Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Yanması midede bulunan asidin yemek borusundan sızması sonucu gırtlağa doğru oluşan ekşime ve yanma hissidir. Aslında bu mide yanması değildir. Gırtlakta mide asidinden oluşan bir ağrıdır. Ancak biz böyle bir ağrı yaşadığımızda midemizin ağrıdığını hissederiz. Bu mide yanması süreklide yaşanabilir çok seyrekte yaşanabilir. Mide yanmasından günümüzde birçok insan şikâyetçidir. Mide yanmasının dozu midenin ne kadar dolu olduğuna yani ne kadar çok yemek yendiğine ve yenilen yiyeceklerin türüne bağlıdır.

Midede yanma oluşmasının birçok nedeni vardır. Genel nedeni ise mide ile yemek borusunun birleştiği bölgedeki kasın gevşemesine neden olan yiyecekler yenildiğinde asit sızıntısı oluşur. Bu yiyecekler genelde içinde asit bulunan yiyeceklerdir. Bunlar domates, sarımsak, soğan, kızartmalar, bol baharatlı yiyecekler, alkol, çok nadir de olsa çikolata ve nane bunlar midede yanmaya sebep olurlar. Fazla kahve veya çay tüketmek ve gazlı içeceklerden de kaçınmalısınız.

Mide yanmasını geçirebilecek birçok ilaç ve doğal ürünler vardır. Antiasit ilaçlar midenin yanmasını azaltabilir. Bu ilaçlar için doktora gitmeniz gerekmez. Eczaneden reçetesiz rahatlıkla alabilirsiniz. Sindirime yardımcı olan çaylarda mide yanmasına iyi gelmektedir. Bu çaylar kekik çayı ve zencefil çayıdır. Bal da mide yanmasına iyi gelir. Hatta birçok mide sorununa iyi gelir. Bal ve tarçını karıştırıp yediğinizde midedeki yanma ağrısı sakinleşir. Muz yemek de mide yanmasını azaltır. Mide ağrınızın gaz nedeniyle olduğunu biliyorsanız bunun için dik bir şekilde oturup midenizi ovalarsanız bu yöntemde iyi gelecektir.

Mide yanması yaşamak istemiyorsanız çok yemek yemeyeceksiniz. Çok öğünlü fakat az az yemelisiniz. Yemek yedikten sonra en az iki saat yatmamalısınız. Geceleri yatmadan önce yemek yeme alışkanlığını bırakmalısınız.

Mide yanmasını önemsizmiş gibi düşünmeyiniz. Mide yanması birçok hastalığın belirtisidir. Bu hastalıklar en önemlisi mide kanseri, ülser, bağırsak problemleri yaşayabilirsiniz. Siz siz olun herkes çekiyor bu ağrıyı bir şey olmaz diye düşünmeyin.

Sürekli Mide Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Mide Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi