Mide Yanması Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide yanması nasıl geçer, mide yanmasının oluşması midedeki asidin yemek borusuna kadar gitmesi sonucunda gırtlakta hissedilen meydana gelen yanmayla olur. Bu sorunu yaşayan kişilerde yemek borusuyla gırtlağın yanması hissedilir. Toplumda oldukça yaygın şekilde görülen mide yanması en fazla yemeklerde tüketilen yiyeceklere bağlı olarak ve midedeki hassasiyetle ortaya çıkar.

Mide yanmasına neden olan besinler yemek borusuyla midenin birleşim yerindeki kasın gevşemesine yol açanlardır. Özellikle soğan, turşu, acı biber, nane, baharatlı besinler, çikolata, kızartma yiyecekler, domates bu etkiye yol açar. Bu yiyecekler midenin hassasiyetine göre artabilir. Yanmayla birlikte yeme borusunda yara, daralma ve yara bölgesinde kanser oluşumu gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Mide yanmasının tedavisi kişiye göre ve ortaya çıkan etkilere göre yapılabilir. Genellikle ilk olarak ilaç tedavisine başvurulur. İlaçlar midedeki asidi nötralize etmekte ya da mide asidinin salgılanmasını engellemektedir. Bunun dışında endoskopik yöntemlerde bazı hastalarda uygulanmaya başlanmıştır. Cerrahide yemek borusunun altı kısmı daraltılmakta ve midenin yemek borusunun çevresine sarılmasıyla mide yanması önlenmeye çalışılmaktadır. Bu tedavilere mide yanması için evde alınacak bazı önlemlerde ilave edilebilir. Günlük yaşamda biraz daha dikkatli olunması, yanma etkisini hafifletebilir.


Mide yanması evde nasıl geçer?


Mide yanması sorunu olan kişilerde en önemli etken mide asidinin nötralize edilmesini sağlamaktır. Eğer hastanın kullandığı pastil tarzı ilaçlar bulunuyorsa, bunları kullanarak yanmayı hafifletebilir. Bunun yanında evde süt içerek ya da içinde asit bulunmayan içecekleri tüketerek yanmayı azaltabilirsiniz. Bu ilaçların yaptığı etkiyi gösterecek ve hastayı bir süre rahatlatacaktır.

Mide yanmasına uzun süreli bir etki sağlamak isterseniz, proton pompa, histamin blokerleri kullanılmalıdır. Mide yanmasında anti asit ilaçların uzun süreli kullanılmasının sakıncası yoktur.

Bu sorunu yaşayan kişiler kan basıncını arttıracak etkenlerden kaçınmalıdır. Bu nedenle dar giysiler ve fazla kilo oldukça sakıncalıdır. Vücudu sıkan giysiler mide yanmasını tetikleyecektir. Aynı şekilde fazla kilolu kişilerde bundan rahatsız olurlar.

Mide yanmasına karşı alınabilecek önlemler arasında, tüketilen besinlere dikkat edilmesi etkin bir koruma sağlar. Özellikle çikolata, turşu, nane içeren yiyecekler, baharatlı gıdalar, alkollü içecekler, kızartılarak tüketilen besinler bunların arasındadır. Mide yanması açısından en etkili baharat kimyondur. Kimyon midedeki yanmayı tetikleyen özelliklere sahiptir.

Mide Yanması Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Sabahları Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sabahları Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ekşimesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ekşimesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Tüpü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Tüpü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bebeklerde Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi