Boğaz ve Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boğaz ve Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve mide yanması, birçok insanda görülen bir sorundur. Boğaz ve mide yanması, daha çok sürekli olarak görüldüğü zaman kişilerde rahatsızlıklara neden olur. Birçok zaman yetişkinlerde görülse de çocuklarda da karşılaşılan bir durumdur. Bu problemlere, müdahale edilmediği zaman ileri zamanlarda daha büyük problemlere neden olabilir. Bunun için bu gibi sorunları dikkate alarak zamanında doktorunuza giderek muayenelerinizi olmalısınız. Boğaz ve mide yanması bazen sırayla gerçekleşebilir. Bazı insanlarda bu durum önce mide yanması ve daha sonraki zamanlarda da boğaz yanması ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra buna neden olan durumlar tamamen birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle sorunların birbirleriyle bağlantılı olduğu düşünülmemelidir. Mide ve boğaz yanması için doktor tedavilerinin yanı sıra evlerinizde kendi tedavilerinizi uygulayabilirsiniz. Evde uygulanacak olan tedaviler tamamen doğal bitkilerden oluşacağı için herhangi bir riske girmemiş olacaksınız.


Boğaz ve mide yanması neden olur?

  • Boğaz ve mide yanması denilince akla ilk gelen mide reflüsü problemleridir. Bu durum mide üst kapağının tam olarak kapanmamasına bağlı olarak meydana gelen ve insanlarda zamanla çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. Bu durumun en yaygın sebebi olan reflü, insanların üçte birinde görülen bir durum olduğu için tıbbi olarak dikkate alınmış ve bazı ilaçlar geliştirilerek sorunların giderilmesi sağlanmıştır.
  • Alerjik problemler boğaz ve mide yanmasına neden olan bir diğer durumdur. İnsanlarda özellikle besin alerjilerinde tükettikleri yiyeceklerin midede farklı reaksiyonlara neden olması durumunda yanma sorunlarının meydana gelmesi gibi problemler meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda alerjik reaksiyonlar daha da artmadan müdahale edilmesi, birçok sorunun önüne geçecektir.
  • Yemek borusu iltihabı olarak bilinen "özofajit" adındaki hastalıklarda da insanlarda mide yanması görülebilir. Aslında insanlarda bu sorunda tam olarak midede yanma değil midenin üst kapakçığında yanma görülür. Bu kişide mide yanması gibi anlaşılabilir. Mide üst kapakçığının yanı sıra ayrıca yemek borusunda ve boğazda da yanmalar görülebilir.
  • Enfeksiyonlarda boğaz ve mide yanması sorunlarına neden olan önemli durumlardan biridir. Bakteriler ve enfeksiyonlar insanların sindirim sistemlerinde oldukça etkin rol oynarlar. Gerek hijyen eksikliği gerekse kişilerin tükettikleri yiyeceklerin temiz olmaması durumunda bu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Evde tedavi nasıl yapılır?


Öncelikle ki evde tedaviler yapmadan önce bu durum hakkında mutlaka doktorunuza başvurarak sorunun nedenini öğrenin. Aksi durumda herhangi bir müdahale yapmamalısınız.

Karbonat, boğaz ve mide yanması sorunlarında oldukça etkilidir. Bunun için bir kaşık karbonat tüketerek sorunu çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok kişinin kullandığı gargarayı sizlerde kullanarak boğazınızdaki enfeksiyonları yok etmiş olursunuz. Bu iki malzemenin haricinde, balın insan sağlığına etkisini söyleyebiliriz. Özellikle bal, boğaz yanması sorunu olan insanlar için bire birdir. Bu malzemelerin yanında daha birçok farklı malzemelerle boğaz ve mide yanması sorununuzu giderebilirsiniz.

Boğaz ve Mide Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Mide Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi