Gebelikte Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte mide bulantısı, genel olarak hamileliğin ilk üç ayında görülen bir durumdur. En çok sabahları meydana gelen mide bulantıları, bazen kişinin kusmasına bile neden olabilmektedir. Kimi zaman oldukça şiddetli olan bu mide bulantıları son derece yaygın bir şekilde karşılaşılan ve hemen hemen her hamile kadında görülen bir durumdur. Daha çok vücutta alışagelmiş hormonların aniden yükselmesi ve vücudun bu şekilde bir tepki vermesiyle oluşan mide bulantısı ile tansiyon sorunları da meydana gelebilmektedir. Sabahları gebelikte mide bulantısının en büyük nedenlerinden biri budur. Hamilelik ile mide bulantısı sorunu yaşayan insanların yanı sıra ayrıca sindirim sorunları da yaşadığı bilinmektedir. Yani kişilerde kabızlık sorunları ya da ishal sorunları ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda gebelik döneminde mide bulantısı ve kusma nedeniyle kilo kaybı sorunları meydana gelebilmektedir. Bu durum aslında gebelikte mide bulantısı sorununun derin ve en çok sorun olan halidir. Tıbbi olarak ise bu duruma hiperemezis gravidarum" adı verilmektedir. Bu sorunun görülmesi durumunda kişi çok yüksek oranda su kaybeder. Bu nedenle aşırı soğuk ya da sıcak olmamak şartı ile kişinin bol bol su tüketmesi ve vücudundaki su oranını dengelemesi gerekmektedir. Bazen gebelikte mide bulantısı sorununun aşırı artması nedeni ile anne adaylarının hastaneye yatması bile görülmektedir.

Gebelikte mide bulantısının en şiddetli olduğu zaman daha önce de belirttiğimiz gibi sabah saatleridir. Hamilelerin birçoğunun yaşadığı bu sıkıntının en fazla sabahları görülmesi nedeniyle halk arasında sabah hastalığı olarak anılır. Meydana gelen bulantıların şiddeti ve süresi, kişinin vücuduna göre değişiklikler gösterebilir. Öyle ki vücudu dayanıklı ve dirençli olan insanlarda vücut kendini daha hızlı toparlarken, diğer insanlar bu mide bulantısıyla daha çok zarar görürler. Gebelikte mide bulantısı sorunu yaşayan kişilerin en çok tedirgin oldukları durum meydana gelen mide bulantısı ve kusma sorununun bebeğe herhangi bir zarar verip vermeyeceğidir. Tıbbi olarak bu durumların bebeğe herhangi bir zararının olmadığı bilinmektedir. Fakat kişinin vücudundaki su dengesini koruması bebek açısından ve anne açısından çok daha iyi olacaktır. Eğer mide bulantısı aşırı bir şekilde artış gösterir ise bu durumda tıbbi müdahalelere ihtiyaç duyulabilir. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.


Gebelikte mide bulantısının diğer neden olur?

 • Kadınlarda hamileliğin ilk haftalarında östrojen hormonu ve diğer hormon seviyelerinde artışlar görülür. Bu durumda kişinin beslenme şekli de değişir. Hormonların artmasıyla birlikte vücutta ciddi bir B6 vitamini ihtiyacı doğar. Bu durum mide bulantısına neden olabilir.
 • Bunun yanı sıra değişen karbonhidrat metabolizması nedeniyle insanlarda mide bulantısı sorunu meydana gelebilir. Bu durumun temel nedeni ise yine hormonlara dayanmaktadır.
 • Tansiyondaki dalgalanmalar nedeniyle kişilerde mide bulantıları meydana gelebilmektedir. Fakat bu nedenle oluşan mide bulantıları daha hafif bir şekilde seyreder.
 • Hamilelik nedeniyle genel olarak vücuttaki kimyasal ve fiziksel değişimler mide bulantısı sorunlarına neden olabilmektedir.

Neler yapılmalıdır?

 • Gebelikte mide bulantısı olan kişi mümkün oldukça dinlenmelidir ve hareket etmemelidir.
 • Karına baskı yapan kıyafetler giyilmemelidir.
 • Yemek yedikten sonra anne adayı uzanmamalıdır.
 • Mide bulandırıcı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Yatmadan önce ve sabahları uyandıktan sonra bir miktar kraker ya da bisküvi yiyebilirsiniz.
 • Düzenli olarak küçük öğünler yiyin.
 • Dikkatinizi dağıtın.

Gebelikte Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Mide Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Mide Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi