Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısına ne iyi gelir, mide ağrısı kişiye çok zor anlar yaşatan bir sağlık sorunudur. Mide ağrısı yaşayan kişiler ağrıyı ne geçirir, mide ağrısına ne iyi gelir diye arayış içine girebilir. Gerçekten sıkıntılı bir sorun olan mide ağrısının nasıl önlenebileceği öğrenilmelidir. Yaşanan ağrıyı başlangıç aşamasında kontrol altına alarak, ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek büyük sıkıntıların önüne geçmek mümkündür. Mide ağrısı birçok farklı nedenden dolayı oluşum gösterebilir. Bu nedenle ağrının nedenini bilmek gerekir. Örneğin aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler mide ağrısına yol açabilir. Bu tür gıdalar mide asitlerini daha aktifleştirerek ağrı oluşumuna yol açar. Bunun haricinde sigara, alkol, asitli yiyecek ve içeceklerde ağrıyı tetikler.

Mide ağrısı başlangıçta hafif bir mide yanmasıyla kendini gösterir. Daha sonra bu yanma yavaş yavaş ağrıya dönüşür. Ayrıca mide ağrısı bir anda herhangi bir belirti vermeden de ortaya çıkabilir. Başlangıçta hafif seyreden ağrılar yavaş yavaş şiddetini arttırır. Mide ağrısı tedavisinde kişinin aklına ilk gelen mideyi rahatlatacak özellikte olan ilaçlardır. Ancak kullanılan ilaçlar mutlaka doktor reçetesi ya da önerisiyle kullanılmalıdır. Çünkü kullanılan ilaçlar farklı rahatsızlıklara yol açabilir. Mide ağrısı için bitki çayları kullanmak ağrıyı yatıştırmak için faydalı olur.


Mide ağrısına ne iyi gelir?


Zencefil: Sindirim sistemi için yaygın bir şekilde kullanılan ve sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği olan bir bitkidir. Serbest radikaller ile mücadele etmede etkilidir. Orta büyüklükte zencefil dilimlenerek 1 su bardağı suyun içinde 5 dakika kadar kaynatılır. Ocaktan alınarak süzülür. Acı bir tada sahip olabileceğinden bal ve limon ilave edilerek içilebilir.

Rezene: Ağrı kesici, gaz önleyici ve idrar söktürücü özelliği olan rezene bitkisi, özellikle hazımsızlık nedeniyle yaşanan mide ağrılarına karşı iyi gelir. Mide ağrısı için rezene tohumunun çok etkili olduğu bilinmektedir. Rezene çay şeklinde hazırlanarak mide ağrısı yaşandığında içilebilir. Rezene tohumları ezilerek 1 su bardağı sıcak suyun içine atılır ve 5 dakika demlenir. Çay ılındıktan sonra içilebilir. Rezene tohumu yemeklerin ardından çiğnendiğinde de mide ağrısına iyi gelebilir.

Keten tohumu: İçeriğinde yüksek oranda omega-3 yağ asidi barındıran keten tohumu kabızlık için oldukça faydalıdır. Kabızlığın neden olduğu mide ağrısı ve şişkinliğe karşı iyi gelir. Öğütülmüş keten tohumu bir kâse yoğurtla karıştırılarak bu şikâyetler için kullanılabilir.

Kefir: İçeriğinde bol miktarda kalsiyum ve D vitamini barındıran kefir sindirim sisteminin sağlığını ciddi anlamda korur. İçeriğindeki probiyotikler midede ağrıya neden olan enfeksiyon, kronik mide iltihabı ve ishal gibi durumlara karşı iyi gelir. Bu nedenlerden dolayı oluşabilecek mide ağrısını önler.

Çadıruşağı: Hazımsızlık ve gaz problemlerinin yol açtığı mide ağrısına karşı iyi gelen bir bitkidir. 1 su bardağı suyun içine bitkiden bir miktar atılarak demlenir. Gün içinde 3 fincan kadar içilebilir. Mide ağrısı için oldukça etkili bir bitkidir.

Papatya: Papatya birçok alanda sağlık için adeta şifa dağıtan bir bitkidir. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliğinden dolayı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mide enfeksiyonu, hazımsızlık ve üşütme nedeniyle oluşan mide ağrısı için kullanılabilir. 7 tane kurutulmuş papatya bir bardak sıcak suyun içine atılarak birkaç dakika kaynatılır. Ocaktan alınan çay süzülerek içilebilir.

Nane: Sindirim sisteminde gerçekleşen kas spazmlarına karşı iyi gelen bir bitkidir. Gaz ve hazımsızlığın yol açtığı mide ağrısı için mükemmel bir alternatiftir. Nane çay şeklinde hazırlanarak günde 2-3 fincan içilebilir. Ayrıca daha çabuk rahatlama sağlamak için nane yaprakları da mide ağrısına karşı çiğnenebilir.

Kimyon ve limon: 1 su bardağı kaynar suyun içine bir miktar kimyon eklenerek 2-3 dakika kaynatılır. Kaynayan karışım ocaktan alınarak içine 5 damla kadar limon suyu eklenip içilir. Mide ağrısını tedavi etmek için oldukça faydalıdır.

Elma sirkesi: Doğal bir antibiyotik etkisi yaratan elma sirkesi mide ağrısını geçirmek için kullanılabilir. Gaz, hazımsızlık gibi şikâyetler nedeniyle oluşan mide ağrısı için oldukça faydalıdır.1 bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenip, günde 2 defa içilebilir.

Yoğurt: Yoğurt mide üzerinde genel anlamda oldukça faydalıdır. Sindirimin gelişmesini sağlar. Hazımsızlık gibi nedenlerden dolayı oluşan mide ağrılarında faydalıdır. Ağrıyı önleyerek iyi bakterilerin de artmasını sağlar. Sabahları ve gece yatmadan önce düzenli olarak yoğurt tüketildiğinde mide sağlığı genel anlamda korunabilir.

Lifli gıdalar: Mide ağrısı bazı durumlarda uzun süreli kabızlık nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda sindirim sistemini rahatlatacak, bağırsak hareketlerini hızlandıracak şekilde beslenmek mide ağrısının da önüne geçebilir. Kabızlık nedeniyle mide ağrısı yaşayanlar, kuru incir, kuru kayısı, kuru erik, kepekli ekmek, buğday ekmeği gibi besinleri beslenme listesine ekleyerek düzenli tüketmelidir. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebze ve meyveler de kabızlığı önlemek için faydalı olur. Bu tür besinler lif bakımından zengin içeriğe sahip olduğu için sindirimin rahatlamasını sağlar.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Mide Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Mide Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası