Mide Ülseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Mide ülseri, insanlarda mide zarı üzerinde oluşan enfeksiyonların ortaya çıkardığı bir hastalıktır. Meydana geldiği zaman insanlarda çok büyük belirtilere ve rahatsızlıklara neden olarak kişinin yaşamını etkileyen bu durum, müdahale edilmediği zaman daha da artmaktadır. Çünkü bu hastalık direk olarak enfeksiyonlardan kaynakladığı için enfeksiyonlar sürekli olarak artış göstermektedir. Mide zarı üzerinde oluşan yaralar şeklinde kendisini gösteren bu hastalığa tıbbi olarak "H. Pylorié adı verilmektedir. Enfeksiyonların yanında bir de bakterilerin eşlik ettiği mide ülseri, bu şekilde hızlı bir şekilde daha da sorun olabilmektedir. Sağlıklı insanlarda mide iç zarı, sindirimin kimyasal olarak devam edebilmesi için salgılanan mide asidine bile dayanıklı bir dokudur. Fakat mide ülseri olan kişilerde mide iç zarı, son derece korumasız bir hale gelmiş ve bu nedenle salgılanan aside de karşı koyamaz hale gelmiştir. Bu durumda yiyeceklerden gelen bakteriler de enfeksiyonları oluşturarak midede yaraların oluşmasına neden olmuştur. Oluşan yaralara mide asidinin temas etmesi durumunda çok şiddetli mide ağrıları ve mide yanmaları meydana gelecektir. Bu nedenle kişilerde büyük rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Bazı insanlarda bu ağrılar o kadar çok artar ki kişilerde sinirlilik halleri ve gerginlik halleri meydana gelebilmektedir. Mide ülseri nedeniyle oluşa ağrılar, daha çok midenin üst kısımlarında yoğunlaşır ve kişi ağrıları midenin üst kısmında hisseder. Mide ülseri, sorunlarında erken teşhis çok önemlidir. Çünkü bu hastalıklarda erken teşhisler yapıldığında, tıbbi ilaçlarla çok rahat bir şekilde çözülebilmektedir. Fakat bu durum ciddiye alınmayarak daha da ilerler ise midede kanamalar meydana gelecektir ve bu kanamalar kişilerde hayati tehlikelere neden olacaktır. Şimdi mide ülserinin ne gibi belirtilerinin olduğuna bakalım.


Mide ülseri ne gibi belirtiler gösterir?

  • Mide ülseri olan kişilerde en büyük belirti tabi ki ara ara meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar midenin her asit salgılanmasında meydana geleceği için ne zaman ağrıların meydana geleceği bilinemez. Karnın üst kısımlarında görülen ağrılar bazen gelip geçici olsa bile bazen sürekli olarak etkisini gösterebilir. Midedeki ülserler ne kadar büyür ise ağrılar o kadar şiddetli olacağı için hastalık ilerledikçe sorunlarda büyüyecektir.
  • Mide ülseri kanamalara bağlı olarak ve midenin kasılmasına bağlı olarak mide bulantısına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra mide ülseri, insanlarda mide bulantısının yanında kusma sorunlarına neden olmaktadır.
  • Eğer mide ülseri daha hafif bir şekilde ilerliyorsa kişilerde iştah kaybı, şişkinlik ve sık sık geğirme sorunları meydana gelecektir.
  • Son olarak mide ülseri, ilerledikçe kanamalara neden olacaktır. Bu kanamalar zamanla kişilere kansızlığa bağlı olarak kişilerde halsizlik sorunlarına neden olacaktır. Bu belirtilerin biri ya da birkaçı insanlarda görüldüğünde mide ülseri sorununun varlığından şüphe edilebilir.

Mide ülseri nasıl tedavi edilir?


Mide ülseri sorununda gerekli olan teşhis konulduktan sonra insanlarda ülserlerde ağrılara neden olan mide asidinin dengelenmesi amacı ile asit dengeleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda bu ilaç doktor tarafından direk olarak yazılacaktır. Bu sayede mide asidi, ülserlerin büyümesine neden olmayacak ve sorun zamanla ortadan kalkacaktır.

Eğer sorun bakteri kaynaklı ise bu durumda tedaviler daha çok enfeksiyonların temizlenmesi yönünde yapılır. Bunun için ise kişilerde antibiyotik tedavileri uygulanır. Son olarak eğer sorun kullanılan kimyasal tıbbi ilaçlar kaynaklı ise bu durumda kişilerde ilaç değişiklikleri ve mide koruyucu ilaçlar kullandırılır. Eğer sorunlar giderilmez ise bu durumlarda kişilerde bazı mide ameliyatları gerçekleştirilebilir. Aksi durumlarda mide ülseri sorununun ortadan kaldırılması mümkün olmayacaktır.

Mide Ülseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Güncel

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi