Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı, Genellikle bu tür ağrılar göğsün hemen altında ve karnın orta ve üst kısımlarında meydana gelmektedir. Onikiparmak bağırsağında meydana olası gelmiş olan bir ülser veya yara oluşması durumu var ise bu ağrı sırt bölgesinde de hissedilebilir. Aynı bölgede bulunan pankreas, safra kesesi, karaciğer bulunduğundan bu bölgede oluşan ağrılar mide ağrısını taklit edebilir. Yine kalın bağırsağın bir kısmı mide bölgesinden geçtiği için ona bağlı ağrılar, mide ağrısıyla karıştırılmaktadır.

Mide ağrısı, kimi zaman yanma hissi ile olur. Karakteristik mide ağrıları, batma hissi şeklinde kedini gösterir. Mide ağrıları genelde uzun süreli ağrılar olarak görülmekte. Safra kesesi ve kalın bağırsak ağrıları ise karın boşluğunda aralıklı duyulan güçlü kolit sancılar yanında mide ağrısına benzer ağrılar olarak da görülmekte. Böbrek ağrıları da genelde taş ağrılarıdır ve bazen mideye ciddi ağrı hissi verir. Mide ağrıları genelde yemeklerden sonra görülmekle birlikte, kimi zamanda açlıktan doğan mide ağrılarının görüldüğü de olmaktadır. Mide ağrılarında psikolojik veya fizyolojik sebeplerde çok etkili olduğu bilinmektedir. Mide ağrısı basit hazımsızlıklar neticesinde oluştuğu gibi, bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Sebeplerin tespit edilebilmesi için birtakım tahlil ve tetkikler yapılmaktadır. Mide ağrıları sebeplerinin erken tespiti, olası hastalıkların engellenmesine imkân tanıyacaktır.


Yaygın olarak mide ağrıları

 • Mide kanseri
 • Sinirsel hazımsızlık
 • Ülser
 • Safra taşı
 • Gastrit ve kolit hastalıkları belirtisi ağrıları
Mide Ağrısına Neden Olanlar, Mide ağrısının psikolojik nedenlerinin yanı sıra kişideki hormonsal faktörler, düzensiz beslenme veya bilmediği bir hastalıktan dolayı da oluşma olasılığı vardır. Kişide mide ağrısına neden olacak sebepleri sıralayacak olursak.
 • Günlük yaşamdan kaynaklanan stres
 • Kişinin farkında olmadığı mide ile ilgili bir hastalık
 • Herhangi bir besin maddesine karşı alerjik bir durum
 • Çevresel faktörler
 • Hormonsal faktörler
 • Psikolojik nedenler
Fazla ya da hızlı yemek, yemek; yemek fazlaca yendiğinde ya da çok hızlı bir şekilde yemek yediğinde sindirim sistemi zorlanır ve bunun bir sonucu olarak mide ağrısının kaçınılmaz olması mümkündür. Porsiyonları küçültmek, daha yavaş yemek, hazım için spor yapmak ve yürüyüşe çıkmak bu tip ağrıları dindirebilir.

Enfeksiyon; Klorofilsiz, tek hücre canlılar ya da virüsler sindirim sistemine girdiğinde vücutta doğal olarak bünyeyi korumak ve bu yabancılardan kurtulmak üzere harekete geçer. Vücut bu tepkisini ishal ve kusma olarak ortaya koymaktadır.

Bakteriyel Enfeksiyonlar; Bakteri sonucu oluşan enfeksiyonlar, gıda zehirlenmesi sebebiyle görülür ama klorofilsiz, tek hücre canlıların sebep olduğu başka tıbbi durumlar da mide ağrısına yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, zatürre gibi durumlarda mide ağrısı hissedilebilir.

Virüsler; Mide gribi denilen başka bir tür enfeksiyona neden olmaktadır. Kusma, bulantı, mide ağrısı gibi belirtileri genelde yemeklerden sonra ortaya çıkmaktadır. Virüsler de bakteriler de kolayca insandan insana bulaşabilir, ama bunu ellerimizi sık sık yıkayarak ve kişilerin kullandığı çatal, kaşık, bardak, havlu gibi eşyalarını kullanmayarak virüs ve bakterileri kapmamızı büyük ölçüde önleyebiliriz.

Kabızlık; Beslenmelerinde yeterince lif ya da sıvı olmayan kişilerde kabızlık şikâyetine sık rastlanılmaktadır. Kabızlıkta mide ve karın ağrısına neden olmaktadır.

Tahriş ve İltihap; İç organlardaki şişme ve tahriş gibi sorunlar mide ağrısına neden olabilir. Ülser, apandisit, irritable bowel ve iltihaplı bağırsak sendromu gibi tıbbi durumlar nedeniyle karın ve mide ağrısı yakınmaları ortaya çıkabilir.

Stres; Kişi stres altında olduğunda, Depresyon ya da kaygı nedeniyle kötü bir dönem geçirdiğinde, bu duygular bazı fiziksel belirtileri tetiklemektedir. Mide ağrısı ya da baş ağrısı, bu fiziksel ağrılara örnek gösterilebilir. Stres hormonları bağırsakta spazmlara ve mide ağrılarına sebep olur. Ayrıca stres beslenme alışkanlığını da bozar ve daha özensiz ve kötü bir beslenmeye neden olarak sindirim sorunlarına ve ağrılara neden olması kaçınılmaz olur.

Mide Ağrısının Tedavi Yöntemleri; bu ağrıları iyileştirmenin yolu mide ağrılarına neden olan etkenleri ortadan kaldırmak ve duruma göre ilaçlı ve cerrahi müdahalelerle midenin zarar görmüş kısımlarını tedavi etmekten geçer. Mide ağrısı tedavisinde, koruyucu tedavi, mide ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan faktörlerin hafifletilmesi, mide asidi gibi etkenleri baskılanması ve midede oluşan tahrişlerin iyileştirmesi gibi çok önemli olmakla beraber tedavi yöntemleri uygulanabilir, İlaçla yapılan bu iyileştirme genelde doktor gözetiminde yapılır ve iyi sonuçlar alınmaktadır. Fakat erken teşhisin önemini vurgulamakta fayda vardır, erken teşhis birçok hastalığın iyileşmesinde çok önemli bir etkendir.

Mide Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Bulantısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Borusu Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Borusu Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Ekşimesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ekşimesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi