelen duygusal değişikliklerin bir sonucu olarak baş dönmesi ve mide bulantısı meydana gelir. Bu rahatsızlıklara ek olarak panik atak durumunda nefes darlığı, tansiyon yüksekliği, mide krampları, yutkunma güçlüğü, ağız kuruması, soğuk terleme meydana gelir.

Migren, Başın yarım küresinde yada dörtte birinde meydana gelen migren her ne kadar nörolojik olsa da tansiyon düşüklüğü ve yüksekliği ile ağrı artmakta ve azalmaktadır, migrenin beyin içinde oluşturduğu basın hissi ve zonklama baş dönmesine ve mide bulantısına neden olur. Migren atakları sırasında üşütmek, aç kalmak, yüksek ses, yoğun stres, merdiven çıkma gibi durumlar baş dönmesi ve mide bulantısını artırır.

Baş Dönmesi Mide BulantısıBaş dönmesi ve mide bulantısının diğer nedenleri; 
 • Kafa tası içerisinde su toplanması nedeniyle beynin basınç altında kalması; böyle durumlarda beyin kontrol merkezi sağlıklı karar veremez ve baş dönmesi mide bulantısı meydana gelir. Bu durumun en önemli belirtisi ise sağ veya sol kolda uyuşma, felç tarzı hareket kaybı olarak meydana gelir. 
 • Beyin kanaması; Beyinde meydana gelen kanamalar ani baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve baygınlık şeklinde gelişir, bayılmanın olmadığı durumlarda beynin verdiği kararlar sağlıklı olmadığından refleks olarak mide bulantısı ve baş dönmesi gelişir. Hasta mutlaka acil servise kaldırılmalıdır. Yoksa hasta kaybedilir.
 • Beyin içinde meydana gelen tümörler; Beyin tümörleri tedavisi oldukça zordur, tümör giderek büyüyor ise hasta da önceleri zaman zaman bir kaç ay sonra sürekli baş dönmesi ve mide bulantısı yaşanabilir, fakat kimi hastalarda bu durumun vücut tarafından kabul edilerek baş dönmesi ve mide bulantısının ortadan kalktığı hastalar tarafından söylenmektedir.
 • Meniere hastalığı; İç kulak hastalıklarından bir diğeri olan bu hastalık vertigo ile benzerlik gösterse de daha çok kulakta uğultama, çınlama, cızırdama olarak kendini gösterir, hastalık belirtilerinin beyni etkilemesi ile beyin sağlıklı karar veremez, bu durum hasta kişiye mide bulantısı, baş dönmesi ve tansiyon yüksekliği olarak döner.
 • Gebelik; Bu durum diğer sayılan rahatsızlıklar için de değerlendirmek doğru değildir, fakat gebeliğin ilk dönemlerinde mide bulantısı olarak kendini gösterir, baş dönmesi olmaz, dişinin doğal süreç içinde meydana getirdiği gebelik süreci bedenin içinde meydana gelen yabancıya uyum sağlayana kadar mide bulantısı meydana getirir.
Baş dönmesi ve mide bulantısı nasıl geçer

Bu rahatsızlıklardan başka bir çok hastal]]> Aşırı Mide Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/asiri-mide-yanmasi.html Fri, 30 Nov 2018 23:51:11 +0000 Aşırı Mide Yanması: ağır bir yemekten sonra veya midenin hassas olduğu gıdaları yedikten sonra ya da aşırı baharatlı bir yemekten sonra görülen mide de yanma şikayetidir. Mide yanmasından kaçınmak için en başta yapılmas Aşırı Mide Yanması: ağır bir yemekten sonra veya midenin hassas olduğu gıdaları yedikten sonra ya da aşırı baharatlı bir yemekten sonra görülen mide de yanma şikayetidir. Mide yanmasından kaçınmak için en başta yapılması gereken kişiye rahatsızlık veren yiyecek ve içecekleri bir yere not etmek ve uygun bir beslenme programı oluşturmaktır. Ancak mide yanmasının nedenleri sadece bunlarla kalmamaktadır. Gıda alerjisi, bakteriyel enfeksiyonlar, mide ülseri, stres, safra kesesi hastalıkları ve daha pek çok rahatsızlık mide yanmasına neden olabilecek sebeplerdendir. Düzenli olarak görülen ve şiddetlenen mide yanması şikayeti olan kişilerin  çözüm yolu aramak yerine önce bir doktora muayene olması gerekmektedir. Mide yanmasının temel nedeni midenin aşırı mide asidi üretmesidir. Mide asidi, sindirimin zor olduğu gıdaları parçalamak için daha çok salgılanır, midenizde herhangi bir yara var ise (ülser gibi) bu bölgede yanma yaratabilmektedir. Reflüsü olan hastalarda ise asit yemek borusuna çıkar ve mide asidine dayanıklı olmayan yemek borusunu yakmaya başlar. Tüm bu belirtileri hafifletmek üzere öncelik ile mide asidinin kontrol altına alınması gerekmektedir. Antiasit ilaçlar  mide asidini dengeleyerek yanma hissini azaltan ilaçlardır. 

Aşırı Mide YanmasıAşırı Mide Yanması: Kekik çayı ve zencefil çayı mide yanmasını azaltan bitki çayları arasında yer almaktadır. Her iki çayda sindirime yardımcı olan çaylardandır. 1 çay kaşığı balla tatlandırılarak içilebilir. Bal; mide asidi ve ülserin neden olduğu ağrılar için geleneksel olarak kullanılan doğal bir yöntemdir. Her gün 1 çay kaşığı organik balı çeyrek çay kaşığı tarçın ile karıştırarak yemek mideyi sakinleştirir. Eğer mide yanması aşırı gaz nedeni ile oluyor ise sırtı dik şekilde oturarak el ile de mideye geniş dairesel hareketler ile masaj yapmak iyi gelecektir. Yavaş bir yürüyüşte gazın atılmasına yardımcı olacak başka bir yoldur. Stres mide ağrısı, mide yanması ve kramplarına yol açan en önemli unsurlardandır. Stresi mutlaka kontrol altına alacak bu yöntemler  bulmak gereklidir. Spor, hobiler, nefes alma teknikleri de sonuç veren başka yöntemlerdir. Muz yemek de yanmayı bir miktar azaltan gıdalardandır. Yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakmak, yatarken başı yastıklarla destekleyerek yukarıda tutmak da işe yarar yöntemlerdir.
]]>
Mide Tüpü Ameliyatı https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-tupu-ameliyati.html Sat, 01 Dec 2018 22:38:32 +0000 Mide tüpü ameliyatı: Mide tüpü ameliyatı midenin %90 %92 kesilerek alınıp bir kahve fincanı büyüklüğünde tüp takılarak yapılan işleme denir. Mide ameliyatıyla üç türlü kilo kaybı olur birincisi midedeki yağlar gittiğ Mide tüpü ameliyatı: Mide tüpü ameliyatı midenin %90 %92 kesilerek alınıp bir kahve fincanı büyüklüğünde tüp takılarak yapılan işleme denir. Mide ameliyatıyla üç türlü kilo kaybı olur birincisi midedeki yağlar gittiği için ikincisi mide bir tüp yardımıyla bir fincan boyuna geldiği için üçüncüsü ise mide boşluğunun küçülmesi ve mekanik bir aletle çalışmasına bağlı kilo kaybı oluşur. Ghereline olarak bilinen maddeyi üreten midemiz mide tüpüyle çıkardığı ürettiği bu ghereline maddesini ortadan kaldırıp kilo vermemize yardım eder. 

Mide Tüpü Ameliyatının Faydaları:
 •  Lasaroskopik olarak yapılırsa iyileşme, ayağa kalkma yaranın düzelme süresi daha hızlı olur. 
 • Midenin hacmi boyutu küçültülerek daha az ama her besinden tüketilmesi sağlanır ve kilo kaybı kolaylaşır.
 • Ghereline üreten midenin o bölgesi iştah duyusu çıkarıldığından iştahta bir azalma olur. 
 • Mide kapakçığı mide zarı piliorrr dokusu korunduğundan mide yemeği daha geç zamanda fark eder ve daha tok tutunmamızı sağlar.
 • Ülser, kolit, reflü, ve mide yaraları oluşumu daha aza indirilir yada tamamiy le ortadan kaldırılır.
 • Aşırı kilolu insanlarda lasaroskopik olarak yapılan ameliyatlarda mide ve karaciğer hasar görmeden hasta çok acı çekmeden ve hastanede kalma süresi az olarak çıkar
Mide Tüpü AmeliyatıMide Tüpü Ameliyatının Risk faktörleri: 

Tüm cerrahi ameliyatlara olduğu gibi mide tüpü ameliyatın dada risk unsurları komplikasyonlar ve tehlikeler bulunmaktadır. Bu ameliyata girmek için önceden iyice araştırıp güvenilir doktor yada bu dalda ihtisas yapmış hekimlere kendimizi emanet etmeliyiz.
Hastane sonrasıda tüm bakım işlerine titiz bir şekilde dikkat ederek yapılmalı. Özellikle dinlenmemize ve hijyene önem vermeliyiz. Ameliyat sonrası dikkatli beslenmeli normal zamandaki gibi yüklenmemeli ameliyat öncesini yeme alışkanlıklarımızı tamamen unutmalıyız. Beslenmemize dikkat etmediğimiz taktirde midemizde yanma ağrı ve sancılar olacak ve mide sarkması yaşanacaktır. Ve lazerle yakılan ameliyat deliklerimizde kanamaya yol açıp ameliyat sonrasını hüsrana  uğratacağızdır. Lütfen dikkat mide tüpü ameliyatı tamamiyle ameliyat cerrahi müdahale sonrası dikkat ve özen gösterilerek hijyenik davranılması gereken bir operasyon türüdür.
]]>
Mide Yanması Bulantı https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-yanmasi-bulanti.html Sat, 01 Dec 2018 23:59:31 +0000 Mide Yanması Bulantı, Mide sindirim organlarımızdandır.yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Midemiz en önemli organlardan biridir. Ama bazen midemiz de hastalanabilir. Genellikle mide de yanma ve bulantı çok görülür. Mide Yanması Bulantı, Mide sindirim organlarımızdandır.yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Midemiz en önemli organlardan biridir. Ama bazen midemiz de hastalanabilir. Genellikle mide de yanma ve bulantı çok görülür. Bunun birçok nedeni olabilir. Mide de oluşan bazı hastalıklar mide bulantısına yol açar. Bu hastalıklar genel de reflü, gastrit ve ülserdir. Bu mide hastalıkların da midede yanma ve bulantı mutlaka olur. 

Mide Yanması Bulantı Sebepleri,

Reflü:  Rüflünün olma nedeni mide  yediğimiz bir besini hazmederken mide asidinin yemek borusuna kaçması ve kişinin yemek borusu mide asidine dayanıklı değil ise reflü oluşur. Reflü kendini ilk başta mide yanması, hazımsızlık ve ağza acı su gelmesi ile olur. Reflü ilerdikçe midede yanmalar ve bulantılar artar. Kişiye mide bulantısı hissi verir ama kişi kusamaz sadece ağzına acı bir su gelir. Bu çok rahatsız edici bir durumdur.

Mide Yanması BulantıGastrit:   Midenin iç yüzeyindeki zarın iltihaplanması sonucu gastrit oluşur. Gastrittin olma nedeni hızlı yemek yeme, kuru ve sert yiyecekler,  hamur işleri, fazla acı yemek ve alkolden meydana gelebilir. Bazı hastalıklar da gastrite yol açar. Bu hastalığın belirtileri mide ağrısı, bulantı, baş ağrısı, dilin üzerinde beyazlama ve midenin üzerine dışarıdan bastırıldığı zaman ağrı hissedilir. Yemek yedikten sonra midede hazımsızlık, yanma, şişlik ve yediğini geri çıkarma isteği olur. Bazen mide çok yanar ve kişinin midesi aşırı derecede bulanır, kişi bu durumdan kurtulmak için kendini kusarak rahatlatır.

Bu hastalıkların dışında mide yanması ve kusması başka nedenlerden de olabilir. Çok ve aşırı hızlı yemek yeme bu kişiyi hem rahatsız eder, hemde hızlı yediği için mide hazmetmez. Midede şişkinleğe ve gaza yol açar. Buda mide yanması ve bulantıya yol açar. Aşırı baharatlı ve gazlı içecekler de midede yanma ve bulantıya yol açar.Bunun dışında hamilelerde de mide yanması ve bulantısı olur. Mideniz her neden yanıyor ve bulanıyor ise mutlaka bir doktora baş vurun. Çünkü mide bulantısı başka hastalıkların da habercisi olabilir. 
]]>
Sürekli Mide Bulantısı https://www.mideyanmasi.gen.tr/surekli-mide-bulantisi.html Sun, 02 Dec 2018 20:54:24 +0000 Sürekli Mide Bulantısı, Mide bulantısı birçok insanın yaşadığı sağlık problemidir. Bu durumu bir çok insan ciddiye almasa da sürekli mide bulantısı ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Hemen hemen herkeste olabil Sürekli Mide Bulantısı, Mide bulantısı birçok insanın yaşadığı sağlık problemidir. Bu durumu bir çok insan ciddiye almasa da sürekli mide bulantısı ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Hemen hemen herkeste olabilecek bir durum olmasına rağmen bulantının altında sayılamayacak kadar fazla sebep olabilir. Mide bulantısı genellikle hamileliğin ilk aylarında olur. Besin zehirlenmesi,aşırı alkol tüketimi, üşütme, uyuşturucu alımı, kan şekerinde kontrolsüz yükselme sebep olan nedenlerden bazılarıdır. Besin zehirlenmesi durumunda ishal, karın ağrısı, yüksek ateş, mide bulanması ve bazı durumlarda kendini kanlı dışkı olarak ortaya koyar. 
Midesinde ülser olan kişilerde, midede yanma hissi, hazımsızlık, şişkinlik, kaynama ve mide bulantısı gözlenmektedir. Araç tutmalarında, iç kulaktaki dengeden sorumlu yarım daire kanalları harekete aşırı hassasiyet göstermesinden dolayı şiddetli bulantı ve kusma görülür. Vücuttaki kan basıncının aşırı yükselmesi de yine baş dönmesi, şiddetli ağrı ve mide bulantısı olarak kendini gösterir. Hamilelerde ise durum biraz daha farklıdır. Sebebi bilimsel olarak açıklanamamakla birlikte psikolojik olduğu düşünülür. Hamileliğin ilk aylarında kendini yoğun olarak gösteren bulantı ilerleyen aylarda daha aza inebilir veye tamamen ortadan kalkabilir. İnsan oğlunun metabolizması çok hassastır. Kullandığımız ilaçların yan etkileri olabilir. Bu durumda en belirgin özellik yine şiddetli bulantıdır. İlerlemiş böbrek rahatsızlıklarında safra kesesi taşı ve iltihabında, bağırsak tıkanmalarında, migrende insanların en çık şikayet ettiği belirgin özellik mide bulantısıdır. Çok ciddi sorunlar olmadığı sürece evde bitkisel yöntemlerle mide bulantısından kurtulmamız mümkündür. Zencefil çayı bunlardan biridir. Özellikle hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan mide bulantısından zencefil çayı ile kurtulabiliriz. Mideyi rahatlatma ve bulantıyı giderme özelliği vardır. Nane yağı da mide bulantısını önleyen bir etkiye sahiptir. 

Sürekli Mide BulantısıKendimizde bulantıdan kurtulmanın yollarını deneyebiliriz. 

Bulantı esnasında bol temiz hava teneffüs etmek işe yarar. Düzenli beslenmek, az ve sık yemek yemek yani mideyi yormayacak şekilde. Her gün bol bol su tüketmek, badem, fındık, ceviz gibi kuru yemişleri gün içerisinde azar azar tüketmek. Çünkü bu kuruyemişler mide bulantısını giderir. Akşam yemeğinden sonra hemen uyumamak da mide bulantısı riskini azaltır. Psikolojik olan mide bulantısının en büyük sebebi strestir. Stres bir çok olumsuz etkinin ortaya çıkmasında büyük rol oynar. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre stresin mide bulantısı yaptığını belirtmişlerdir. Günümüzde insanlar yaşam standartlarından dolayı oldukça stresli bir hale gelmişlerdir. En küçük önemsenmeyecek şeyleri dahi kendilerine sorun haline getirmektedirler. Bunun altında yatan nedenler duygusal sebepler, maddi sebepler ve iş stresi gibi günlük yaşantımızda karşımıza çıkan nedenlerdir. Dolayısıyla stres yüklenen bedende tepkiler oluşur. Bu tepkilerin başında mide bulantısı bulunur. Stresi ve bulantıyı engellemek için o anda hemen temiz hava almak iyi gelecektir. Bu arada mide bulantısından korunmak yada kurtulmak için yediğimiz ve içtiğimiz şeylere dikkat etmeliyiz. Yağlı ve kızartılmış yemeklerden uzaklaşmalıyız. Asitli içecekleri en aza indirmeliyiz. Yemekleri az ve sık yemeliyiz. Yürüyüş yapmalıyız. Midemizi ferahlayan, rahatlatan bitki çayları içmeliyiz. 
]]> Mide Ameliyatı https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 19:59:37 +0000 Mide Ameliyatı, sindirim sisteminden kaynaklı olan mide de oluşacak rahatsızlığı düzeltmek için yapılır. Vücuda alınan besinlerin sindirim işlemi çok büyük oranda mide de gerçekleşmektedir. Sindirim olayının tam anlamıyl Mide Ameliyatı, sindirim sisteminden kaynaklı olan mide de oluşacak rahatsızlığı düzeltmek için yapılır. Vücuda alınan besinlerin sindirim işlemi çok büyük oranda mide de gerçekleşmektedir. Sindirim olayının tam anlamıyla gerçekleşmemesinin temel nedeni mide de var olan bir kısım rahatsızlıklardan kaynaklı gerçekleşir ve yeni hastalıklar oluşmasında neden olan bir başlangıç noktası oluşur. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bir kısım mide ameliyatları aşırı kilonun azalmasını yönelikken bir kısım mide ameliyatları ise mide üzerinde görülen mide kanseri, reflü, gastrit, hazımsızlık, mide yanması, mide tembelliği ve mide ülseri gibi rahatsızlıkların ilerlemesi halinde kişinin rahatsızlığını gidermek amacıyla bir takım ilaç tedavileri ve ameliyatlar uygulanmaktadır. Mide ameliyatları hakkında bilgi edinmek amacıyla mideye uygulanan ameliyatların oluşum hakkında bir kısım bilgiler sıralanmaktadır. Mide ameliyatının gerçekleşmesi için sindirimden kaynaklı problemler göz önüne alınır bu rahatsızlıkların gerçekleşmesi için bir kısım cerrahi müdahale gerçekleşir bu cerrahi müdahaleleri şöyle sıralayabiliriz. 

Mide Kelepçesi ile Mide Ameliyatı: Midenin üst kısmına cerrahın uygulamış olduğu silikon malzemesinden bir bant takılması sureti ile yapılan mide ameliyatı yöntemidir.  Mideye kelepçe takılması işlemi ameliyat ile kapalı olarak isimlendirilen  laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Takılan Silikon bant genişliği sonradan ayarlanarak büyütülebilir veya küçültülebilir. Bu işlemin gerçekleşmesi için ameliyat sonrasında cilt bölgesi üzerinde uygulanan bir iğne yeterli olacaktır.. Mide ameliyatları  sayesinde küçük bir fincan büyüklüğünde olmaktan midenin kısıtlanmış miktarda gıda alımı bünyeye sağlamaktır. Bu ameliyat sayesinde kişi kendisini rahatsız eden aşırı kilodan kurtularak  ortalama 7 ile 8 kilogram ağırlığında bir zayıflama gözlemlenir. Böylelikle aşırı kilolardan kaynaklı olan rahatsızlığın gönüne geçilir. 

Mide AmeliyatıMideye Tüp Takılarak Mide Ameliyatları: Bu mide ameliyatı kapalı olarak laparoskopik yöntemle cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Bu ameliyat sayesinde midenin yaklaşık olarak % 90’lık bölümü kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Ameliyattan sonrasında vücutta içinde kalan mide yemek borusunun  uzantısı şeklindedir. Ameliyatın üzerinden yaklaşık bir yada iki gün geçtikten sonra taburcu olabilmesi mümkündür. Bu yöntemle mide ameliyatlarından uygulanan kişi üzerinde ayda 10 kilogram zayıflaması mümkündür. Ameliyatlar bittikten sonra başkaca herhangi bir müşahede ve müdahale gerek kalmaz ve ameliyatın üzerinden 12 saat geçtikten sonra ağızdan beslenme rahatlıkla gerçekleşir. 

Mide By-Pass Ameliyatı: Bu ameliyat türü uygulanan mide ameliyatı son yöntemdir. yapılan bypass ameliyatı ile midenin üst kısmının kesilmesi gerçekleşir. Küçülen midede emilim oranı bu ameliyat sayesinde son derece azaltılmış olur. Mide ameliyatında etkili bir  yöntem olarak sağlanan bu ameliyat sonrasında hasta yaşamını devam ettiği müddetçe vitamin, demir ilaçları ve kalsiyum almaktadır ayrıca düzenli aralıklar ile hasta sağlık kontrolleri düzenli olarak yapmaktadır. Yapılan bypass ameliyatı sonrası hastanın kısa süre içerisinde 8 ile 10 kilogram düzeyinde zayıfladığı gözlemlenmiştir. Bu operasyondan kaynaklı olarak hasta 2-3 gün hastahane de kalabilmektedir.  

Yukarıda sağlanan ameliyatlar neticesinde hastanın fazla kilosundan kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Bu ameliyat sayesinde aşırı kilolardan kurtulunur ve obezite ile mücadele durumu mümkündür. Bu ameliyatlar sayesinde midenin boyutu küçülmesi sağlanmaktadır. Mide ameliyatı gerçekleştiren kişiler yaşamlarının bundan sonraki döneminde yemek tüketimine ve beslenmelerine aşırı derecede dikkat etmelidir. Kişi ameliyat sonrası bakımına dikkat etmediği takdir de mide kanseri, reflü, gastrit, hazımsızlık, mide yanması, mide tembelliği ve mide ülseri gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Böyl]]> Mide Bulantısı İshal https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-bulantisi-ishal.html Tue, 04 Dec 2018 04:57:30 +0000 Mide bulantısı ishal, Bir kişide özellikle mide üşütmesi ile ilişkin sıkça görülen bir şikayettir. Başlı başına bir hastalık dışında kişideki bir hastalığın belirtisi olarak başlar mide bulantısı ve ishal. Mide bul Mide bulantısı ishal, Bir kişide özellikle mide üşütmesi ile ilişkin sıkça görülen bir şikayettir. Başlı başına bir hastalık dışında kişideki bir hastalığın belirtisi olarak başlar mide bulantısı ve ishal. Mide bulantı eşittir kusma olabileceği gibi mide bulantısı olabilir fakat kişi kusma ihtiyacı duyar ama  kusma gerçekleşmeyedebilir. Mide bulantısı eşittir ishal ile birlikte görülmekteyse üşütme, soğuk algınlığı veya gıda zehirlenmesinin belirtileri olabilir. Mide bulantısı ve ishal gibi durumlarla karşılaşıldığında bu durumdan kurtulmak için sürekli yöntemler denemekten ise ilk olarak olayın nedenini bulmak gerekmektedir. Mide bulantısından kişi sürekli kusma ihtiyacı duyar bazende sık sık kusabilir. İshal ise dışkının sulu olması sık sık tuvalete gitmek ve her seferinde kişiden fazla dışkı çıkması kişinin fazla su kaybına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda kişi fazla sıvı sıvı tüketmeli ve lifli yiyeceklerden bir müddet uzak durmalıdır. Mide bulantısı ishal eşittir karın ağrısı mide krampları ve hafif yüksek ateş demektir. Mümkün olduğunca erken kanı ve tedavi edilmek gerekir. 

 
Mide Bulantısı İshalMide bulantısı ishale neden olabilecek faktörler: Genelde kişiler ilk bahar ve son bahar dönemlerinde mide bulantısı ve ishale yakalanmaktadırlar. Buna bir çok faktör sebep olmaktadır. Örneğin besin zehirlenmesi, Mide gribi, kronik hastalıklar, başka bir hastalık tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da ishal ve mide bulantısı yapabilir. Bazen hiç bir hastalık yokken kişi sadece psikolojik olarak ta mide bulantısı yaşayabilir. Mide bulantısı ve ishale en belirgin faktör gıda zehirlenmesidir. Gıda zehirlenmesinde ilk belirti mide bulantısı ve mideye giren ani kramplar şeklindedir. Ardından ishal başlar. Normalden fazla tuvalette gitme ihtiyacı, dışkının sıvı şeklinde gitmesi, aniden karnına ağrı girmesi ardından mide bulantısı eklinde olur ve fazlasıyla can sıkıcı bir durumdur derhal tedaviye başvurulmalıdır. Yılın ilk meyvelerini fazla tüketmekte mide bulantısı ve ishale yol açabilir. Örneğin erik, çağla, çilek gibi yaz meyveleri normalden çok yenildiğinde mide bulantısı ishal ve midede ani kramplar görülebilir. Yaz aylarında bazı bakliyatların tazesi de  mide bulantısına özellikle de ishale yol açabilir. Örneğin taze yani yeşil nohut ve taze bezelye ishal eşittir mide bulantısına yol açar. 

Mide bulantısı ishal nasıl tedavi edilebilir: Öncelikle ishalin ileri safhası tehlike arz ettiği için ve bünyeden fazla su kaybı yaşandığı için mutlaka bol su tüketilmelidir. Mide bulantısı için evde ilk yapabileceğiniz şey birkaç yaprak nane çiğnemek veya varsa tuzlu leblebi yemek olacaktır. Aynı zamanda ishale de iyi gelecektir. Mide bulantısı ishal gibi durumlarda yoğurt tüketmekte oldukça yararlı olacaktır. Yoğurdun içerisine bulunan bazı bakteriler bağırsakta bulunan ishale yol açan bazı zararlı bakterileri üreyip çoğalmalarını önleyecektir. Fakat yoğurt iyi gelir diye bütün süt ürünlerininde iyi geleceği düşünülmemektedir. Diğer yağlı süt ürünleri ishalin artmasına neden olabilir. Soda, limonlu soda, şekersiz şeftali kompostosu, yağ konulmadan hazırlanmış patates püresi gibi yiyecekler mide bulantısı ishal ve ani kramplara iyi gelecek yiyeceklerdendir ve şikayetleriniz başlaması sonucu tüketebilirsiniz. Bu gibi durumda ilk etapta evde denediğiniz bir takım yöntemlerin sonucu hala şikayetler devam etmekteyse mutlak bir doktora başvurmalısınız. 
]]> Bebeklerde Mide Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/bebeklerde-mide-yanmasi.html Tue, 04 Dec 2018 23:55:48 +0000 Bebeklerde mide yanması, Halk arasında 'mide yanması' ya da ' mide reflüsü' olarak biliniyor. Reflü yani mide yanması bebeklerde de görülebiliyor. Reflü hastalığı da; mide içerisinde salgılar, mide asiti ve gıdaların haz Bebeklerde mide yanması, Halk arasında 'mide yanması' ya da ' mide reflüsü' olarak biliniyor. Reflü yani mide yanması bebeklerde de görülebiliyor. Reflü hastalığı da; mide içerisinde salgılar, mide asiti ve gıdaların hazmedilmesini sağlayan pepsin maddesi yani yemek borusuna geri kaçmasıdır. Normalde gıdaların yemek borusundan mideye geçmesinden sonra, yemek borusuna geri gelmemesi gerekiyor. Ancak reflü hastalığında bu düzen bozuluyor. Mideden yemek borusuna doğru olan kaçak, sadece yemek borusunun alt kısmın olduğunda buna reflü gırtlak seviyesine kadar olduğunda reflü adı veriliyor. 

" Mide yanması" yani reflü, aslında  bebeklerde daha çok görülüyor. Aşırı kusmayla ve öksürükle kendini gösteriyor. Bebeklerde reflüde; en önemli olan sabırlı olmaktır ve basit önlemler almaktır. Bebeklerde olan reflü yani mide yanma şikayeti bebeklerin bir yaşına geldiğinde geçen reflüye karşı; bebeğinizi başı dik yatırın ve anne sütü ile az ve sık besleyin. Biberonla beslemekten uzak durun. Bu hastalık yetişkin hastalığı olarak bilinir ama aslında tam tersidir. Reflü hastalığın sadece büyüklerde görülmez; hatta daha çok bebeklerde ve çocuklarda görülür bebeklerde reflünün daha çok görülmesinin nedeni; gıdaların mideye geçmesine izin veren kapakcığın henüz yeterince çalışmamasından dolayı ve bebeklerin çoğunlukla yatar pozisyonda olup, sıvı gıdalarla beslenmesidir. Bebeklerde reflü konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar da şunlardır. 

Bebeklerde mide reflüsünün belirtileri,

Bebeklerin çoğu mama yedikten sonra  ya da emdikten sonra yediklerini çıkarıyorlar. Bazı bebeklerde daha sık ve yoğun olarak görülür. Bebeklerde kusma görülür. Bebekler yediklerini çok sık çıkardığı zamanlarda, anne ve babalar telaşlanıyorlar ve doktora başvuruyorlar. Reflü pek çok farklı belirtiyle kendini gösterdiğinde ve diğer organlarında etkilediğinden birçok hastalıkla karıştıra biliniyor. Bu nedenle rüflünün belirtilerini çok iyi bilmek gerekiyor. Tekrarlayan üst solunum yolu iltihapları, geçmeyen ses kısıklığı, hırıltılar ve öksürük gibi solunum yolu belirtisi, reflü hastalığı ihtimali olabilir.

Bebeklerde Mide YanmasıBebeklerde reflü olması halinde doktora ne zaman gidilmesi gerekir

Bebeklerde sıklıkla görülen reflü " fizyolojik " olarak bilinir ve bebeklerde fizyolojik reflü hastalık olarak kabul edilmiyor. Bu bebeklerin gelişmesinde ve kilo almasında bir sorun olmuyor. Sadece sık olarak kusmalar görülür. Bebeğin büyümeye başladığı zaman ( özellikle yürümeye başladığı zaman bir yaşına doğru) katı gıdalara geçilmesi ve kendi başına dik şekilde oturmaya başlayınca kendiliğinden bu belirtiler azalır ve bebeklerde reflü ortadan kalkar. Böyle bebeklere tedavi gerekmiyor. Ama sabırlı olur ve zaman tanırsanız bebeğiniz bir yaşında reflüyü atlatır. Ama kusmalar şiddetini ve sıklığını artırırsa, bebek kilo almıyorsa, solunum yolu şikayetleri yoğunlukla yaşanmaya başlanıyorsa; bir çocuk doktoruna gitmek gerekiyor.

Bebeklerde reflü başka hastalıklara da neden oluyor mu

Bebeğin reflüden az etkilenmesi için duruş pozisyonuna çok dikkat etmek gerekir. En doğru pozisyon; yemek yedikten sonra bebekleri karınları üzerine başı yukarıda olacak şekilde yatırmak gerekiyor. Ama bebeklerin çoğu bu pozisyonda durmak istemez ve ağlarlar. Bu durumda bebekler sırt üstü ve baş gövde dik, yukarıda olacak şekilde yatırılabilir. Bu duruş için yatakta kalmayı önleyici ve açı verici yastıklardan yararlanabilirsiniz. 

Reflü olan bebeklerin beslenmesi:

Herşeyden önce anne sütüyle beslenen bebeklerde reflü şikayeti daha az görülür. Bebek mümkün olduğunda anne sütüyle az ve sık beslenmeli. Anne sütü almayan bebeklerde mama değişikliği yapıldığında reflü bir sü]]> Sabahları Mide Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/sabahlari-mide-yanmasi.html Wed, 05 Dec 2018 20:37:58 +0000 Sabahları Mide Yanması, Mide sorunu birçok kişide görülmektedir. Mide yanmasından dolayı kişiler gün içerisinde  tükettikleri gıdalara dikkat etmek zorunda kalmaktadır. Her ne kadar dikkat edilse bazı sabahlar mide yanması il Sabahları Mide Yanması, Mide sorunu birçok kişide görülmektedir. Mide yanmasından dolayı kişiler gün içerisinde  tükettikleri gıdalara dikkat etmek zorunda kalmaktadır. Her ne kadar dikkat edilse bazı sabahlar mide yanması ile uyanmak kaçınılmaz olmaktadır. Mide yanması özellikle sabah meydana gelmektedir Mide yanmasının en önemli sebebi yanlış beslenme alışkanlığıdır. Bireyler gün içinde yoğun çalışma temposu ve zaman kısıtlığı sonucunda beslenmelerine dikkat edememektedir. Sürekli yanlış beslenmekte ve  son zamanlarda popüler olan fast food yiyecekler tüketmektedir. Beslenme hatası sebebi ile yaşanan mide de yanmaya neden olmaktadır. Yanlış beslenme mide kapakçığının mide kaslarının zayıflamasına neden olmaktadır. Bu durumda mide de yanma ve mide de ekşime problemlerine neden olmaktadır. Mide yanması veya mide ekşimesi de genellikle sabahları yaşanmaktadır. 

Sabah mide yanmasının nedenleri,

Mide yanmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Geç saatlerde yenilen yemek mide yanmasına neden olmaktadır.  Gece geç saatlerde ağır, yağlı yada fast food yiyecekler tüketmek ve uyumak mide yanmasının sebep olmakta ve yaşanan mide yanmasının şiddetini artırmaktadır. Gece tüketilen yiyecekler mide kaslarını yavaşlatmakta ve tembelleştirir. Böylece mide dışarı atması gereken sıvıyı dışarı atamaz. Mide dışarı atması gereken sıvıyı dışarı atamadığı için ve mide kapakçığının da işlevini yitirmesinden dolayı asit yemek borusuna gelir.  Gece yatarken mide borusuna gelen asit sabah uyanıldığında mide yanmasına neden olur. 

Sabahları Mide YanmasıSabah yaşanan mide yanmasını ne iyi gelir

Mide yanmasını nedenleri doktor tarafından net bir şekil de araştırılıp tanı konulduktan sonra gerekli tedavi yöntemlerine başlanılmalıdır.  Doktor tedavisinin yanı sıra sabah yaşanan mide yanması için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle gece geç saatlerde yemek yenilmemelidir. Belli bir saatten sonra mideye rahatsızlık veren yiyecekler tüketilmemelidir.  Ayrıca sabah yaşanan mide rahatsızlığının önüne geçmek için yüksek yastıklarda yatılması önerilmektedir. 
]]>
Hamilelikte Mide Ağrısı https://www.mideyanmasi.gen.tr/hamilelikte-mide-agrisi.html Thu, 06 Dec 2018 06:34:10 +0000 Hamilelikte Mide Ağrısı, Hamilelik döneminde anne adayları  sağlık açısından birçok problem yaşamaktadır. Yaşanan sorunların sebebi vücutta yaşanan hormonal  değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde yaşa Hamilelikte Mide Ağrısı, Hamilelik döneminde anne adayları  sağlık açısından birçok problem yaşamaktadır. Yaşanan sorunların sebebi vücutta yaşanan hormonal  değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde yaşanan başlıca sorunlardan biri de mide rahatsızlıklarıdır. Bu dönemde sindirim sistemi eskisine oranla daha yavaş çalışmaktadır.  Hamilelik döneminde yaşanan mide ağrısı diğer yaşanan rahatsızlıklar gibi bir hastalık değildir. Mide ağrısı da hamilelik dönemin de yaşanan fizyolojik değişikliklerden kaynaklanmaktadır.  Hamilelik döneminde sindirim sistemi yavaşlamaktadır.  Bu durumda mide ağrısına neden olmaktadır.  Hamilelik döneminde salgılanan HCG ve progesteron hormonlarının etkisiyle sindirim sistemi eski işlevi kaybeder ve yavaşlar.  Bu durum sindirim sistemi olumsuz etkiler ve bağırsak sistemini yavaşlatır, dışkılamayı geciktirir ve hazmedilemeyen gıdalar yemek borusuna doğru geri gitmesine neden olur.  Yaşanan bu durumlarda mide ağrısına ve neden olmaktadır.  Anne adayı hamilelik döneminden önce herhangi bir mide rahatsızlığı yaşıyorsa hamilelikte döneminde yaşadığı mide rahatsızlığının şiddeti artar. Hamilelik öncesinde mide rahatsızlığı yaşamayan anne adaylarında da mide ağrısı görülmesi normaldir. 

Hamilelikte Mide AğrısıHamilelik Döneminde Yaşanan Mide Ağrısı İçin Alınacak Önlemeler;
 • Anne adayları uzun süre kendilerini aç bırakmamalıdır. Uzun süre aç kaldıktan sonra birden yemek yenilmesi mide ağrısında neden olur. Hamilelik sürecince anne adayları gün içerisinde beslenme saatlerini yanı öğünlerini çoğaltmalı ve her öğünde azar azar yemelidir. Aşırı yemek yiyerek mideye ani depolama yapılmamalıdır.
 • Yemek yerken asla hızlı yemeyin. Yavaş yavaş yiyerek yiyecekleri iyice çiğneyin. Böylece besinlerin sindirimi kolay olur  ayrıca besinleri iyice çiğnerseniz midenizin süşen görevide azalmış olur. 
 • Yemek yerken aşırı su tüketmekten kaçının. Yemek öncesi yada sonrası su tüketmeniz önerilmektedir. 
 • Mide ağrınız başladığında ılık süt tüketebilirsiniz. Mide ağrınıza iyi gelecektir. 
 • Hamilelik döneminde vücut ölçüleri büyük oranda değişmektedir. Anne adayları mümkün oldukça rahat kıyafetler tercih etmelidir. Kıyafet  seçiminde karın kısmını sıkmayacak kıyafetler tercih edilmelidir. 
 • Aşırı yağlı, ağır, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Özellikle alkol, çay ve kahve tüketmeyin. Çay kahve tüketimini olduğunca azaltmaya çalışın. 
 • Hamilelik döneminde anne adaylarının iştahı diğer dönemlere göre daha açıktır. Anne adayları gün içinde öğün sayısını artırmalı ve gece yatmadan önce yemek yememelidir. Hatta belli bir saatten sonra yemek yememeye özen göstermelidir. 
 • Anne adayları mide ağrısından kurtulmak için yapması gerekenlerden biri de yatarken yüksek yastık tercih etmelidir. Gerekirse 2 yastık kullanmalıdır. Yüksek yastıkta yatarak mide asidinin yemek borusuna gitmesine engel olacaksınız. 
]]>
Mide Kanseri https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-kanseri.html Thu, 06 Dec 2018 07:39:29 +0000 Mide Kanseri, İnsan vücudundaki organlardan bir tanesidir. Midenin vücuttaki yeri kaburgaların alt bölgesinde ve karnın üst bölgesinde bulunmaktadır. Yediğimiz besinler yemek borusundan mideye geçer. Mide yediğimiz besinleri ö Mide Kanseri, İnsan vücudundaki organlardan bir tanesidir. Midenin vücuttaki yeri kaburgaların alt bölgesinde ve karnın üst bölgesinde bulunmaktadır. Yediğimiz besinler yemek borusundan mideye geçer. Mide yediğimiz besinleri öğütür ve sıvı duruma getirir. Sıvı duruma gelen bu besinler oradan da ince bağırsağa yol alırlar. Ve devamında sindirim aşamalarına devam etmektedir. Mide kanseri çok hızla ilerleyen bir kanser çeşididir. Ve çabuk yayılır. Çoğunlukla bir ülser biçiminde başlar. Mide kanseri bulunduğu yerdeki diğer organlara da tesir edebilir.  Hemen yanındaki organlara çabuk bulaştığı gibi kan yoluyla da bulaşmaktadır. 

Mide urları, midenin dış yüzeyinin içerisinden genişleyerek bağırsaklara doğru ve pankreası da etkisi altına alarak diğer organlara da bulaşabilmektedir. Mide kanseri gözeleri kan aracılığıyla karaciğere, akciğere ulaşabilmektedir. Kanser gözeleri çok çabuk yayıldığı için lenf bezlerine de yayılabilir. Mide kanserine dünya üzerinden her tarafta karşılaşabilirsiniz. Malezya, Japonya ve Şili gibi ülkelerde daha fazla olmaktadır. Bu hastalığın bazı ülkelerde, kadınlara göre erkeklerde daha çok olduğu görülmüştür. Genellikle elli ve altmışlı yaşlar arasında çok fazla rastlanıldığı görülmektedir.

Mide KanseriMide Kanseri Tanısı,

Mide kanserinin tanı evresi endoskopi yoluyla keşfedilir. Endoskopi sayesinde mide içerisinde neler olduğuna bakılır. Ters giden bir durum varsa mideden biyopsi alınır ve incelenir. Sonuçlarda mide kanseri bulguları varsa hemen çeşitli bilgisayarlar aracılığıyla hastalığın aşaması belirlenir. Hastalık hangi aşamada seyrediyorsa ona göre önlemler alınır.

Mide Kanserinin Belirtileri,

 • Mide kanseri çoğunlukla sinsi olarak ilerleyen bir rahatsızlıktır. 
 • Mide urlarının tipi nasıl olursa olsun klinik olarak ve tanısal olarak özellikleri birbirlerine benzemektedir. 
 • Çoğunlukla belirtisini çok geç gösterir. Belirtileri rahatsızlığa özel değildir. 
 • Karın bölümünün mide alanında aralıklarla bazen kendini belli eder bazen de belli etmeyerek bir rahatsızlık hissi verir. Bu durum hastalığın başlangıcı olabilmektedir. 
 • Hastalığın ileri aşamalarına gelindiğinde, hastada çok fazla kilo kaybı meydana gelmektedir. 
 • Sürekli olarak karın ağrısı şikayeti başlar. 
 • Hastada iştahsızlık başlar. 
 • Yemek yerken yutma güçlüğü hisseder. 
 • Midesi sürekli bulanır ve ardından kusmalar başlar. 
 • Midesinin sürekli dolgun olduğunu hisseder ve midesinde şişkinlik oluşur.
 • Ve hasta kendisini sürekli halsiz hisseder. 
 • Vücutta gizli kanamalar oluşur. Bazı hastalar kan tükürebilir fakat kan tükürme çok sık rastlanılmaz. 
 • Hastaların bazıları karaciğerlerinde büyümenin meydana geldiğini söyler. 
 • Bazı hastalarda sarılık meydana gelir. 
 • Bazıları karın bölgesinde sıvıların çoğaldığını söyleyerek hastanelere başvurmaktadır.  
 • Bu belirtilerin hepsi sadece mide kanserinden kaynaklandığı söylenemez. Aynı şekilde reflü, ülser, gastrit gibi diğer hastalıklarında neden olduğu söylenebilir.

Mide Kanserinin Risk Faktörleri Şunlardır,

Mide kanserinin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Genel bir sıralama yapacak olursak şu nedenleri ele alabiliriz.

Cinsiyet: Bu rahatsızlığın erkeklerde daha çok olduğu görülmektedir. Kadınlarda daha az gelişmektedir.

Yaş: Mide kanseri olan insanların genelinin yaşı yetmiş iki yaş ve üzerindedir.

Irk: Amerika toplumundaki insanlarda çok fazla görülmemektedir. Fakat Amerika’ya oranla Asya ve Afrika toplumlarında çok fazla görülmektedir.

Sigara:  Sigara içenlerde mide kanserine yakalanma riski daha çoktur. Sigara içmeyenlerde bu oran azdır.

Diyet:  Yiyecekler açısından tuzlanmış olan, turşuya basılmış olan, tütsülenmiş olanlar ve çok fazla tuz içeren ya da barındıran gıdaları tüketen insanların mide kanserine yakalanm]]> Mide Asidi https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-asidi.html Fri, 07 Dec 2018 00:40:30 +0000 Mide Asidi, Sindirim sisteminin, yemek borusu ile onikiparmak bağırsağı arasında kalan ve bir çaydanlığı andıran bölüme mide denir. Mide asidi hidroklorik asidin seyreltilmiş hali olarak tanımlanabilir. Mide asidi çoğu canlın Mide Asidi, Sindirim sisteminin, yemek borusu ile onikiparmak bağırsağı arasında kalan ve bir çaydanlığı andıran bölüme mide denir. Mide asidi hidroklorik asidin seyreltilmiş hali olarak tanımlanabilir. Mide asidi çoğu canlının midesinde yer alan, sindirim donanımının önemli bir elemanıdır. Normal bir insanda, midedeki asidin pH değeri 1 ile 2 arasında değiştiği gibi, mide öz suyunda % 0,3 oranında hidroklorik asit yer almaktadır. Mide asidi kendi başına mideyi delebilecek güçte bir asittir. Ancak midenin salgıladığı kalın sümüksü salgı (mucus) tabakası, asidin mideyi örten hücre tabakasına zarar vermesini engeller. Ancak mucus tabakası çok ince olursa veya asit çok düşük  bir pH değerine sahipse, bunun neticesinde mide ekşimesi, reflü ve ülserler görülebilmesi olasıdır.


Mide asidinin Görevi; Mide asidi, midede, mikroorganizmalara karşı engelleyici görevi üstlenmektedir. Özellikle yediğimiz yiyeceklerdeki bakteri oranını düşürmekte oldukça aktif rol üstlenmektedir. Düşük pH değeri, ayrıca mide bezi hücrelerinde bulunan pepsinozin harekete geçirmekte kullanılmaktadır. Düşük pH değerine maruz kalan besinler, onikiparmak bağırsağına geldiğinde ortamdaki 6'lık pH değeri aracılığıyla tekrar eski haline dönerler.

Mide Asidinin Özellikleri 
 • Tıpta diğer adı Hidroklorik asittir
 • Sembol olarak Hcl kullanılır
 • Asit değeri, yapısında 1 hidrojen atomundan ötürü atom numarası 1'dir
 • Kuvvetli bir asit türüdür
 • Aşındırıcı özelliğe sahiptir
 • Bir asitle birleştiğinde tuz oluşturur
 • Metallerde hidrojen gazı meydana getirir
 • pH değeri 1-2 arasında değişmektedir
Mide AsidiMide Asidi Fazlalığı; Midenin iç duvarını kaplayan hücrelerin bazıları ağızdan mideye gelen gıdaların hazmını kolaylaştırmak için asit salgılar ve mide haznesine asidi bırakırlar, gıdalar bu asit yardımıyla parçalanıp bulamaç halini alır mide asit salgısının az ya da çok olması bazı hazım problemleri meydana getirir. Mide asidi fazlalığı durumunda mide  iç yüzeyinde bozulma gastrit ve ülser oluşumunu tetikler. Eğer yemek borusuna kaçak oluyorsa bu asit yemek borusuna zarar vererek iltihaplanmaya kadar götürür ve mide fıtığı gelişimine zemin hazırlar. Mide asidi salgısının az ya da fazla olduğunu ölçmek günümüzde ağız yoluyla yutturulup mideye kadar indirilen bir tüp (pH metre) yardımıyla  mümkün. Bu fazlalık en çok stres, yorgunluk, endişe, baharatlı yiyecekler, sigara ve alkol alımı gibi durumlarda görülür.

Mide Asidi Fazlalığı ve Azlığı Tedavisi; Mide asidi fazlalığı stres gibi değişken faktörlere bağlı olduğunda kalıcı olmaz. Stres yok olunca hasta zaten doğal olarak rahatlar ve asit salgısı normale döner. Stres dışındaki sebebe bağlı asit fazlalığında hastalara bazı beslenme tavsiyelerinde bulunulur. Az ve sık yemek, çiğnemeyi  artırarak gıdayı yutmak, ağır yemeklerden kaçınmak, sigara, alkol gibi içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak ile asit salgısı azaltılabilir. Bunun yanında asit azaltıcı bazı ilaçlarda hastaya doktor kontrolünde verilebilir.

Mide asidi azlığında ise midedeki hücrelerin değişime uğramasıyla ur oluşma riski vardır. Hastaların bazen kendi başlarına doktor önerisi olmadan asit azaltıcı emme tablet ya da şurup almaları bu yüzden sakıncalı olmaktadır. Bazense ilaçların haricinde doğuştan asitsiz mideye rastlanmaktadır, ilerlemiş yaşlarda da bu durum görülebilmektedir ( yaşlanmayla birlikte asit azalması). Asit azlığı özellikle et yemeklerinde hazımsızlık olarak kendisini daha çok göstermektedir. Mide asidi azlığında ise mide asidinin azaltan ilaçların bilmeden alması asit oranını daha da azaltacağından zararlıdır. Mide asidi eksikliğinde tedavi nadiren gerekir, gıdayla asit alımı önlenebilir.
]]>
37. Haftada Mide Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/37.-haftada-mide-yanmasi.html Fri, 07 Dec 2018 20:13:22 +0000 37.Haftada Mide Yanması; Hamilelikte hormonların artması ve rahmin büyüyerek mideye baskı yapması, midede yanmaya, ekşimeye ve mide ağrısına neden olabilir. Artan hormonların etkisi ile, midenin yemek borusuyla birleşti 37.Haftada Mide Yanması; Hamilelikte hormonların artması ve rahmin büyüyerek mideye baskı yapması, midede yanmaya, ekşimeye ve mide ağrısına neden olabilir. Artan hormonların etkisi ile, midenin yemek borusuyla birleştiği kısımdaki girişi, gevşek bir hale gelir ve buradan mide asiti yemek borusuna geçerek yukarı doğru kaçar, yanma şikayetine sebebiyet verir. Buna reflü adı verilir. Reflü rahatsızlığı oluşan gebeler, ağızlarına acı su gelmesi şeklinde şikayetlerini dile getirirler. Rahmin büyüklüğünden dolayı yaptığı baskı, gebeliğin son aylarında daha da sıklaşır. Özellikle 37. haftada yoğun olarak mide yanması hissedilir. Mide ağrısı ve mide yanması şikayetleri, reflü olmadan da tek başına olabilir.
Bazen gebelikten önce olan ya da gebelikle birlikte başlayan mide ülseri, gastrit gibi sorunlarda, midede yanma çoğunlukla şikayet edilen bir konudur. İlaç kullanıldığı halde geçmeyen mide yanmaları, uyarıcı olarak kabul edilmeli ve bir uzmana gidilmelidir. Halk arasında bu tür sıkıntıların bebeğin saçlarından dolayı olduğuna dair inanışlar vardır fakat, doğru değildir.

37. Haftada Mide Yanması37.haftada mide yanması için tavsiyeler;
 • Bir defa da çok yemek yerine, sık sık az miktarda yenilmelidir.
 • Ilık süt mide yanması şikayetine genel olarak iyi gelebilir.
 • Kızartmalar, fazla yağlı yemekler, baharatlı yiyecekler mide yanması şikayetlerini arttırır, bunlardan kaçınmalıdır.
 • Sıkacak giyecekler giyilmemelidir.
 • Sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Fazla kahve tüketilmemelidir.
 • Yüksek yastık kullanılmalıdır.
]]>
Mide Ekşimesi Yanması https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-eksimesi-yanmasi.html Sat, 08 Dec 2018 14:28:48 +0000 Mide ekşimesi yanması, mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesinden kaynaklanan bir sorundur. Ekşime veya yanma hissi özellikle göğüs veya karın bölgesinde hissedilir.  Mide sindirim işlemini gerçekleştirirken asitleri, enzim Mide ekşimesi yanması, mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesinden kaynaklanan bir sorundur. Ekşime veya yanma hissi özellikle göğüs veya karın bölgesinde hissedilir.  Mide sindirim işlemini gerçekleştirirken asitleri, enzimleri ve yiyecekleri birbirine karıştırır.  Midemizin içerisinde asitlerin tahrişini engelleyen birden fazla hücre vardır. Fakat yemek borumuz da aynı koruyucu mekanizma yoktur. Bu yüzden mide asitleri ve sindirim sıvıları yemek borusuna çıktığında ekşime ve yanma hissi oluşuyor. Bu durumun adı mide ekşimesi yanmasıdır. Sadece mide asitinden kaynaklı değildir, yanma ve ekşime. Başka faktörler de buna neden olmaktadır. Günlük yaşantımız içerisinde tüketmiş olduğumuz bazı gıdalar mide asitlerinin salgısını artırarak yine ekşime ve yanma hissi olmasına sebep olmaktadır. Reçetesiz satılan bazı ilaçlarda mide yanmasını tetikleyebilmektedir. 

Mide Ekşimesi YanmasıMide ekşimesi ve yanmasını tetikleyen gıdalar şunlardır ; 
 • Alkol
 •  Kafein 
 • Soda 
 • Portakal 
 • Kola
 • Mayalı hamur işleri 
 • Çikolata 
 • Tuz oranı yüksek peynirler 
 • Baharatlar (pul biber, karabiber) 
Sigara ve alkol tüketimi de mide ekşimesi ve yanmasını tetikler. Sigara aynı zamanda yemek borusu arasındaki kasları etkiler. Bu midede gevşemeye neden olur.  Midenin gevşemesiyle beraber mide asitleri yemek borusuna çok daha kolay dönerler. Hamilelikte de en çok şikayet edilen durum mide ekşimesi ve yanmasıdır. Karın boşluğunda baskıdan kaynaklı yemek borusu ile mide arasındaki kaslar gevşer. Bundan dolayı mide asitleri kolayca ve sıkça yemek borusuna tırmanır. Aşırı yağlı gıdalar mide yanmasının sebepleri arasındadır. Yanma hissi şöyle tanımlanır. Boğazın arka kısmı ile göğüs bölgesinde aşırı ekşimsi bir tat oluşurken boğazda ise sıkışma hissi oluşur. Mide ekşimesi ve yanması bazı hastalıklardan da kaynaklı olabilir. Reflü ve gastrit bu hastalıkların başında gelir. Mide reflüsü göğüste yanma ve ekşime,  ağza gelen acı tat, ağız kokusu gibi belirtilerle kendini gösterir. İlerleyen süreçlerde ise gırtlak kanserine kadar giden kötü sonuçlar doğuran bir hastalıktır. Alkol ve sigara tüketimi bu hastalığı tetikler. Mide ekşimesi ve yanmasına bitkisel çözümlerde vardır. Bunlardan bazıları patates, karnabahar,meyan kökü. Patatesin suyu mide yanması ve ekşimesine karşı doğal bir ilaçtır. Meyankökü sürekli yanma hissedenler için en kuvvetli çözümdür. Karnabahar mideyi dengeli çalıştırır ve asit saldırılarından korur. Bu sayede ekşime ve yanma hissi ortadan kalkar. 
]]>
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Sat, 08 Dec 2018 14:48:59 +0000 Mide Yanmasına Ne iyi Gelir; Mide Yanmasının temel sebebi aşırı derecede olan mide asididir. Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu oluşan yanma, ekşime hissidir. Mide asidi sindirimin zor olduğu gıdaları parçal Mide Yanmasına Ne iyi Gelir; Mide Yanmasının temel sebebi aşırı derecede olan mide asididir. Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu oluşan yanma, ekşime hissidir. Mide asidi sindirimin zor olduğu gıdaları parçalamak için daha çok salgılanır ve midenizde yara varsa  bu bölgede yanma yaratabilir. Bazı insanlarda her gün bazı insanlarda ise ayda bir defa bu sorunla karşılaşırlar. Toplumda yaklaşık olarak %30-40'ında mide yanması şikayeti görülmektedir. Bu tür şikayetleri az indirmek için size rahatsızlık veren yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı hatta bir yere not almalısınız. 

Mide yanmasına iyi gelen içecekler ve bitkisel çaylar; Mideyi rahatlatan doğal bitki çayları ile başlamak iyi olacaktır. Bu içecekler midede toplanan gazları ve asidi dağıtarak mideyi rahatlatacaktır.
 •  Nane ile yapılan çaylar, nanenin ağrı kesici ve sakinleştirici etkisi ile yanma hissini azaltacak etkidedir.
 • Tarçın çayı; Bir fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı tarçın katılır ve üzerine bir iki damla limon sıkılır, biraz bekledikten sonra ılık olarak tüketilir. Bu şikayetlerinizi bir nebzede olsa azaltacaktır.
 • Papatya çayı; iki tatlı kaşığı papatya kurusunu kaynar suya dökerek demleyin ve sıcak olarak tüketin midenizin rahatladığını göreceksiniz.
 • Ballı tarçınlı ılık su; Bir fincan kaynar suya bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı tarçın ekleyin ve karıştırın biraz bekledikten sonra üzerine bir kaç damla limon suyu sıkarak sıcak tüketin. Bu karışım midenizi rahatlatacak  ve hazımsızlığa da iyi gelecektir.
 • Nane limon çayı; ılık olarak tüketilmesi gerekir. Biraz nane ve yarım limonu kaynatarak tüketmeniz midenize iyi gelecektir.Mide bulantısına da iyi gelmektedir.
 • Çörek otu; Karın ağrısına birebir bir doğal ilaçtır. Bir çay kaşığı çörek otunu bir tatlı kaşığı balla karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Kekik çayı; Gaz sancılarından kaynaklanan karın ağrılarına iyi gelmektedir. Bir tutam kekiği çay demler gibi demleyerek tüketebilirsiniz.
Mide yanmasına iyi gelen sebze ve bitkiler; 
 • Fesleğen; Mide yanmasına iyi gelen sebzeler arasında ilk sıradadır. Yemeklerden sonra tüketilmesi mideyi rahatlatmaktadır.
 • Maydanoz; Özellikle sapı ile tüketildiği zaman mide ağrılarına iyi gelmektedir. 
 • Karnabahar; Mide asit düzeyini dengeleyerek mide yanmasına iyi gelmektedir.
 • Haşlanmış Patates
 • Rezene; Kramp tarzı mide ağrılarını hafifletici etkisi bulunmaktadır.
Mide Yanmasına Ne İyi GelirMide yanmalarına iyi gelen meyveler;
 • Elma
 • Armut
 • Muz
 • Erik
 • Kuru incir
 • Kuru kayısı
Mide yanmasına iyi gelen diğer besinler;
 • Badem
 • Ilık süt
 • Ilık su
Mide Yanması Yaşamamak için Ne yapılması gerekir;
Mide yanmasını artıran şikayetler, kanın içindeki basıncın artmasından kaynaklanır. Dar giyinmek ve kilo alınması neden olabilir. Baharatlı  yiyecekler, aşırı yağlı yiyecekler, asitli içecekler, alkol, kafein gibi yiyecekler mide rahatsızlığını artır bunlardan uzak durmak gerekir.

Mide yanması başka hastalıklarında belirtisi olabilir;
 • Erozif gastrit dediğimiz, mide yüzeyinin aşınması sonucu oluşur. Bu hastalık daha çok fazla aspirin ve romatizma ilacı kullananlarda görülmektedir.
 • Mide ülseri
 • Mide kanseri
 • Midenin poliplerinde, divertiküllerinde ortaya çıkan bir rahatsızlık olabilir.
 • Mide-bağırsak tembelliği gibi durumlarda olabilir.
Mide rahatsızlıklarından çeşitli yöntemlerle kısa bir süreliğine olsana kurtulmamız mümkün ancak geçici bir çözüm değildir. Bunun için bir sağlık merkezine giderek doktor eşliğinde yanmaların ve ağrıların nedenini öğrenmek ve uygun tedavi yöntemlerini uygulamak daha doğru olacaktır.
]]>
Mide Rahatsızlıkları https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-rahatsizliklari.html Sun, 09 Dec 2018 09:24:37 +0000 Mide rahatsızlıkları, İnsan yaşamı için hayati önem taşıyan organlardan biridir. Sindirim sistemine ait bir organ olan mide sindirim ikinci bölümde devreye girer. Tüketilen gıdalar geçici olarak midede depolanır. M Mide rahatsızlıkları, İnsan yaşamı için hayati önem taşıyan organlardan biridir. Sindirim sistemine ait bir organ olan mide sindirim ikinci bölümde devreye girer. Tüketilen gıdalar geçici olarak midede depolanır. Midenin 4 litre sıvıya kadar tutma hacmi vardır. Vücut için bu denli önemli olan mide birçok rahatsızlığa maruz kalabilir. Bu rahatsızlıklardan bazılarını şu şekilde açıklayabiliriz;

Mide iltihabı: Gastrit olarak bilinen ve toplumda çok yaygın karşılaşılan bir mide rahatsızlığıdır. Rahatsızlığa ülsere yol açabilen bakteriler neden olabilir. Travmatik yaralanmalar, düzenli ilaç kullanımı ya da aşırı kilo yine mide iltihabına yol açabilir. Rahatsızlık aniden ya da zamanla yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Rahatsızlık akut ve kronik olmak üzere iki şekilde değerlendirilir. Mide iltihabı nedeniyle, kusma, mide bulantısı, kilo kaybı, geğirme, yemeklerden sonra hazımsızlık, yemeklerden sonra ağrı, sancı ve yanma, iştahsızlık gibi belirtilere neden olur. Hastanın kusmuğunda kan varsa bu hastalığın ilerlediğini ve daha ciddi bir boyut kazandığını ifade eder. Bazı durumlarda kusmukta görülen kan mide kanamasının da habercisi olabilir. Yaşanan bu belirtiler bir hafta geçmesine rağmen hala devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalı ve uygun tedavi başlanması gerekir.

Mide RahatsızlıklarıMide kanaması: Yemek borusu, mide, ince bağırsağın ilk bölümünde yaşanan kanamalar, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüste yaşanan kanamalar olmak üzere iki bölümde incelenir. Mide kanaması hayatı ciddi anlamda riske sokabilecek, şiddetli, kan kaybına yol açabilen ve bu duruma bağlı farklı komplikasyonlar geliştirebilen ciddi kanamalar şeklinde gerçekleşebilir. Hafif seyreden mide kanamaları her hangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendi kendine çözümlenebilir. Fakat kanamanın boyutu ne olursa olsun kanamanın hangi bölgede gerçekleştiği tespit edilmelidir. Mide kanamasında yaşanan belirtiler kanamanın şiddetine göre farklılık gösterir. Kanama hafif ise kişi genelde yaşanan belirtileri fark etmez. Fakat kanama devam ettikçe ilerleyen aşamalarda kansızlık yaşanabilir. Hafif kanamalarda kan dışkı ile beraber dışarı atılır. Şiddetli kanamalarda dışkının görünümü tıpkı katran gibi olur. Bir anda yaşanan şiddetli kanama kan kaybı ile beraber, halsizlik, solgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı ve göz kararması gibi belirtilere yol açabilir. Mide kanaması birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Karaciğer hastalıkları, yemek borusunda meydana gelen ülser, siroz, devamlı kusmak, yemek borusunun mideye birleştiği yerde tahribat, kötü huylu mide tümörleri mide kanamasına yol açabilir. Şikayetler doğrultusunda hastaya endoskopi yapılarak mide kanaması teşhisi konulabilir. Tedavide takip edilecek yol kanamanın nedenine bağlı olarak değişir. Şayet devamlı kullanılan ilaçlar yan etki olarak mide kanaması yapıyorsa ilaçlarda değişime gidilerek kanama kontrol altına alınabilir. Enfeksiyon kaynaklı kanamalarda antibiyotik tedavisi uygulanır. Her türlü müdahaleye rağmen kanama kontrol altına alınamıyorsa ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Mide ülseri: Mide zarında oluşum gösteren enfeksiyonlara bağlı oluşan bir mide rahatsızlığıdır. Sağlıklı mide zarı sindirim için gerekli olan mide asidine oldukça dayanıklıdır. Ancak mide ülseri gelişen kişide mide asidine karşı midede bir koruma olmadığı için mide asidi yara ile temas eder ve bu temas sonucu şiddetli mide ağrıları yaşanabilir. Mide ülseri başlangıç aşamasında teşhis edildiğinde ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Şayet yaşanan belirtiler umursanmaz ve tedavide geç kalınırsa ülser kanamaya başlar ve hayati risk yaratacak boyutlara ulaşır. Mide ülserinde, ağrı yaşanabilen en önemli belirtidir. Beraberinde mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, geğirme, kilo kaybı, şişkinlik hissi gibi şikayetler de yaşanabilir. Rahatsızlık endoskopi, bakteri testi, biyopsi gibi tetkiklerle tespite dilebilir. Hastalığın]]> Bebeklerde Mide Üşütmesi https://www.mideyanmasi.gen.tr/bebeklerde-mide-usutmesi.html Sun, 09 Dec 2018 16:39:25 +0000 Bebeklerde Mide Üşütmesi, Bebeklerin mideleri gelişme döneminde olduğu için çok hassastır.  Bu yüzden ani sıcaklık değişimleri ile bakterilere karşı daha fazla tepki verirler. Sütle yapılan mamalar veya süt ürünleri Bebeklerde Mide Üşütmesi, Bebeklerin mideleri gelişme döneminde olduğu için çok hassastır.  Bu yüzden ani sıcaklık değişimleri ile bakterilere karşı daha fazla tepki verirler. Sütle yapılan mamalar veya süt ürünleri çabuk bozulduğu için ve bu tarz ürünler çok fazla bakteri barındırdığından dolayı bebeklerde mide üşütmesi riski oldukça fazla olur. Mide üşütmesi midenin dayanamayacağı ani ısı değişimine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlık şeklinde ortaya çıkar. Aynı zamanda mide üşütmesi virüsler ve bakterilerin etkisi ile de ortaya çıkabilir. Bebeklerin de mideleri çok hassas olduğu için böyle bir rahatsızlığı yaşamaları normaldir.  Bu yüzden bebeğinize yedirdiğiniz ve içirdiğiniz şeylere çok fazla özen ve dikkat göstermeniz gerekir. 


Bebeklerde Mide ÜşütmesiBebeklerde Mide Üşütmesinin Belirtileri

Eğer ki bebeğinizde mide üşütmesi ile ilgili bir rahatsızlık olduğunu düşünüyor iseniz bunun ilk belirtisi olarak iştahsızlık ve kusma olarak ortaya çıkar.  Ancak her kusan bebeğin mide üşütmesi yaşadığı söylenemez. Çünkü bazen fazla mama yeme veya emmeden dolayı kusmalar da görülebilir bu gayet normaldir. Bunun için  bebeklerde görülen mide üşütmesi belirtileri arasında yer alan diğer faktörler de dikkate alınması gerekir. Yani bebeğinizde kusma ile birlikte aşağıda sıralayacağım belirtiler de var ise mide üşütmesi olabilir. 
 • İştahsızlık
 • Yüksek ateş
 • Nefes alırken zorluk çekme
 • Bebeğin ishal olması
 • Sık aralıklar ile titreme
 • Öksürük
Bebekler de yaşanan mide üşütmesinin belirtileri genel olarak yukarıdaki gibi olmaktadır. 

Bebeklerde Mide Üşütmesinin Tedavisi,

Bu tür durumlar da ilk olarak bebeğinizin uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Bununla birlikte bebeğinizi gün içerisinde ortalama olarak üç veya dört kez kusuyor ise hemen gerekli önlemin alınması gerekiyor. Önlem olarak ise bebek yeterli sıvıyı almıyorsa  bunun önlemi alınarak bebeğin yeterli sıvı alması sağlanır. Diğer önemli bir nokta ise bebeğinizde mide üşütmesi belirtisi görüldüğünde kafanıza göre rastgele bir ilaç kullanmamanızdır. Çünkü bebeğin tedavi sürecinde hangi ilacın kullanılması gerektiğine doktor karar vermeli. Yanlış ilaç kullanımı ile bebeğin durumu daha da ağır olabilir. Bundan dolayı doktorunuzdan habersiz kafanıza göre ilaç kesinlikle kullanmayın. 
]]>
Mide Yanması Kusmak https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-yanmasi-kusmak.html Sun, 09 Dec 2018 23:36:23 +0000 Mide yanması kusmak, Mide yanması genellikle yetişkinlerde görülen rahatsızlıklar arasındadır. Midede oluşan yanma hissi genellikle yemek öncesinde, yemek esnasında yada yemekten hemen sonra kendini belli edebilir. Mideye alınan Mide yanması kusmak, Mide yanması genellikle yetişkinlerde görülen rahatsızlıklar arasındadır. Midede oluşan yanma hissi genellikle yemek öncesinde, yemek esnasında yada yemekten hemen sonra kendini belli edebilir. Mideye alınan besinlerin sindirim işlemi gereği olarak mideye uğrayarak; bu bölümde emilmesi sağlanarak, oradan da bağırsaklara gönderilmesi için gerekli işlem uygulanır. Mide kendi işlerini  yerine getirememesi üzerine midenin iç yüzeyini kaplayan alt kısmında  besinlerin parçalanması için gerekli mide asidi salgılanmadığı için bu değişikliği sağlayamadığı durumlarda midede yanma var olabilir. Midede bulunan problemin sebebi ile bu bölümde aşırı asit tutması yüzünden mide bölümünde ekşime,midenin kendini koruyamaması gibi bir durumlardan dolayı midede ağrılar ve yanmalar görülebilir.

Mide Yanması KusmakMideye giren gıdalarda dikkat edilmesi gerekenler

Midenin yemek ile alakalı yanmasını önlemek için yemek yerken fazla miktarda yemek yememek daha sağlıklı olacaktır. Midede oluşan yanma hissini önlemek için yemek yeme alışkanlığını ayak üstü değilde, sofrada oturarak yemek yemek daha sağlıklıdır. Ayrıca yediğimiz yiyeceklerin ağızda daha fazla çiğneyerek tükettiğimiz zaman midede bulunan yanmalar da azalmalar görülebilir. Mide yanmasını önlemek için alınan gıdaların küçük lokmalar halinde tüketilmesi midenin sindirimine daha çok katkı sağlanmış olur. Bu esnada midede bulunan salgılama asitleri ile bu bölgenin şişkinlik ve ağırlık hissetmesini engelleyici etkisi görülür. Mide yanmasının yanında kusma gibi problemlerde meydana gelebilir. Bunun sebepleri arasında aşırı gıda tüketmesi ile alakalı olduğundan midede belirli bir kısmının boş bırakılması daha sağlıklı olacaktır. Mide bölümünde bulunan çok sıkışma hissi içi dolu bir plastik gibi olduğundan dolayı hareket esnasında kişide bulantı, kusma gibi etkiler meydana getirebilir. Ayrıca akşam yemeğinden sonra yemek yemeye devam etmek midenin çalışmasını engelleyecek olmasından dolayı yatmadan önce yaklaşık olarak 3 saat önce kesinlikle bir şeyler yememek gerekir. Böylelikle mide yanmasında azalmalar görülür ve kusma gibi problemlerde ortadan kalkmış olur. 

Mide problemleri ile kusmanın sebepleri

Mide yanmasına bağlı olarak kusma şekli midenin içerisinde bulunan gıdaların belli olmayan sebepler ile ağız yolu ile dışarı atılma şekli ile kendini gösterir. Böylelikle ağızdan çıkan şeylere de kusmuk denir ve kusmanın birçok sebebi olabilir. Örneğin kusma şekli zehirli bozulmuş gıdalar, ishal gibi bağırsak bozuklukları, mide rahatsızlıkları, gastrit gibi problemler ya da doğal besinlere karşı midenin hassasiyet oluşturulması sonucunda kişinin midesinde bulunan yiyeceklerin dışarı atılması sağlanır. Ayrıca mide yanması ile kusma arasında kanser, mide kanaması, mide fıtığı, migren, aşırı sinirlenmek, sarılık, kansızlık, hamilelik ve bademcik gibi hastalıklar yanı sıra bağırsaklarında oluşan problemler sebebiyle mide yanması ve kusma olayı meydana gelebilir. Öncelikle kusmanın sebebinin araştırılması gerekir ve sonrasında ise kustuktan sonra kişinin sırt üstü yatırılarak bu olayın sonrasında belirli bir süre bu problemin geçmesi sağlanır. Kusma problemi yaşayan kişilerin belirli bir süre midesinin boş kalması sağlanır. Böylelikle kişinin belirli bir süre midesi boş kaldıktan sonra sadece bir bardak su belirli bir süre içerisinde bu suyun içilmesi ile midenin rahatlatılması sağlanır. Midede oluşan yanma sebepleri arasında kusmak sık rastlanan olaylar arasında yer alır.
]]>
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-bulantisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 10 Dec 2018 13:30:54 +0000 Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Mide bulantıları herkesin başına gelebilen ve birçok sebebe bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır. Mide bulantısı ardında kusmayı da getirebilmektedir. Kusmanın ardından midede bir Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Mide bulantıları herkesin başına gelebilen ve birçok sebebe bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır. Mide bulantısı ardında kusmayı da getirebilmektedir. Kusmanın ardından midede bir rahatlama meydana geldiği olur. Tabi bazen de tam tersi olabilmektedir. Mide bulantıları insanlarda huzursuzluk ve halsizlik yaratır. Bu yüzden mide bulantılarına çözüm bulmak için, bulantının nedenini bilmek gerekir. Daha sonra neler önerilebilir, onları gözden geçirebiliriz. 

Mide Bulantısına İyi Gelecek Besinler,

 • Mide bulantısı olduğu zaman bir tane nane çayı içmek, bulantıya iyi gelir. Tabi evde taze nane yaprağı varsa, 2-3 adet çiğneyebilirsiniz.
 • Vücudun su kaybetmesi bulantılara sebep olmaktadır. Vücudun sıvı dengesini ayarında tutmak için bol su tüketin.  
 • Gazlı içecekler, kafein içeren içecekler ve çok şekerli içecekleri tüketmemek gerekir.
 • Tavuk suyunun mide bulantısına iyi gelen bir içecektir. Mide bulantısının hafiflemesi için bir bardak tavuk suyu içilmesi yeterlidir.
 • Mide bulantılarının sebeplerinden bir tanesi de protein eksikliğidir. Bu yüzden bol protein kaynağı olan kuru yemişleri tüketin. Özellikle fıstık, fındık ve badem tüketin. 
 • Gebelerin mide bulantıların da limon tüketmeleri iyi gelir. Limonun kokusu mide bulantılarına iyi gelir. 
 • Zencefil çayı içerek de mide bulantılarını önleyebilirsiniz.
 • Limon, nane, zencefil ve lavantanın kokusu da bulantılara iyi gelmektedir. 
 • Midenizin boş olması da bulantılara neden olmaktadır. Bundan dolayıdır ki tuzlu bisküviler tüketebilirsiniz. Ekmek içini de tüketmekte yarar vardır. 
 • Bir adet elma tüketmekte mide bulantısına iyi gelir. Elmada ki lif özelliği vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasına hız verir. Çünkü toksinler mide bulantılarına neden olur. Elmayı yavaş yavaş dilimleyerek tüketin. Birden fazla elma tüketmek bulantıları kesmek yerine arttırabilir. 
 • Tuz içeren krakerler tüketilirse mide bulantılarına iyi gelmektedir. 
 • Mide bulantınız olduğunda kızılcık suyu tüketebilirsiniz. Çünkü kızılcık suyu sindirimi kolay bir içecektir. 
 • Misket limonun suyunu bir çay bardağı içerisine on damla limon suyu damlatın ve bir çay kaşığı şeker ve birazda karbonat ilave ederek tüketebilirsiniz. 
 • Soğan suyunun tüketilmesi de mide bulantısına iyi gelmektedir. Bir çay kaşığı soğan suyuna biraz zencefil ekleyip tüketebilirsiniz. 
 • Rezene çayı da mide bulantılarına iyi gelmektedir. Rezene çayını balla karıştırıp içebilirsiniz. 
 • Anason çayı yaparak da mide bulantılarını önleyebilirsiniz. 
 • Taze sebzelerin üzerine anason dökerek de tüketebilirsiniz.
 • Elmayı ve armudu pişirdikten sonra üzerine anason ekleyerek yiyebilirsiniz. Mide bulantılarına iyi gelecektir. 
 • Tarçını biraz suyun içerisine koyarak kaynatın. Daha sonra süzün ve için. Midenizin rahatladığını göreceksiniz. 
 • Karanfil çayı da mide bulantılarına iyi gelmektedir. 
 • Sütte iyi gelebilir mide bulantılarına fakat sütü direk içmek yerine onu bir ekmeğe batırarak yiyebilirsiniz.
 • Pirinç lapası mide bulantılarına iyi gelmektedir. Görüntüsü ve tadı çok lezzetli değildir ama mideye iyi gelir.
 • Karpuzun mide bulantılarına iyi geldiği söylenilir.  
 • Yoğurdun mide bulantısına iyi geldiği hep söylenir. Midemiz bulandığında annelerimiz hemen yoğurt getirir. Özellikle de kemoterapi gören kişilerin yoğurt tüketmesi önerilir. Çünkü kemoterapi sırasında bakteriler yok olur, yoğurt sayesinde bu bakteriler geri kazanılır. Kemoterapi mide bulantısı yarattığı için yoğurt iyi gelmektedir.
 • Papatya çayı mide bulantılarına iyi gelir ve insanları rahatlatır.
 • Soda asitlidir fakat mideyi rahatlatır. 
 • Limonata içmekte mide bulantısına iyi gelir.
 • Mide bulantınız varsa ve evde taze sıkmalık meyveler bulunuyorsa; onları sıkın ve tüketin. 

Mide Bulantısının Giderilmesi İçin Şunları Yapabilirsiniz:

]]> Mide Küçültme Ameliyatı https://www.mideyanmasi.gen.tr/mide-kucultme-ameliyati.html Tue, 11 Dec 2018 02:19:02 +0000 Mide küçültme ameliyatı,  bir diğer ismi de Gastrik Bypass ameliyatı olarak bilinir. Mide şeklinde en çok uygulanan zayıflama yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Midede genel amaçlı iki mekani

Mide küçültme ameliyatı,  bir diğer ismi de Gastrik Bypass ameliyatı olarak bilinir. Mide şeklinde en çok uygulanan zayıflama yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Midede genel amaçlı iki mekanizma olan bu yöntem ile mideye insanlar kilo vermeleri için uygulanmaktadır. Mide küçültme ameliyatı ile midenin belirli bir kısmı alınarak; midenin hacminde küçültme meydana getirilir. Bununla birlikte mideden sonra ince bağırsak ile olan bağlantısı yapılarak; vücuda giren besinlerin midede bulunma sürelerinin kısalması sağlanır. Vücuda alınacak besinlerin mideye geçmesi ile oradan da ince bağırsağa ulaşması sağlanır.

Mide küçültme ameliyatının uygulanışı,

Mide küçültme ameliyatında oluşturulan yeni tüp ile midede fazla gıda alımını engellemek için ve hastanın yemek yeme oranını düşürmek için bu ameliyat uygulanmaktadır. Mideye oluşturulan tüp ile ince bağırsak arasında yapılan bağlantılar sayesinde gıdaların midede bulunma süresi kısaltılarak; ince bağırsağa geçiş zamanı hızlandırılır. Böylelikle gıdaların emilimi engellenmiş olur. Bu mide küçültme operasyonunda hasta genel olarak uyutulur. Teknik olarak midenin küçük kurvatur bölümünde antrum düzleminden yaklaşık olarak iki santim bölümünde genişlik oluşturularak bu bölgede ameliyat işlemi uygulanır. Bölgeye yapılan uygulama ile mide tüpü oluşumu sağlanmış olur. Daha sonra trietiz ligamanından itibaren yapılacak uygulanmada 200 cmlik bir mesafede oluşturulan mide tüpü ince bağırsak arasında anastomoz bağlantı uygulanır. 
Yapılan işlemlerde midenin işaretli olan yerlerden özel stapler denilen aletlerle kesildikten sonra dikilerek mide küçültülür.
Oluşturulan bu yeni bağlantıdan sonra ince bağırsak segmentine diğer kesik uç bağlantısı yapılarak; mide küçültme operasyonu tamamlanır. Alınan gıdaların yemek borusundan küçük mideye, daha sonrada direkt olarak ince bağırsağa geçişi sağlanmış olur. Böylelikle gıdaların tamamının sindirilmeden emilimi gerçekleştirilmeden ince bağırsağa geçişi sağlanmış olur. Midede alınan yerde devre dışı bırakılan bölgelerden gelen sekresyonlar yani mide sıvısı, pankreas sıvısı ,karaciğer sıvısı gibi ince bağırsak ile bağlantı yapılan yerlerden besinlere karışacak ortak yolla geçiş yapılması sağlanmış olur.
Mide küçültme ameliyatı bağlantıları tamamlandıktan sonra hastanın belirli bir süre takibe alınması gerekir. Bu şekilde sızıntılar ya da kaçaklar olması halinde yeniden müdahaleler yapılır. Ayrıca bu kaçak ve sızıntılar tehlikeli olabilir ve bu sebepten dolayı ameliyat esnasında kaçak ve sıkıntılara mahal bırakmadan profesyonel kişiler tarafından mide küçültme operasyonunun gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Çünkü bu kaçaklar ölüme sebebiyet vermektedir. Yapılan mide küçültme operasyonundan sonra hastanın takibi yapılır ve gerekli diyet listesi ile hastanın zayıflaması sağlanır. Yeni oluşturulan mideden besinler direk onikiparmak bağırsağı ulaşır. Oradan da dışarı atılması sağlanır. 

Mide Küçültme AmeliyatıMide küçültme ameliyatından sonra beslenme şekli,

Mide küçültme operasyonunun sonrasında midenin hacminde küçülme meydana gelmiştir ve ince bağırsak sayesinde besinlerin emilim süresinde azalmalar oluşturulmuştur. Mide küçültme ameliyatından sonra doktorun verdiği diyet listesine uyulmalıdır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek sağlanmalıdır. Ayrıca kilo verme esnasında sağlıklı ve konforlu hayat yaşamak en önemli amaçtır. Ameliyat sonrasında mide bölümünde yenilen gıdaların karşılama yeri değişmiştir ve bu sebepten dolayı ameliyat sonrasında bir haftalık beslenme planı son derece önemlidir. Ayrıca mide ve bağırsak sisteminin doğru bir şekilde yeniden yapısını sağlaması için son derece dikkatli olup; verilen listeye uyulması gerekir. Mide küçültme operasyonu sonrasında diyetisyenin verdiği liste hasta aç]]>