Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Ağrısı, Hamilelik döneminde anne adayları sağlık açısından birçok problem yaşamaktadır. Yaşanan sorunların sebebi vücutta yaşanan hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde yaşanan başlıca sorunlardan biri de mide rahatsızlıklarıdır. Bu dönemde sindirim sistemi eskisine oranla daha yavaş çalışmaktadır. Hamilelik döneminde yaşanan mide ağrısı diğer yaşanan rahatsızlıklar gibi bir hastalık değildir. Mide ağrısı da hamilelik dönemin de yaşanan fizyolojik değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde sindirim sistemi yavaşlamaktadır. Bu durumda mide ağrısına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde salgılanan HCG ve progesteron hormonlarının etkisiyle sindirim sistemi eski işlevi kaybeder ve yavaşlar. Bu durum sindirim sistemi olumsuz etkiler ve bağırsak sistemini yavaşlatır, dışkılamayı geciktirir ve hazmedilemeyen gıdalar yemek borusuna doğru geri gitmesine neden olur. Yaşanan bu durumlarda mide ağrısına ve neden olmaktadır. Anne adayı hamilelik döneminden önce herhangi bir mide rahatsızlığı yaşıyorsa hamilelikte döneminde yaşadığı mide rahatsızlığının şiddeti artar. Hamilelik öncesinde mide rahatsızlığı yaşamayan anne adaylarında da mide ağrısı görülmesi normaldir.


Hamilelik Döneminde Yaşanan Mide Ağrısı İçin Alınacak Önlemeler

  • Anne adayları uzun süre kendilerini aç bırakmamalıdır. Uzun süre aç kaldıktan sonra birden yemek yenilmesi mide ağrısında neden olur. Hamilelik sürecince anne adayları gün içerisinde beslenme saatlerini yanı öğünlerini çoğaltmalı ve her öğünde azar azar yemelidir. Aşırı yemek yiyerek mideye ani depolama yapılmamalıdır.
  • Yemek yerken asla hızlı yemeyin. Yavaş yavaş yiyerek yiyecekleri iyice çiğneyin. Böylece besinlerin sindirimi kolay olur ayrıca besinleri iyice çiğnerseniz midenizin süşen görevide azalmış olur.
  • Yemek yerken aşırı su tüketmekten kaçının. Yemek öncesi ya da sonrası su tüketmeniz önerilmektedir.
  • Mide ağrınız başladığında ılık süt tüketebilirsiniz. Mide ağrınıza iyi gelecektir.
  • Hamilelik döneminde vücut ölçüleri büyük oranda değişmektedir. Anne adayları mümkün oldukça rahat kıyafetler tercih etmelidir. Kıyafet seçiminde karın kısmını sıkmayacak kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Aşırı yağlı, ağır, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Özellikle alkol, çay ve kahve tüketmeyin. Çay kahve tüketimini olduğunca azaltmaya çalışın.
  • Hamilelik döneminde anne adaylarının iştahı diğer dönemlere göre daha açıktır. Anne adayları gün içinde öğün sayısını artırmalı ve gece yatmadan önce yemek yememelidir. Hatta belli bir saatten sonra yemek yememeye özen göstermelidir.
  • Anne adayları mide ağrısından kurtulmak için yapması gerekenlerden biri de yatarken yüksek yastık tercih etmelidir. Gerekirse 2 yastık kullanmalıdır. Yüksek yastıkta yatarak mide asidinin yemek borusuna gitmesine engel olacaksınız.

Hamilelikte Mide Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Yanması Ekşimesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Ekşimesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

37. Haftada Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

37. Haftada Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Gazı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Gazı Belirtileri ve Tedavisi