Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mide bulantısı ishal, Bir kişide özellikle mide üşütmesi ile ilişkin sıkça görülen bir şikâyettir. Başlı başına bir hastalık dışında kişideki bir hastalığın belirtisi olarak başlar mide bulantısı ve ishal. Mide bulantı eşittir kusma olabileceği gibi mide bulantısı olabilir fakat kişi kusma ihtiyacı duyar ama kusma gerçekleşmeyebilir. Mide bulantısı eşittir ishal ile görülmekteyse üşütme, soğuk algınlığı veya gıda zehirlenmesinin belirtileri olabilir. Mide bulantısı ve ishal gibi durumlarla karşılaşıldığında bu durumdan kurtulmak için sürekli yöntemler denemekten ise ilk olarak olayın nedenini bulmak gerekmektedir. Mide bulantısından kişi sürekli kusma ihtiyacı duyar bazen de sık sık kusabilir. İshal ise dışkının sulu olması sık sık tuvalete gitmek ve her seferinde kişiden fazla dışkı çıkması kişinin fazla su kaybına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda kişi fazla sıvı sıvı tüketmeli ve lifli yiyeceklerden bir müddet uzak durmalıdır. Mide bulantısı ishal eşittir karın ağrısı mide krampları ve hafif yüksek ateş demektir. Mümkün olduğunca erken kanı ve tedavi edilmek gerekir.


Mide bulantısı ishale neden olabilecek faktörler


Genelde kişiler ilk bahar ve son bahar dönemlerinde mide bulantısı ve ishale yakalanmaktadırlar. Buna birçok faktör sebep olmaktadır. Örneğin besin zehirlenmesi, Mide gribi, kronik hastalıklar, başka bir hastalık tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da ishal ve mide bulantısı yapabilir. Bazen hiçbir hastalık yokken kişi sadece psikolojik olarak da mide bulantısı yaşayabilir. Mide bulantısı ve ishale en belirgin faktör gıda zehirlenmesidir. Gıda zehirlenmesinde ilk belirti mide bulantısı ve mideye giren ani kramplar şeklindedir. Ardından ishal başlar. Normalden fazla tuvalette gitme ihtiyacı, dışkının sıvı şeklinde gitmesi, aniden karnına ağrı girmesi ardından mide bulantısı eklinde olur ve fazlasıyla can sıkıcı bir durumdur derhal tedaviye başvurulmalıdır. Yılın ilk meyvelerini fazla tüketmekte mide bulantısı ve ishale yol açabilir. Örneğin erik, çağla, çilek gibi yaz meyveleri normalden çok yenildiğinde mide bulantısı ishal ve midede ani kramplar görülebilir. Yaz aylarında bazı bakliyatların tazesi de mide bulantısına özellikle de ishale yol açabilir. Örneğin taze yani yeşil nohut ve taze bezelye ishal eşittir mide bulantısına yol açar.


Mide bulantısı ishal nasıl tedavi edilebilir


Öncelikle ishalin ileri safhası tehlike arz ettiği için ve bünyeden fazla su kaybı yaşandığı için mutlaka bol su tüketilmelidir. Mide bulantısı için evde ilk yapabileceğiniz şey birkaç yaprak nane çiğnemek veya varsa tuzlu leblebi yemek olacaktır. Aynı zamanda ishale de iyi gelecektir. Mide bulantısı ishal gibi durumlarda yoğurt tüketmekte oldukça yararlı olacaktır. Yoğurdun içerisine bulunan bazı bakteriler bağırsakta bulunan ishale yol açan bazı zararlı bakterileri üreyip çoğalmalarını önleyecektir. Fakat yoğurt iyi gelir diye bütün süt ürünlerinin de iyi geleceği düşünülmemektedir. Diğer yağlı süt ürünleri ishalin artmasına neden olabilir. Soda, limonlu soda, şekersiz şeftali kompostosu, yağ konulmadan hazırlanmış patates püresi gibi yiyecekler mide bulantısı ishal ve ani kramplara iyi gelecek yiyeceklerdendir ve şikâyetleriniz başlaması sonucu tüketebilirsiniz. Bu gibi durumda ilk etapta evde denediğiniz birtakım yöntemlerin sonucu hala şikâyetler devam etmekteyse mutlak bir doktora başvurmalısınız.

Mide Bulantısı İshal Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Yanması Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi