Mide Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Mide fıtığı, çok sık karşılaşılmasa bile ülkemizde de birçok insanda görülen bir durumdur. Anatomik olarak midenin üst tarafında görülen bu durum, direk olarak midenin yemek borusuna doğru sarkması ile meydana gelmektedir. Mide fıtığının ana nedeni ise midenin üst kısmında bulunan kasların gevşek olmasıdır. En çok yaşı ilerlemiş olan insanlarda görülen mide fıtığı, ortalama olarak 50 ile 60 yaşındaki insanlarda görülür. Bu yaşlardaki kişiler direk olarak mide fıtığı sorununda risk grubu içerisinde bulunurlar. Mide fıtığı, insanlarda büyük belirtilere neden olur. Bu belirtilerden bazılarının ya da birinin görülmesi durumunda kişilerin acilen Uzman bir doktora giderek sorunun çözümünü sağlamaları gerekmektedir. Çünkü mide fıtığı, diğer fıtıklar gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Mide fıtığı, eğer dikkate alınmaz ise çok kısa bir süre sonar kişilerde reflü problemlerine neden olmaktadır. Bu durum ise yine farklı hastalıklara neden olacağı için kişilerin oldukça dikkatli olmaları ve zamanında müdahale etmeleri birçok problemin meydana gelmesini önleyecektir.


Mide fıtığı neden olur?

  • Karın iç basıncının normalden daha fazla artması durumunda insanlarda mide fıtığı görülme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle gençlerde de farklı nedenlere bağlı olarak karın iç basıncının artması durumunda bu sorun kontrol edilmezse mide fıtığı sorunu ortaya çıkabilmektedir.
  • Kişilerin farklı hastalıklar nedeni ile sürekli olarak kusması ve öksürmesi gibi durumlarda mide kasları zara görerek bu gibi sarkma problemleri ortaya çıkacaktır. Ortaya çıkan bu durum ise zamanla fıtık sorununa neden olacaktır. Üstelik bu durum çok kısa sürelerde gerçekleşecektir.
  • Bu durum bazen hamile insanlarda hamilelik sonrasında meydana gelmektedir. Hamile insanlarda karın iç basıncı hamilelik süresince oldukça fazla olur. Bu durumlarda hamilelikten birkaç sene sora mide fıtığı görülebilir.
  • Son olarak mide fıtığına neden olan önemli bir durum ise aşırı kilolardır. Meydana gelen aşırı kilolar nedeni ile insanlarda mide genişler ve mide kasları zarar görür. Bu durumda farklı sorunların yanı sıra ayrıca insanlarda mide fıtığı görülmektedir.
Mide fıtığı iki farklı şekilde görülmektedir. Bunlardan biri, daha önce de belirttiğimiz gibi midenin yemek borusu tarafına sarkmasıdır. Diğeri ise tıbbi olarak paraösefagal fıtık tipidir. Bu fıtık tipi daha çok kadınlarda oluşmaktadır. Bu fıtık tipi, az görülse bile insanlarda hayatı daha fazla etkilediği için daha tehlikeli olabilmektedir. Bazı insanlarda fıtığın aşırı ilerlemiş olması nedeni ile ameliyatlar yapılamamaktadır. Bu durumlarda kişiler daha çok kanser hastalığına dönüşmesinden tedirgin olurlar. Aslında midede farklı enfeksiyonların olmaması durumunda mide fıtığı, kanser hastalığına dönüşmez.


Mide fıtığı ne gibi belirtiler gösterir?


Mide fıtığı, ilk zamanlarda herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Bu sorun, biraz daha ilerledikten sonra kişilerde yavaş yavaşa daha belirtiler ortaya çıkarmaya başlar. Özellikle kişilerde göğüs kemiğinin alt kısımlarında yanmalar ile başlayan belirtiler zamanla ağızda birdenbire berrak bir su ya da gıda gelmesi gibi durumlar ile belirtiler gösterir. Mide fıtığı, ilk zamanlarda son derece azken ileri dönemlerde daha da artarak kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Fıtık ilerledikçe kişilerde boğulma hissi ses kısıklığı ve öksürük çok karşılaşılan belirtiler arasında yer almaktadır. Bazı insanlarda da boğazın sık sık gıcışması gibi durumlar çok karşılaşılmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi belirtiler var ise kesinlikle erken teşhis için doktora gitmelisiniz. Bunun yanı sıra paraösefagal mide fıtığında kişilerde mide kanaması ve ağızdan kan gelmesi gibi durumlar gözlenebilir. Bu gibi belirtiler meydana geldiğinde kişide mide fıtığı görülür ise tedaviler hızlandırılmalıdır.

Mide Fıtığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Mide Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi