Sürekli Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sürekli Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Bulantısı, Mide bulantısı birçok insanın yaşadığı sağlık problemidir. Bu durumu birçok insan ciddiye almasa da sürekli mide bulantısı ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Hemen hemen herkeste olabilecek bir durum olmasına rağmen bulantının altında sayılamayacak kadar fazla sebep olabilir. Mide bulantısı genellikle hamileliğin ilk aylarında olur. Besin zehirlenmesi, aşırı alkol tüketimi, üşütme, uyuşturucu alımı, kan şekerinde kontrolsüz yükselme sebep olan nedenlerden bazılarıdır. Besin zehirlenmesi durumunda ishal, karın ağrısı, yüksek ateş, mide bulanması ve bazı durumlarda kendini kanlı dışkı olarak ortaya koyar.

Midesinde ülser olan kişilerde, midede yanma hissi, hazımsızlık, şişkinlik, kaynama ve mide bulantısı gözlenmektedir. Araç tutmalarında, iç kulaktaki dengeden sorumlu yarım daire kanalları harekete aşırı hassasiyet göstermesinden dolayı şiddetli bulantı ve kusma görülür. Vücuttaki kan basıncının aşırı yükselmesi de yine baş dönmesi, şiddetli ağrı ve mide bulantısı olarak kendini gösterir. Hamilelerde ise durum biraz daha farklıdır. Sebebi bilimsel olarak açıklanamamakla birlikte psikolojik olduğu düşünülür. Hamileliğin ilk aylarında kendini yoğun olarak gösteren bulantı ilerleyen aylarda daha aza inebilir veya tamamen ortadan kalkabilir. İnsan oğlunun metabolizması çok hassastır. Kullandığımız ilaçların yan etkileri olabilir. Bu durumda en belirgin özellik yine şiddetli bulantıdır. İlerlemiş böbrek rahatsızlıklarında safra kesesi taşı ve iltihabında, bağırsak tıkanmalarında, migrende insanların en çık şikâyet ettiği belirgin özellik mide bulantısıdır. Çok ciddi sorunlar olmadığı sürece evde bitkisel yöntemlerle mide bulantısından kurtulmamız mümkündür. Zencefil çayı bunlardan biridir. Özellikle hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan mide bulantısından zencefil çayı ile kurtulabiliriz. Mideyi rahatlatma ve bulantıyı giderme özelliği vardır. Nane yağı da mide bulantısını önleyen bir etkiye sahiptir.


Kendimizde bulantıdan kurtulmanın yollarını deneyebiliriz


Bulantı esnasında bol temiz hava teneffüs etmek işe yarar. Düzenli beslenmek, az ve sık yemek yemek yani mideyi yormayacak şekilde. Her gün bol bol su tüketmek, badem, fındık, ceviz gibi kuru yemişleri gün içerisinde azar azar tüketmek. Çünkü bu kuruyemişler mide bulantısını giderir. Akşam yemeğinden sonra hemen uyumamak da mide bulantısı riskini azaltır. Psikolojik olan mide bulantısının en büyük sebebi strestir. Stres birçok olumsuz etkinin ortaya çıkmasında büyük rol oynar. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre stresin mide bulantısı yaptığını belirtmişlerdir. Günümüzde insanlar yaşam standartlarından dolayı oldukça stresli bir hale gelmişlerdir. En küçük önemsenmeyecek şeyleri dahi kendilerine sorun haline getirmektedirler. Bunun altında yatan nedenler duygusal sebepler, maddi sebepler ve iş stresi gibi günlük yaşantımızda karşımıza çıkan nedenlerdir. Dolayısıyla stres yüklenen bedende tepkiler oluşur. Bu tepkilerin başında mide bulantısı bulunur. Stresi ve bulantıyı engellemek için o anda hemen temiz hava almak iyi gelecektir. Bu arada mide bulantısından korunmak ya da kurtulmak için yediğimiz ve içtiğimiz şeylere dikkat etmeliyiz. Yağlı ve kızartılmış yemeklerden uzaklaşmalıyız. Asitli içecekleri en aza indirmeliyiz. Yemekleri az ve sık yemeliyiz. Yürüyüş yapmalıyız. Midemizi ferahlayan, rahatlatan bitki çayları içmeliyiz.

Sürekli Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mide Asidi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Asidi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Mide Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz ve Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi