Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda mide üşütmesi, aslında yetişkinlere göre daha ağır geçen bir sorundur. Yetişkinlere göre daha korumasız bir vücuda sahip olan çocukların hassas vücudu, diğer hastalıklar gibi mide üşütmesi durumunda da çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Mide üşütmesi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en çok soğuk su tüketimi nedeni ile meydana gelmektedir. Asıl nedeni virüsler ve diğer bakteriler olan bu durum tıbbi olarak gastroenterit olarak bilinmektedir. Mide üşütmesi hem yaz aylarında hem de kış aylarında çok yaygın bir şekilde görülen bir durumdur. Aslında bu sorun daha çok yaz aylarında karşılaşılır. Çünkü kış aylarında aileler çocuklarının soğuk şeyler tüketmemesi için son derece dikkatli davranırken, yaz aylarında bu dikkatlerini devam ettirmeyerek daha çok çocuklara dondurmalar, soğuk içecekler verirler. Bu durumdan ilk etkilenen organ ise tabi ki mide olacaktır. Bunun yanı sıra soğuk havalarda karın bölgesinin soğuk bölgelere temas etmesi durumunda çocuklarda mide üşütmesi görülebilmektedir. Bu durum özellikle çocukların yattığı yerler ile alakalıdır. Bu nedenle çocuklarınızın yerlerde, halı üzerinde ve benzeri yerlerde uyumasına engel olur. Bu gibi durumlarda mide üşütmesi gibi olumsuzluklar meydana gelebilir. Genel olarak bir virüs ve bakteri hastalığı olan bu durum soğuk nedeni ile gerçekleşmiş ise enfeksiyonlar etkin olmuştur. Enfeksiyon hastalıklarında ise vücuda ilaçlar ile destek olmak birçok sorunun giderilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle gerekli olan tedavileri yaparak sizlerde çocuklarınızı bu gibi durumlardan koruyabilirsiniz.


Mide üşütmesinin belirtileri nelerdir?

  • Sağlıklı çocuklarda bile iştahsızlık sorunları çok yaygın bir şekilde görülürken, mide üşütmesi durumunda iştahsızlık sorunları daha da artış göstermektedir. Bu gibi durumların meydana gelmesi durumunda ilk belirti iştahsızlık sorunlarının ortaya çıkmasıdır.
  • Dolaylı da olsa iştahsızlık sorunları ile bağlantılı olan halsizlik durumları çok karşılaşılan bir belirtidir. Fakat bu durumlar bazen çocuklarda fark edilmeyebilir.
  • Mide üşütmesinin en büyük ve en belirgin belirtisi mide bulantısıdır. Meydana gelen mide bulantıları, bazen oldukça şiddetli olabilir. Bu nedenle kusma sorunları görülecektir.
  • Bir diğer belirti ise midenin tam olarak görevini yapamaması nedeni ile meydana gelen ishal sorunlarıdır. Çocuklarda mide üşütmesi durumunda ishal olmazsa olmaz belirtilerdendir.
  • Son olarak karın ağrısını, mide üşütmesi belirtileri arasında saymamız mümkündür. Bu durum herkeste görülmeyebilir.
Diğer belirtiler: Midede ara ara kramplar, ağız kokusu, yüksek ateş, gözde kızarıklıklar, baş ağrısı.

Mide üşütmesi, virüs kaynaklı hastalıklardan olduğu için direk olarak bulaşıcı bir özellik göstermektedir. Bu nedenle kesinlikle mide üşütmesi sorunu olan çocuklarla yakın temasa geçmemelisiniz. Özellikle çocuklarınızdaki bu durum nedeni ile öpmek ve hatta sarılmak gibi aktivitelerden uzak durmalısınız. Bu gibi durumlarda bazı yiyeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü bazı yiyecekler, insanlarda mide üşütmesine neden olan virüslerin hızlı bir şekilde çoğalmasına neden olabilir. Özellikle süt ürünlerini çocuklarınızdan uzak tutun. Çocuklarda mide üşütmesi, deniz ürünlerinin yenilmesi ile daha da artabilir.

Tedavisi: bu gibi durumların tedavisi en çok antibiyotikler ile yapılmaktadır. Sizlerde doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde çocuklarınızın kullanmasını sağlayın. Bunun yanı sıra ishal nedeni ile vücut çok hızlı bir şekilde sıvı kaybeder. Bunu telafi etmek için çocuklarınıza bol bol sıvı verin. Aldığınız sıvı ile çocukların beslenmesine de özen gösterin.

Çocuklarda Mide Üşütmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Aşırı Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Yanması Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Reflü Belirtileri ve Tedavisi