Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide küçültme ameliyatı, bir diğer ismi de Gastrik Bypass ameliyatı olarak bilinir. Mide şeklinde en çok uygulanan zayıflama yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Midede genel amaçlı iki mekanizma olan bu yöntem ile mideye insanlar kilo vermeleri için uygulanmaktadır. Mide küçültme ameliyatı ile midenin belirli bir kısmı alınarak; midenin hacminde küçültme meydana getirilir. Bununla birlikte mideden sonra ince bağırsak ile olan bağlantısı yapılarak; vücuda giren besinlerin midede bulunma sürelerinin kısalması sağlanır. Vücuda alınacak besinlerin mideye geçmesi ile oradan da ince bağırsağa ulaşması sağlanır.


Mide küçültme ameliyatının uygulanışı


Mide küçültme ameliyatında oluşturulan yeni tüp ile midede fazla gıda alımını engellemek için ve hastanın yemek yeme oranını düşürmek için bu ameliyat uygulanmaktadır. Mideye oluşturulan tüp ile ince bağırsak arasında yapılan bağlantılar sayesinde gıdaların midede bulunma süresi kısaltılarak; ince bağırsağa geçiş zamanı hızlandırılır. Böylelikle gıdaların emilimi engellenmiş olur. Bu mide küçültme operasyonunda hasta genel olarak uyutulur. Teknik olarak midenin küçük kurvatur bölümünde antrum düzleminden yaklaşık olarak iki santim bölümünde genişlik oluşturularak bu bölgede ameliyat işlemi uygulanır. Bölgeye yapılan uygulama ile mide tüpü oluşumu sağlanmış olur. Daha sonra trietiz ligamanından itibaren yapılacak uygulanmada 200 cm'lik bir mesafede oluşturulan mide tüpü ince bağırsak arasında anastomoz bağlantı uygulanır.

Yapılan işlemlerde midenin işaretli olan yerlerden özel stapler denilen aletlerle kesildikten sonra dikilerek mide küçültülür.

Oluşturulan bu yeni bağlantıdan sonra ince bağırsak segmentine diğer kesik uç bağlantısı yapılarak; mide küçültme operasyonu tamamlanır. Alınan gıdaların yemek borusundan küçük mideye, daha sonra da direkt olarak ince bağırsağa geçişi sağlanmış olur. Böylelikle gıdaların tamamının sindirilmeden emilimi gerçekleştirilmeden ince bağırsağa geçişi sağlanmış olur. Midede alınan yerde devre dışı bırakılan bölgelerden gelen sekresyonlar yani mide sıvısı, pankreas sıvısı, karaciğer sıvısı gibi ince bağırsak ile bağlantı yapılan yerlerden besinlere karışacak ortak yolla geçiş yapılması sağlanmış olur.

Mide küçültme ameliyatı bağlantıları tamamlandıktan sonra hastanın belirli bir süre takibe alınması gerekir. Bu şekilde sızıntılar ya da kaçaklar olması halinde yeniden müdahaleler yapılır. Ayrıca bu kaçak ve sızıntılar tehlikeli olabilir ve bu sebepten dolayı ameliyat esnasında kaçak ve sıkıntılara mahal bırakmadan profesyonel kişiler tarafından mide küçültme operasyonunun gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Çünkü bu kaçaklar ölüme sebebiyet vermektedir. Yapılan mide küçültme operasyonundan sonra hastanın takibi yapılır ve gerekli diyet listesi ile hastanın zayıflaması sağlanır. Yeni oluşturulan mideden besinler direk onikiparmak bağırsağı ulaşır. Oradan da dışarı atılması sağlanır.


Mide küçültme ameliyatından sonra beslenme şekli


Mide küçültme operasyonunun sonrasında midenin hacminde küçülme meydana gelmiştir ve ince bağırsak sayesinde besinlerin emilim süresinde azalmalar oluşturulmuştur. Mide küçültme ameliyatından sonra doktorun verdiği diyet listesine uyulmalıdır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek sağlanmalıdır. Ayrıca kilo verme esnasında sağlıklı ve konforlu hayat yaşamak en önemli amaçtır. Ameliyat sonrasında mide bölümünde yenilen gıdaların karşılama yeri değişmiştir ve bu sebepten dolayı ameliyat sonrasında bir haftalık beslenme planı son derece önemlidir. Ayrıca mide ve bağırsak sisteminin doğru bir şekilde yeniden yapısını sağlaması için son derece dikkatli olup; verilen listeye uyulması gerekir. Mide küçültme operasyonu sonrasında diyetisyenin verdiği liste hasta açısından son derece sağlıklı olacaktır. Ayrıca hastanın kilolarının kontrol altına alınması ve sindirim fonksiyonlarının takip edilmesi hayati önem sağlar. Kilo verme işleminin yavaş yavaş olması için beslenme şeklinin önemi oldukça fazladır.

Mide Küçültme Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Tüpü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Tüpü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Yanması Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Güncel

Boğaz ve Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Güncel

Mide Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi