Sabahları Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sabahları Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Sabahları Mide Bulantısı, özellikle sabahları meydan gelen mide bulantısının birden fazla sebebi olabilir. Ancak yaşanan mide bulantısının ilk sebebi olarak stres, migren, yorgunluk, gıda zehirlenmesi ya da kaygı olarak sayılabilmektedir. Diğer bir mide bulantısının ensık ve yaygın olarak yaşandığı durum ise gebelikten kaynaklı olanıdır. Genel olarak vücuda alınan bazı besin maddeleri kişide meydana gelen mide bulantısını şiddetlendirirken, bazıları ise hafifletme konusunda yardımcı olmaktadır. Eğer kişide hem düzenli hem de çok sık olarak bir mide bulantısı durumu söz konusu ise mutlaka en kısa zamanda bir uzmana başvurmayı ihmal etmemelidir. Ayrıca meydana gelen bazı mide bulantı sorunlarının kendi çabalarınız ile kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz. Mesela yatak odasının penceresini yatmadan önce açarak havalandırın. Sabah uyandığınız zaman mutlaka kahvaltı yapmadan önce dışarı çıkarak temiz havada küçük bir koşu yapmayı deneyin. Eğer sabah kalktığınızda çok şiddetli derecede mide bulantısı söz konusu ise hemen bir dal nane çiğneyebilirsiniz veya nane çayı demleyerek de içebilirsiniz.


Aç Karınla Mide Bulantısı


Sabahları aç karnına yemiş olduğunuz bir adet elma vücutta bulunan toksinlerin kolaylıkla dışarıya atılmasında yardımcı olacaktır. Mide bulantısı için bir başka öneride özellikle sabahları uyanınca meydana gelen mide bulantısını geçirmek için nane, limon ve lavanta koklamanız sizin için yeterli olacaktır. Sabahları uyandığınızda ortaya çıkan mide bulantısı durumunun sebebi çoğunlukla mide rahatsızlıklarından kaynaklı olabilmektedir. Bu duruma safran reflüsü ya da safra akımı da neden olabilmektedir. Hatta midede meydana gelen bir iltihaptan kaynaklı olarak da ortaya çıkmış olabilir. Ayrıca meydana gelen mide bulantısının en büyük riski olan kanser hastalıklarıdır. Bunun için eğer mide bulantısı şikâyetleriniz var ise kesinlikle göz ardı edilmeden hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Çoğunlukla mide bulantısı kişinin böbrek, beyin ya da idrar hastalıklarından dolayı meydana gelebilir ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Genellikle günümüzde kişilerin alkol ve sigara tüketimi ya da duygusal açıdan meydana gelen yorgunluk nedeni ile de sabahları uyandığınızda baş edilmesi imkânsız olan mide bulantıları yaşanabilmektedir.


Sabahları Görülen Mide Bulantısı


Eğer sabahları dayanılmaz şekilde mide bulantısı sorunları yaşıyorsanız çok ciddi bir hastalık olan kalp krizinin belirtisi de olabilmektedir. Bu meydana gelen mide bulantısı bazı zamanlar kişiyi uykusundan kaldırdığı için uyku sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla sabahları ortaya çıkan mide bulantısının bilimsel açıdan kesin bir tanımlaması yoktur. Ancak kişide gelişen mide bulantısı ya da kusma olayının merkezinin beyinde meydan geldiği düşünülmektedir. Diğer bir sebep kişinin zayıflama için kendisini aç bırakması ile alakalıdır. Çünkü kişinin kendisini aç bırakması hem sabahları uyandığı zaman mide bulantısına sebep olurken gün boyunca devam etmesinde de etkili olmaktadır. Hatta kişinin gün içerisinde çok fazla su içilmesi mide bulantısına sebep olmaktadır.

Sabahları Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Mide Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sabahları Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sabahları Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi