Mide Krampına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Mide Krampına Ne İyi Gelir, Mide krampları ağır bir yemek sonrasında yaşanabileceği benzeri böbreklerde yaşanan rahatsızlıklar, sindirim sistemi sıkıntıları veya dalak rahatsızlıkları sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Mide krampları düşündüğünüzden daha uzun sürdüyse ve aldığınız tedbirlere rağmen kramplarda bir azalma sağlanamadıysa başka sağlık sorunlarınız olup olmadığını öğrenmek için doktora görünmekte yarar vardır. Yemiş olduğunuz yiyecekler veya gaz gibi basit sebeplerle ortaya çıkan kramplar için nefes egzersizlerinden sıcak bir duşa kadar birtakım basit metotları kullanabilirsiniz. Genel olarak midenin tamamında görünen hafif ağrı ve kramplar genellikle zararsız olup 1-2 saat içerisinde geçer. Bunun dışarısında kalan krampların sebeplerini ve belirtilerini sizinle paylaşacağız. Mide kramplarının nedenleri gibi farklı sebeplerle meydana gelen krampların işaretleri de farklıdır. Regl esnasında mide krampları ve ağrısı görülmesi normaldir. Bu reglin çoğunlukla ilk gününde oluşur ve birkaç günden uzun sürmez. Keskin, bıçak benzeri saplanan ağrılar apandisit gibi önemli bir problemin işareti olabilir. Bel bölgesinden mideye doğru yanlardan gelen ağrılar böbrek taşı belirtisi olabilir. Ağrılar yavaş başlar ve her geçen gün çok şiddetlenir.


Mide Krampına Ne Yapılabilir?


Mide kramplarına karşı bu teklifleri uygulayabilirsiniz. Mide krampları birdenbire yaşanan ve yaşamı zindana çevirebilen şiddetli ağrılardır. Çoğunlukla hazımsızlık, aşırı yağlı yemek ve birtakım minör hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Tekrarlayan vaziyetlerde kesinlikle doktora başvurmak lazımdır.

Mide Krampına İyi Gelen Yöntemler.
 • Bölgeyi sıcak tutmak kramplarda belli bir süre bir iyileşme sağlayabilir. Bel çevrenize küçük bir battaniye bağlayabilir veya biyot benzeri ısıtıcılar kullanabilirsiniz.
 • Sırt üzeri uzanın ve gözünüzü kapayın. Alnınıza ılık ve nemli küçük bir havlu koyarak 5-10 dakika dinlenin.
 • Gaz sebebiyle meydana gelen mide krampları için gazı çıkarmaktan başka çözüm yolunuz yok. 15-20 dakika yürümek gaz çıkarmanız için iyi gelecektir.
 • Çok sıcak olmayacak ılık suyla bir duş alın.
 • Papatya çayı için. Papatya, antienflamatuvar özellik gösterip mide ağrısını en aza indirecektir. Mide kaslarını rahatlatır ve kramplara iyi gelir.
 • Sıcak su torbası kullanın. Rahat bir biçimde uzanın ve karın bölgesine sıcak su torbası koyup dinlenin. Sıcaklık kasların iyi olmasını sağlar ve bunun yardımıyla krampların önüne geçilebilir.
 • Pirinçleri suda haşlayıp süzdükten sonra kalan suya biraz bal ilave ederek içebilirsiniz. Pirinç suyu mideyi rahatlatır.
 • Taze nane çayı, mide kaslarını gevşetir. Bununla birlikte safra üretimini arttırarak sindirimin düzgün bir biçimde yapılmasını sağlar. Bilhassa şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi gelir.
 • Ilık limonlu su iyi gelir. Limonlu su, hazımsızlık söz konusu olduğunda oldukça yararlıdır. Yüksek asit düzeyi yardımıyla hidroklorik asit üretimini arttırır. Hidroklorik asit besinlerin parçalanması için lazımdır.
 • Zencefil çayı tüketin. Zencefilin içerisinde bulunan kimyasallar mide ve bağırsak kaslarını rahatlatır. Bununla birlikte mide bulantısına da iyi gelir.
 • Rezene de hazımsızlık söz konusu olduğunda oldukça etkilidir. Rezene çiğnemek sindirime yardımcı sıvıların salgılanmasına yardım eder ve şişkinliğe iyi gelir. Yemeklerden sonra 1 çay kaşığı çiğneyebilirsiniz.
 • Limon veya misket limonu da karın ağrısına iyi gelir. Sodaya bir iki damla ekleyerek yemeklerden sonra şişkinlik hissettiğinizde içebilirsiniz.

Mide Krampına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Borusu Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Borusu Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Tüpü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Tüpü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Mide Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi